Statystyczne podsumowanie miesiąca na rynkach zagranicznych – Raport 07/2008 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika dominik
04 sie 2008, 11:16

Statystyczne podsumowanie miesiąca na rynkach zagranicznych – Raport 07/2008

Jak co miesiąc oddaję do Twoich rąk raport statystyczny, którego celem jest przybliżenie najważniejszych informacji na temat kluczowego indeksu giełdy amerykańskiej: S&P 500 (USA). Przy okazji zamieszczam wybrane informacje o innych światowych indeksach (DAX, NIKKEI), jak również o WIG20.

Statystyczne podsumowanie miesiąca na rynkach zagranicznych

Poniżej przedstawiam najciekawsze uwagi i wnioski, po analizie danych. Więcej informacji znajduje się w raporcie.

Bardzo ciekawie wygląda stosunek zysku do straty w 2008 roku narastająco. Wynosi on 0,7, zaś w okresie ostatniego roku tylko 0,5, gdy w okresie 5 lat, czyli od 01.08.2003 do 31.07.2008 – 8,7. Na marginesie mogę powiedzieć, że w okresie od 01.08.2003 do szczytu indeksu w dniu 09.10.2007 wartość stosunku zysku do straty wynosiła aż 14,1. Zwracam uwagę na wykresy 50-dniowej EMA oraz 15-miesięcznej. Wykres znajduje się poniżej 50-dniowej EMA. Dane za okres 5 lat pokazują, że na przełomie roku 2007/2008 kurs przebił od góry swoją 15-miesięczną EMA i w kwietniu 2008 podjął nieudaną próbę jej przebicia od dołu. Atak okazał się porażką indeksu zaś 50-dniowa EMA pozostaje silnym oporem. Warto odnotować fakt, że wartość 15-miesięcznej EMA w okresie 10 lat była doskonałym wyznacznikiem panującego na rynku trendu. Okres jej przebicia od góry, a następnie od dołu, potwierdzając tym samym zmianę trendu ze spadkowego na wzrostowy, wyniósł ponad 3 lata! Warto zawsze widzieć szerszą perspektywę rynku, bo pokazuje ona panujące na nim cykle i trendy.W końcowej części raportu zamieściłem analizę 10 największych banków amerykańskich, które odczuwają przez cały czas skutki swojego zaangażowania w kredyty hipoteczne oraz indeksu Banks Index (Nasdaq). Zestawienie notowań poszczególnych banków z S&P 500 pokazuje nam w sposób jednoznaczny, że ten sektor okazał się jednym z najsłabszych i ma duży wpływ na notowania głównego indeksu.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja UZUPEŁNIAJĄCA OTWARTA: Tylko do 19 września 2019 r. do godziny 23:59 trwa nabór uzupełniający do Strefy Inwestorów. Od 20 września 2019 r. dołączenie do społeczności inwestorów giełdowych nie będzie możliwe (aż do kolejnego naboru). To ostatni nabór do Strefy Inwestorów w 2019 roku. Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, to jest to oferta dla Ciebie:
Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Kurs w formie e-booka"Inwestowanie: Podejście Strategiczne".
  • BONUS SPECJALNY ②: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc.
  • Dwa razy w tygodniu wpis w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Dwa razy w tygodniu wpis w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Raz w tygodniu wpis w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Raz w tygodniu podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - Paweł Biedrzycki i Rafał Irzyński omawiają ciekawe spółki z polskiej giełdy.