Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Koreańczycy wygrywają przetarg jądrowy w Czechach pokonując Francuzów. Implikacje dla Polski

Koreańska firma Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) niespodziewanie wygrała przetarg na budowę  co najmniej dwóch reaktorów w Dukovanach, pokonując francuskiego giganta energetycznego EDF. Ten wynik przetargu wywołał spore zaskoczenie i ma ważne implikacje dla regionalnego rynku energetycznego, w tym również dla Polski.

Niespodziewany wynik przetargu

Decyzja Czech o wyborze KHNP została przyjęta z dużym zaskoczeniem. Koreańczycy zaoferowali koszt budowy jednego bloku na poziomie około 34 mld zł. Dotąd KHNP nie realizowało swoich projektów w Unii Europejskiej, a technologia spółki nie była w Europie wykorzystywana. Francuski EDF, z długą tradycją w budowie i eksploatacji elektrowni jądrowych, był uważany za zdecydowanego faworyta tego przetargu. 

Implikacje dla Polski

W Polsce, gdzie trwa realizacja rządowego programu jądrowego, wynik czeskiego przetargu może mieć daleko idące konsekwencje. Polska, chociaż nie ogłosiła przetargu, wybrała amerykański Westinghouse jako partnera do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w trybie tzw. postępowania konkurencyjnego. Jednak partner dla drugiej lokalizacji jeszcze nie został wyłoniony.

Przegrana EDF w Czechach może osłabić pozycję francuskiego koncernu w walce o drugą lokalizację w Polsce. EDF liczył na efekt skali, budując reaktory w ujęciu regionalnym, co mogłoby obniżyć koszty i zwiększyć efektywność projektów w Europie Środkowo-Wschodniej. Bez kontraktu w Czechach, argumenty EDF dotyczące korzyści skali stają się mniej przekonujące.

Niejasne jest, jak wygrana KHNP w Czechach wpłynie na pozycję firmy w Polsce. KHNP miało budować elektrownię jądrową w Polsce w ramach prywatnego projektu (nie mylić z rządowym!) zainicjowanego przez Jacka Sasina i we współpracy z PGE i ZE PAK. Jednak projekt ten od pewnego czasu stoi w miejscu, a media spekulują, że jest zamrożony. 

Co z tego wynika?

Warto odnotować, że Westinghouse i KHNP toczą spór prawny o możliwość eksportu technologii koreańskiej, która została rozwinięta na podstawie technologii amerykańskiej. Pytanie czy wygrana Koreańczyków w Czechach nie jest elementem nieoficjalnych, dwustronnych ustaleń dotyczących rozwiązania tego sporu i podziału rynków pomiędzy te dwie firmy? Czy „w zamian” za ciche poparcie KHNP, Amerykanie nie wzmocnią swojej pozycji w Polsce?

udostępnij: