Przejdź do treści

udostępnij:

Piotr Bujak Podcast
Kategorie

Prognozy gospodarcze na 2025: stopy procentowe, waluty, rynek nieruchomości, wzrost PKB, cła i KPO - Piotr Bujak | Procent Składany

Udostępnij

Polska gospodarka w 2025 roku powinna pozostać w gronie najszybciej rozwijających się w całej Unii Europejskiej, a pogłoski o „śmierci” krajowego konsumenta są zdecydowanie przedwczesne. O perspektywach gospodarczych na 2025 rok dla Polski i Europy w najnowszym odcinku podcastu Procent Składany opowiada Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Polska gospodarka ma przed sobą pozytywne perspektywy, o czym najlepiej świadczy zachowanie krajowej waluty. W stosunku do dolara złoty się osłabia, natomiast wobec euro umacnia, co pokazuje wiarę zagranicznych inwestorów w siłę naszej gospodarki. Dużą niewiadomą w 2025 roku będzie kwestia wojen handlowych. Ewentualne nałożenie ceł przez USA na Europę może sprawić, że gospodarka Niemiec pozostanie trzeci rok z rzędu w recesji. Z punktu widzenia polskiej gospodarki kluczową kwestią pozostają stopy procentowe – brak ich obniżek może zacząć dławić potencjał naszego wzrostu.

Zapraszam do rozmowy z Piotrem Bujakiem, głównym ekonomistą PKO BP, o prognozach na 2025 rok.

Strategia inwestycyjna i 22 spółki na które warto postawić w 2025 rok - Mateusz Krupa | Procent Składany

 

O czym usłyszysz w podcaście:

  • 00:02:00 – Nowy prezydent USA a ryzyko ceł
  • 00:05:40 – Ryzyko recesji w gospodarce Niemiec
  • 00:09:30 – Raport Mario Draghiego a konkurencyjność Europy
  • 00:12:20 – Niepokojące dane z polskiej gospodarki
  • 00:16:30 – Siła polskiego konsumenta
  • 00:19:30 – Napływ środków z KPO
  • 00:21:00 – Zaskakujące zachowanie rynku walutowego
  • 00:26:00 – Co dalej ze stopami procentowymi w Polsce?
  • 00:35:30 – Prognozy dla rynku nieruchomości
  • 00:40:00 – Co dalej z transformacją energetyczną w UE

Pobierz podcast:

Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP

Główny Ekonomista i Dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych PKO Banku Polskiego od 2016 roku. Doświadczenie zawodowe zdobywał przez ponad 20 lat w kilku instytucjach finansowych, m.in. pełniąc funkcję głównego ekonomisty na Polskę w Nordea Markets (2011-2014) oraz starszego ekonomisty w Banku Zachodnim WBK, obecnie Santander Bank Polska (2002-2011). Wcześniej ekspert w think-tanku Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, gdzie brał udział w międzynarodowych projektach badawczych i doradczych. Odbył staże w ING Barings, BRE Banku oraz Narodowym Banku Polskim. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył również szereg kursów dotyczących modelowania ekonometrycznego, prognozowania i wykorzystania metod matematycznych na rynkach finansowych (m.in. w Swiss Finance Institute w Genewie oraz w Cambridge Econometrics). Autor kilku publikacji naukowych oraz wielu artykułów o tematyce ekonomicznej. Prywatnie ojciec dwóch synów i córki. Przynajmniej raz w sezonie na meczu Falubazu i Zastalu. Zafascynowany historyczną topografią Warszawy.

Główny ekonomista CME Group, Erik Norland o tym jak rynki finansowe wyceniają ryzyko w 2025 r.? [TYLKO U NAS]

 

Udostępnij