IPO DataWalk: BOŚ wycenił spółkę
Obrazek użytkownika Wiadomości
08 sty 2019, 10:52

DM BOŚ wycenia DataWalk w przedziale 192-331 mln zł

DataWalk to podmiot technologiczny, zajmujący się analityką sieci powiązań danych, który oferuje inwestorom na GPW unikalną ekspozycję na segment Big Data Enterprise Software. W raporcie analitycznym przygotowanym przez Dom Maklerski BOŚ na potrzeby prowadzonej aktualnie oferty publicznej zaznaczono, że DataWalk ma potencjał, żeby zmienić status quo globalnego rynku analityki sieci powiązań. Spółka na bieżącym etapie została wyceniona w przedziale 192-331 mln zł z uwzględnieniem wpływów z emisji.

- Poza dojrzałym i dość wolno rosnącym segmentem ERP, na GPW brakuje spółek dających ekspozycję na segment gotowego (off-the-shelf) oprogramowania klasy Enterprise IT, którą oferuje DataWalk. Należy zwrócić uwagę, że praktycznie wszyscy najwięksi amerykańscy inwestorzy Private Equity zainwestowali w wiele spółek działających nie tylko w szerokim obszarze Enterprise Software, ale również w jego węższym segmencie „analityki danych” – napisano w raporcie.

Globalna wartość segmentu analizy sieci powiązań, który jest niszą rynkową dla DataWalk, jest szacowana w przedziale od 5 do 10 mld dolarów rocznie. Wśród najważniejszych argumentów wymienionych w raporcie przemawiających za inwestycją jest dynamiczny rozwój segmentu analityki sieci powiązań wynikający z rosnących wyzwań w cyberbezpieczeństwie i przestępstwach gospodarczych, wykładniczy wzrost ilości danych gromadzonych/przetwarzanych przez organizacje oraz ograniczona do pojedynczych firm konkurencja. Ponadto przewagą konkurencyjną DataWalk są: krótki okres wdrożenia platformy, liczony nawet w tygodniach, szybkie efekty biznesowe analiz liczone w dziesiątkach milionów oraz powtarzalność i skalowalność sprzedaży w ramach modelu vendora licencji COTS - dostawcy efektywnego kosztowo produktu.

Analitycy wskazują także na planowane w najbliższych latach zwiększenie bazy referencyjnej klientów w USA oraz dynamiczny wzrost przychodów. DataWalk udowodnił funkcjonalność swojej platformy i podpisał pierwsze umowy w USA. Analitycy podkreślili, że aktualnie rentowność nie jestem strategicznym celem spółki na tym etapie rozwoju i oczekują jej osiągnięcia przez DataWalk najwcześniej około 2024-2025 roku. Zwrócili również uwagę na fakt, że pomimo bardzo wysokich kapitalizacji większość amerykańskich publicznych firm Big Data nadal nie osiąga rentowności. Jako istotne z punktu widzenia potencjalnych inwestorów uważają też zaangażowanie światowej klasy ekspertów z Doliny Krzemowej.

DataWalk akcja edukacyjna

Jak podkreślono, wycena przedsiębiorstw na tak wczesnym etapie rozwoju jest trudna przede wszystkim ze względu na brak danych dla spółek porównywalnych, które zazwyczaj są podmiotami niepublicznymi. Na podstawie analizy przeprowadzonej przez analityków DM BOŚ trzema metodami, spółka została wyceniona na odpowiednio 192, 292 i 331 mln zł z uwzględnieniem wpływów z emisji założonych na poziomie 57,6 mln zł .

DataWalk prowadzi obecnie ofertę publiczną, którą objętych jest do 1,35 mln akcji i zamierza pozyskać od inwestorów do 57,6 mln zł netto. Główne cele emisji to rozpoczęcie komercjalizacji w USA, rozwój autorskiej platformy analitycznej oraz ochrona własności intelektualnej i finansowanie działalności operacyjnej. Oferującym i wyłącznym prowadzącym księgę popytu jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska, w którym od 24 do 31 stycznia 2019 r. będą przyjmowane zapisy na akcje od inwestorów indywidualnych. Spółka zamierza również przenieść notowania na rynek główny GPW. Aktualna kapitalizacja DataWalk wynosi 92 mln zł.

DataWalk (dawniej PiLab) to nowy wymiar polskiego IT, podmiot technologiczny, który jako jeden z nielicznych na świecie zbudował na bazie własnej technologii produkt analityczny rozwiązujący globalne problemy w obszarze bezpieczeństwa. Platforma DataWalk łączy miliardy obiektów z wielu źródeł, znajdując zastosowanie w zakresie analityki śledczej w sektorze publicznym i finansowym m.in. w walce z przestępczością (amerykańskie agencje), wyłudzeniami (ubezpieczyciele) i przy identyfikacji nadużyć (administracja centralna). Spółka jest notowana na NewConnect od 2012 r.

Zobacz także: 10 pytań, które powinieneś zadać zanim zainwestujesz we wzrostową spółkę technologiczną

Źródło: #DAT

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości