Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA zniżkują; obawy o stabilność sektora bankowego

Kontrakty w USA notują spore spadki, podobnie jak indeksy na europejskich giełdach. Inwestorzy obawiają się o sektor bankowy po upadku trzech banków w USA w zeszłym tygodniu. Rynki analizują odczyt PPI za luty w USA. Obligacje osłabiają się.

Kontrakty na S&P 500 spadają o 1,66 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 1,69 proc., a na Nasdaq Comp. tracą 1,23 proc.

PPI w USA w lutym wzrósł o 4,6 proc. w ujęciu rdr, a mdm spadł o 0,1 proc. Oczekiwano +5,4 proc. rdr i +0,3 proc. mdm.

Bazowy PPI, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, pozostał bez zmian mdm i wzrósł o 4,4 proc. rdr. Oczekiwano +0,4 proc. mdm i +5,2 proc. rdr.

"Wydaje się, że banki centralne będą teraz bardziej ostrożne, podczas gdy monitorują zacieśnienie się warunków finansowych. Jednakże, podstawową różnicą w porównaniu z poprzednimi kryzysami bankowymi, jest bardziej odporne otoczenie makro oraz utrzymująca się wysoka presja inflacyjna. To sprawi, że wyważenie decyzji między ryzykami inflacyjnymi a stabilnością finansową, może okazać się trudne" - powiedział Frederik Ducrozet, dyrektor ds. badań makroekonomicznych w Pictet Wealth Management.

W środę znowu najmocniej traci sektor bankowy i ubezpieczeniowy po upadku amerykańskich banków SVB, Signature i Silvergate Capital w zeszłym tygodniu.

Spadają zwłaszcza notowania banków regionalnych. Akcje banku Old National zniżkują w o 67 proc. przed sesją. PacWest Bancorp spada o 8 proc. przed sesją, Comerica traci 4 proc., Zions Bancorporation zniżkuje o 5,5 proc., podczas gdy Regions Financial spada o 4 proc.

Akcje największych banków w USA również są na minusach przed sesją. Wells Fargo traci 5 proc., Bank of America 4 proc., Citigroup 4,5 proc., a Goldman Sachs 3,5 proc.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 28,01 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 3,16 proc., niemiecki DAX zniżkuje o 2,8 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 3,33 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 2,71 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 2,46 proc.

„Upadek Silicon Valley Bank rozlał się na europejski rynek akcji. Podczas gdy władze USA wkroczyły, aby ograniczyć ryzyko zarażenia, trwająca niestabilność kursów akcji banków oznacza, że w grę mogą nadal wchodzić szersze skutki uboczne” – napisała w raporcie Beata Manthey, strateg Citi.

„Cena akcji Credit Suisse spada, a obligacje rządowe umacniają się w związku z tym. Spadki rentowności papierów dłużnych w dużym stopniu napędzane są negatywnym postrzeganiem kondycji sektora bankowego, ale tym razem w Europie” — powiedział Antoine Bouvet, starszy strateg ds. stóp procentowych w ING.

Najmocniej zniżkuje wskaźnik Stoxx 600 Banks, który traci 6,3 proc. Credit Suisse zniżkuje o 25,5 proc. do nowego rekordowo niskiego poziomu po tym, jak jego główny akcjonariusz wykluczył udzielenie dalszej pomocy szwajcarskiemu pożyczkodawcy, a koszt ubezpieczenia obligacji przed niewypłacalnością w najbliższym czasie zbliżył się do poziomu, który zazwyczaj sygnalizuje poważne obawy inwestorów. Handel akcjami banku był wielokrotnie wstrzymywany przez operatora giełdy.

W Europie handel akcjami Societe Generale oraz włoskich Monte dei Paschi i UniCredit również był wstrzymywany.

Societe Generale spada o 12 proc., BNP Paribas traci 11 proc., Commerzbank spada o 9 proc. ING jest na minusie o 8 proc. Banco de Sabadell traci 9,5 proc. Santander spada o 6,5 proc. Barclays zniżkuje o 7,5 proc.

Prudential spada o 11 proc., mimo że ubezpieczyciel odnotował 8-proc. wzrost zysku w całym roku. Dyrektor finansowy firmy, James Turner, powiedział, że ubezpieczyciel miał ekspozycję w wysokości 1 mln USD na Silicon Valley Bank (SVB), co było „minimalne” w porównaniu z całkowitym zadłużeniem Prudentiala w wysokości 23 mld USD.

Hennes & Mauritz zniżkuje o 8,5 proc. po aktualizacji przez spółkę danych o sprzedaży w I kwartale.

Komax Holding traci 6 proc. Spółka zrewidowała swoje dane finansowe, a analitycy wskazują, że wytyczne firmy na 2023 r. rozczarowują.

Bollore zwyżkuje o 7 proc. Francuski holding miliardera Vincenta Bollore planuje wezwanie na 9,8 proc. swoich akcji - po 5,75 euro za jeden walor.

Dolar umacnia się o 0,01 proc. wobec koszyka walut do 103,60 pkt.

Eurodolar osłabia się o 1,5 proc. do 1,0571.

Kwotowanie USD/JPY spada o 1,3 proc. do 132,63.

Kurs funta zniżkuje o 0,69 proc. wobec dolara do 1,2078.

Dochodowość 2-letnich obligacji amerykańskich spada o 32 pb. do 3,92 proc. Rentowność 10-letnich UST spada o 20 pb. do 3,49 proc. Dochodowość 30-letnich spada o 14 pb. do 3,66 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -44 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -127 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 22 pb. do 2,2 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na kwiecień są wyceniane po 73,63 USD za baryłkę, po spadku o 1,58 proc., a majowe futures na Brent zniżkują o 1,21 proc. do 79,81 USD/b.

Rynki czekają na decyzję EBC ws. polityki monetarnej, która zostanie opublikowana w czwartek o 14.15. Z kolei o 14.45 prezes EBC Christine Lagarde przedstawi uzasadnienie decyzji Rady Prezesów oraz najnowsze kwartalne projekcje makroekonomiczne.

Agencja Reutera podała w środę, powołując się na źródła, że Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego nadal skłania się ku podwyżce stóp o 50 punktów bazowych w czwartek, pomimo ostatnich zawirowań w sektorze bankowym.

„EBC pozostaje w tyle za Rezerwą Federalną USA pod względem cyklu zacieśniania polityki pieniężnej i ma wiele do zrobienia. Inflacja bazowa wciąż jest na bardzo wysokim poziomie. Będziemy więc bardzo zaskoczeni, jeśli EBC nie podniesie stóp proc. o 50 punktów bazowych” – powiedział Jorge Garayo, starszy strateg ds. stóp procentowych i inflacji w Societe Generale.

Analitycy prognozują, że w przyszłym tygodniu Fed podwyższy podstawową stopę procentową o 25 pb. na najbliższym posiedzeniu 21-22 marca po tym, jak we wtorek podano, że inflacja bazowa w lutym wzrosła o 0,5 proc., nieznacznie powyżej konsensusu - na poziomie 0,4 proc. Kontrakty terminowe na stopę funduszy federalnych w USA wskazują obecnie na obniżkę stóp proc. o 100 pb. do końca roku.

"Ze względu na to, że banki regionalne odgrywają kluczową rolę w rozwoju działalności amerykańskiego rynku kredytowego, Fed prawdopodobnie nie podniesie stóp proc. na nadchodzącym posiedzeniu, co oznacza, że prawdopodobnie szczyt stóp proc. w obecnym cyklu zacieśniania polityki monetarnej" - powiedział Torsten Slok, główny ekonomista Apollo Global Management. (PAP Biznes)

kkr/ gor/

udostępnij: