Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w USA spadają; wyniki Big Tech poniżej oczekiwań

Kontrakty w USA spadają - w dół idzie zwłaszcza sektor IT po gorszych od oczekiwań wynikach za III kw. Alphabetu i Microsoftu. W Europie przeważają spadki indeksów. Inwestorzy oczekują na czwartkową decyzję EBC. Dolar osłabia się.

Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,71 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,1 proc., a na Nasdaq Comp. tracą 1,7 proc.

"Wyniki dużych firm technologicznych były postrzegane jako kluczowy czynnik determinujący nastroje rynkowe w amerykańskim sezonie sprawozdawczym za III kw., a zarówno Microsoft, jak i Alphabet dały inwestorom powody do zmartwień” – powiedział Laith Khalaf, szef analiz inwestycyjnych w AJ Bell.

"Myślę, że musimy spojrzeć z szerszej perspektywy i zdać sobie sprawę, że obecnie na rynku nikt nie jest tak naprawdę odporny na spowolnienie w wydatkach na reklamę cyfrową” – powiedziała Brenda Vingiello z Sand Hill Global Advisors.

Stratedzy Goldman Sachs ocenili, że warunki do dołka na amerykańskich akcjach nie są jeszcze widoczne, ponieważ wyceny aktywów nie odzwierciedlają w pełni ostatniego wzrostu realnych stóp proc. i szans na recesję. Uważają oni, że w przypadku poważnego spowolnienia gospodarczego spodziewają się, że indeks S&P 500 spadnie do 2.888 punktów, co oznacza spadek o 25 proc. w porównaniu z wtorkowym zamknięciem.

"Nasi ekonomiści przewidują recesję w USA, strefie euro i Wielkiej Brytanii w 2023 roku. Sugerujemy, że może to stanowić poważną przeszkodę dla wzrostu zysków przedsiębiorstw. Konsensusowe szacunki wzrostu zysku netto na 2023 dla indeksów S&P 500, STOXX 600 i FTSE All-Share pozostają na dobrym poziomie. Jest to niezgodne z wiodącymi wskaźnikami makroekonomicznymi i sugeruje, że w nadchodzących kwartałach możliwe są dalsze obniżki prognoz zysków” – napisali analitycy Berenberg w raporcie.

Akcje Alphabetu i Microsoftu spadają o ponad 6 proc. przed sesją po publikacji wyników za III kw.

Zysk Alphabet na akcję w trzecim kwartale wyniósł 1,06 USD wobec oczekiwań analityków na poziomie 1,25 USD. Przychody koncernu sięgnęły 69,09 mld USD, a rynek liczył na 70,58 mld USD. Spółka mówi o utrzymującym się słabnącym trendzie w wydatkach klientów na reklamę online.

Rozczarowaniem dla rynków w przypadku Microsoftu okazały się przychody segmentu chmurowego. Wygenerował on 20,33 mld USD przychodów. To 20 proc. lepiej rok do roku, ale analitycy spodziewali się, że przychody segmentu sięgną 20,36 mld USD.

Wielu analityków obniżyło cenę docelową Alphabet, obniżając ją nawet o 30 USD, podczas gdy sześciu analityków obniżyło swoje ceny docelowe dla Microsoftu.

Meta Platforms, która ma zaraportować wyniki po sesji, spada o 4 proc. przed sesją.

Amazon i Apple, które opublikują wyniki za III kw. w czwartek, zniżkują przed sesją odpowiednio o 3,5 proc. i 1 proc.

Netflix, Meta, Amazon, Microsoft, Alphabet i Apple straciły już w tym roku łącznie 2,5 bln USD kapitalizacji rynkowej.

Boeing idzie w górę o 1 proc. przed sesją, mimo że przychody koncernu wyniosły w raportowanym okresie 16 mld USD vs konsensus rynkowy na poziomie 18,19 mld USD.

We wtorek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 337 punktów, czyli 1,07 proc. i wyniósł 31.836,74 pkt. S&P 500 na koniec dnia zyskał 1,63 proc. i wyniósł 3.859,11 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 2,25 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.199,12 pkt.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 28,44 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,38 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,21 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,12 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,56 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 0,33 proc.

ASM International spada o 8,5 proc. po tym, jak producent chipów poinformował, że spodziewa się, że nowe ograniczenia eksportowe w USA będą miały duży wpływ na jego sprzedaż w Chinach.

Heineken spada o 9 proc., najmocniej od marca 2020 r., po tym, jak firma zanotowała słabszą sprzedaż piwa w III kw. Spółka wskazała na oznaki osłabienia popytu w związku z rosnącą presją inflacyjną.

Norwegian Air zyskuje 8,5 proc. Tani przewoźnik lotniczy zanotował w III kw. wynik EBIT zgodny z szacunkami analityków.

Hochschild zwyżkuje o 11 proc. Producent metali szlachetnych odnotował w III kw. produkcję na poziomie, który odzwierciedla - zdaniem analityków firmy brokerskiej Peel Hunt - "pozytywny zwrot operacyjny" kwartał wcześniej niż się tego spodziewano.

Sodexo zyskuje 3 proc. w reakcji na solidny wzrost organiczny spółki w IV kw.

Akcje Orpei tracą 35 proc. Spółka stara się renegocjować swoje zadłużenie.

Dolar osłabia się o 0,61 proc. wobec koszyka walut do 110,27 pkt.

Eurodolar umacnia się o 0,52 proc. do 1,0016.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,64 proc. do 147,11.

Kurs funta zwyżkuje o 0,8 proc. wobec dolara do 1,1556.

Rentowność 10-letnich UST spada o 4 pb. do 4,06 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji spada o 6 pb. do 4,19 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -38 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie -3 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 3 pb. do 2,2 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na grudzień są wyceniane po 86,09 USD za baryłkę, po wzroście o 0,88 proc., na grudzień futures na Brent zwyżkują o 0,6 proc. do 94 USD/b.

W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów będzie posiedzenie EBC. W czwartek bank opublikuje decyzję po posiedzeniu o 14.15, a 14.45 będzie miała miejsce konferencja prasowa prezes Christine Lagarde. Analitycy spodziewają się już drugiej z rzędu podwyżki stóp procentowych o 75 punków bazowych.

"Jutrzejsza podwyżka o 75 pb. nie jest tak naprawdę podawana pod dyskusję, ale przedmiotem debaty będzie to, o ile EBC podniesie stopy w przyszłym roku. Oczekujemy wzrostu o 50 pb. w grudniu i ostatniej podwyżki o 25 punktów bazowych na początku przyszłego roku” – powiedział Sebastian Grupp, analityk w DZ Banku.

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i kanclerz skarbu Jeremy Hunt uzgodnili, że publikacja planów fiskalnych rządu odbędzie się 17 listopada, a nie 31 października jak wcześniej planowano. (PAP Biznes)

kkr/ osz/

udostępnij: