Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Zielony briefing 14 luty [codziennie o 7.00 rano]. Mały atom na celowniku Tuska, zmiany kadrowe w KGHM i Tauronie, polski atom ma już 2 lata opóźnienia – winny rząd PiS

Informacja dnia

W Pałacu Prezydenckim odbyło się we wtorek posiedzenie Rady Gabinetowej. Jedną z kluczowych kwestii, które poruszano była sprawa małych jądrowych reaktorów modułowych (SMR). Odpowiedzialnej za ich budowę spółce OSGE, w której państwowy Orlen jest udziałowcem, towarzyszą coraz większe kontrowersje.

„Udało mi się wyjaśnić na czym polegała na negatywna opinia naszych służb specjalnych” – stwierdził Tusk. 

DOŁĄCZ DO DARMOWEGO NEWSLETTERA LEGISLACJI EUROPEJSKIEJ

Warto przypomnieć, że w swoim expose premier podkreślił, że jedną z pierwszych spraw jakimi zajmie się nowy rząd będzie zbadanie kwestii wydania decyzji zasadniczej dla sześciu lokalizacji SMR-ów planowanych przez OSGE W grudniu Ministerstwo Klimatu obsadzone jeszcze przez stary rząd wydało decyzje zasadnicze mimo negatywnej opinii ABW. Sprawą zajęła się m.in. sejmowa komisja ds. służb specjalnych. 

Jak można nieoficjalnie usłyszeć – główny zarzut służb to zbyt mały wpływ Orlenu na OSGE, w którym prym ma wieść Synthos Green Energy należący do jednego z najbogatszych Polaków tj. Michała Sołowowa.

Nagłówki warte uwagi

X files 

Polski projekt budowy pierwszej elektrowni atomowej ma już 2 lata opóźnienia, za które odpowiada poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego. Poniżej harmonogram inwestycji.

 

udostępnij: