Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w Europie wyraźnie pod kreską, inflacja w USA na jastrzębiej ścieżce

Notowania europejskich i amerykańskich giełd wyraźnie zniżkowały w piątek, podobnie jak wyceny na rynkach długu. Nastrojom ciążył wyższy od oczekiwań odczyt kluczowej dla Fed miary inflacji, co skutkowało wzrostem wycen dot. skali i długości utrzymywania restrykcyjnej polityki pieniężnej przez banki centralne.

Stoxx Europe 600 stracił 1 proc., FTSE100 stracił 0,4 proc., CAC40 zniżkował o 1,8 proc., a DAX spadł o 1,7 proc. W całym tygodniu Stoxx600 spadł 1,4 proc.

Najmocniej traciły spółki z ekspozycją na wydatki konsumenckie, sektor surowcowy i nieruchomości.

Rynki pozostawały w piątek po południu pod wpływem wysokiego odczytu deflatora PCE (preferowanej przez Fed miary wzrostu cen) za styczeń, co ponownie podsyciło spekulacje o konieczności większej niż dotychczas wyceniano docelowej skali zacieśnienia polityki przez banki centralne i dłuższym okresie utrzymywania stóp na wysokim poziomie.

Deflator PCE w I wyniósł 5,4 proc. rdr, wobec 5,3 proc. rdr miesiąc wcześniej, po korekcie z 5 proc. i konsensusu na poziomie 5 proc. Wskaźnik w ujęciu bazowym wyniósł 4,7 proc. rdr vs 4,6 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z 4,4 proc. i oczekiwań na poziomie 4,3 proc. rdr.

Proinflacyjnie wyglądał także odczyt dynamiki wydatków Amerykanów, która przyspieszyła w styczniu do 1,8 proc. rdr, o 0,5 pp. powyżej oczekiwań z -0,1 proc. poprzednio.

Po publikacji danych rynki w pełni wyceniły podwyżki stóp proc. w USA po 25 pb. na kolejnych posiedzeniach Fed w marcu, maju i czerwcu. Oznaczałoby to docelowo stopę na poziomie 5,25-5,5 proc.

Z kolei w odniesieniu do polityki EBC po raz pierwszy od grudnia rynek przestał wyceniać obniżki stóp procentowych w strefie euro przed końcem bieżącego roku.

Dane makro ciążyły rynkowi obligacji. Po popołudniowych odczytach rentowności 2-letnich Treasuries dobiły do 4,8 proc., najwyżej od 16 lat, a ich niemieckich odpowiedników przebiły po raz pierwszy od 2008 r. 3 proc., rosnąc nawet 15 pb. do 3,06 proc. Inwersja niemieckiej krzywej rentowności w segmencie 2-10 lat jest największa od 1992 r. (50 pb.)

Zdaniem prezes Fed z Cleveland Loretty Mester styczniowe dane świadczą o tym, że Rezerwa Federalna musi jeszcze nieco bardziej zacieśnić nastawienie polityki pieniężnej.

"Jak pokazują dzisiejsze dane, rynek akcji patrzy na 2 decydujące czynniki - rynek pracy USA i tamtejszą inflację. Oba z nich przemawiają przeciwko zmianie kursu przez prezesa Fed J. Powella. Utrzymuje się ryzyko, że wysokie rentowności, ponad 4 proc. (10-letnie Treasuries - PAP), mogą ciążyć rynkom" - ocenia Guillermo Hernandez Sampere, szef tradingu MPPM GmbH.

Z kolei w Europie z samego rana podano w II wyliczeniu, że PKB Niemiec w IV kwartale 2022 r. spadł o 0,4 proc. kdk wobec wstępnego odczytu -0,2 proc. kdk, po +0,5 proc. w III kwartale.

Ze spółek, gigant chemiczny BASF tracił nawet 7 proc. po ogłoszeniu, że zlikwiduje 2.600 miejsc pracy i wstrzyma skup akcji w związku ze spadkiem zysków.

Operator lotniczy IAG stracił ponad 6 proc. Właściciel British Airways poinformował w czwartek wieczorem o kolejnej próbie przejęcia hiszpańskich linii Air Europa, co nie znalazło uznania u niektórych analityków. Piątkowy raport wynikowy również nie przekonał rynku, po 33-proc. wzroście kapitalizacji IAG przed jego publikacją.

Na półmetku sesji główne amerykańskie indeksy giełdowe tracą po 1-1,7 proc.

Tracą m.in. walory Boeinga. Producent samolotów tymczasowo wstrzymał dostawy Dreamlinera 787 z uwagi na konieczność analizy dokumentacji produktowej związanej kadłubem samolotu.

Dolar umacnia się o 0,6 proc. wobec koszyka walut do 105,2 pkt.

EUR/USD spada o 0,3 proc. do 1,055.

Kwotowanie USD/JPY rośnie 1,2 proc. do 136,4.

Kurs funta zniżkuje o 0,4 proc. wobec dolara do 1,196.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 9 pb. do 3,96 proc. Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów idzie w górę o 6 pb. do 2,54 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na kwiecień są wyceniane po 76,3 USD za baryłkę, po wzroście o 1,1 proc., a kwietniowe futures na Brent zwyżkują o 1 proc. do 83 USD/b. (PAP Biznes)

tus/ ana/

udostępnij: