Twórca sukcesów japońskich i amerykańskich firm technologicznych w zarządzie XTPL | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
30 maj 2019, 13:08

Twórca sukcesów japońskich i amerykańskich firm technologicznych w zarządzie XTPL

Hiroshi Menjo od ponad 30 lat rozwija spółki technologiczne w Japonii i Dolinie Krzemowej. Wspierał m.in. największych japońskich graczy z rynku elektroniki użytkowej, IT oraz mediów. Teraz w XTPL ma zadanie m.in. przyspieszyć komercjalizację rozwiązań spółki w Azji Wschodniej. Firma nawiązała już bliskie biznesowe relacje z kilkunastoma przemysłowymi partnerami, w tym z dwóch kluczowych pól aplikacyjnych, niosących obietnicę wielomilionowych kontraktów: wyświetlaczy i inteligentnego szkła.

Hiroshi Menjo, to trzeci, po Amirze Nayyerhabibim i Haroldzie Hughesie, tak doświadczony międzynarodowy ekspert w obszarze innowacji i rozwijania młodych firm technologicznych, zasilający szeregi zarządu amerykańskiej spółki córki XTPL. Japończyk ma na swoim koncie imponującą liczbę projektów, polegających na przeniesieniu technologii z etapu badań i rozwoju do etapu wdrożenia przemysłowego. Od kilku lat wspiera rozwój startupów technologicznych jako partner zarządzający w amerykańsko-japońskim funduszu Wolf Capital Ventures z Menlo Park w Kalifornii.

- Natura rewolucyjnych technologii powoduje, że od samego początku muszą się one mierzyć ze społeczną i biznesową nieufnością, powątpiewaniem w ich sens. Czas pokazuje, że wraz z nowym przychodzi lepsza jakość i zadowolenie końcowych użytkowników. Taki potencjał, który może zmienić reguły gry np. na rynku produkcji wyświetlaczy, widzę właśnie w XTPL. Wierzę w ich produkt i mam świadomość wyzwań, jakim spółka musi stawić czoła. Dlatego, wykorzystując moje doświadczenie, sieć kontaktów oraz rozumienie trendów technologicznych, zamierzam wesprzeć XTPL w drodze do zbudowania pozycji globalnego gracza, oferującego unikalne rozwiązanie ultra-precyzyjnego nanodruku – mówi Hiroshi Menjo, który był m.in. jednym z pierwszych doradców wieszczących scenariusz, w którym tradycyjna branża fotograficzna zostanie wyparta przez technologie cyfrowe, w tym aparaty czy kamery cyfrowe i urządzenia oparte na wyświetlaczach.

Menjo w swojej karierze współpracował z największymi japońskimi spółkami z segmentu elektroniki, elektroniki użytkowej, telekomunikacji, systemów informacyjnych, wspierając je w przeprowadzeniu procesu cyfryzacji biznesu. Na swojej ścieżce zawodowej spotkał m.in. Regisa McKennę – twórcę podstaw marketingu technologicznego dla Doliny Krzemowej. Nowy menedżer w XTPL rozwijał japońską praktykę The McKenna Group. Wcześniej, w ramach Boston Consulting Group w Tokio, działał ramię w ramię z najlepszymi na świecie konsultantami wspierającymi amerykańskie, europejskie i japońskie spółki technologiczne we wdrażaniu strategii biznesowych.

- Hiroshi Menjo będzie koordynował nasze starania w nawiązywaniu relacji na rynkach Japonii, ale też Korei Południowej czy Chin. Z uwagi na koncentrację firm przemysłowych, potencjalnie zainteresowanych współpracą z XTPL, są to rynki kluczowe dla realizacji naszej strategii rozwoju – zaznacza Filip Granek, prezes oraz współtwórca XTPL.

Obecnie XTPL komercjalizuje swoją technologię w dwóch pierwszych polach aplikacyjnych: wyświetlaczy (naprawa defektów ang. open defects repair - ODR - odpowiedzialnych między innymi za powstawanie tzw. martwych pikseli - powstających w matrycach wysokorozdzielczych wyświetlaczy jeszcze na etapie produkcji) oraz smart glass (inteligentne szkło zmieniające swoją przejrzystość w zależności od warunków panujących na zewnątrz). W zakresie ODR spółka prowadzi już rozmowy z kilkoma producentami urządzeń do produkcji wyświetlaczy, jak i producentami samych wyświetlaczy. XTPL zamierza dostarczać do tego rynku dedykowane głowice umożliwiające ultraprecyzyjny druk wraz z kompatybilnym nanotuszem. Wdrożenie rozwiązań przemysłowych w tego typu przypadkach wymaga przeprowadzenia procesu customizacji urządzeń pod specyficzne wymagania klienta. Następnym krokiem jest sprzedaż i testy prototypów w warunkach przemysłowych u klienta. Po przejściu tej fazy producenci rekomendują wprowadzenie ewentualnych modyfikacji oraz podejmują decyzję o implementacji rozwiązania bezpośrednio na linie produkcyjne. Ten złożony proces uzasadniony jest wysokimi wymaganiami technologicznymi charakterystycznymi dla sektorów produkcji zaawansowanych urządzeń np. właśnie wyświetlaczy. Dwóch z potencjalnych partnerów XTPL, szukających nowych technologii do naprawy defektów, sprzedaje łącznie rocznie od 100 do 160 zestawów zawierających moduł do naprawy defektów (każdy z nich wart jest kilkaset tysięcy dolarów).

Na rynku smart glass spółka w 2018r. nawiązała rozmowy, dotyczące wykorzystania jej technologii u jednego z największych obecnie producentów elektrochromatycznego inteligentnego szkła na świecie. Obecnie spółka pracuje nad pozytywnym przejściem kolejnych testów technologicznych - prace te zaplanowane są na kolejne miesiące. W następnym kroku, zakładając zakończenie testów technologicznych sukcesem, rozpocznie się etap wspólnego z partnerem rozwoju głowicy i tuszu dedykowanych dla tego sektora. Cały wyżej opisany proces ma na celu doprowadzenie do umożliwienia wdrożenia technologii XTPL do produkcji u lidera obsługującego 20% szybko rosnącego rynku, wartego obecnie 1,6 mld USD.

- Na technologię komercjalizowaną przez XTPL czekają producenci zaawansowanej elektroniki na całym świecie. Pierwsza firma, która wdroży to rozwiązanie w tym segmencie, może przejąć cały rynek. XTPL wykonało świetną robotę, rozwijając technologię i pokazując potencjał na to, aby stać się globalnym graczem – uważa Hiroshi Menjo.

O Spółce:

XTPL rozwija i komercjalizuje na światowym rynku zaawansowaną, addytywną technologię umożliwiającą ultraprecyzyjne drukowanie nanomateriałów. Unikalny system XTPL pozwala na precyzyjne nanoszenie na różnych podłożach specjalnie skomponowanego przez firmę nanotuszu. Kształt, wielkość i odstępy pomiędzy strukturami submikronowymi uzyskanymi tą metodą (szerokość nawet 1 μm) mogą być dostosowywane do różnych zastosowań przemysłowych i badawczych. Technologia ta ułatwi produkcję nowej generacji monitorów, ekranów dotykowych, ogniw fotowoltaicznych i wyświetlaczy - gdzie XTPL może dostarczyć przełomową technologię naprawy przerwanych, niezwykle cienkich połączeń metalicznych w układach elektronicznych (tzw. open-defect repair) oraz technologię precyzyjnego dozowania kropek kwantowych. Rozwiązanie XTPL może również stanowić poszukiwaną przez rynek alternatywę dla fotolitografii stosowanej między innymi w sektorze półprzewodników. Celem spółki jest oferowanie unikalnych głowic drukujących, każdorazowo zaprojektowanych i dedykowanych dla konkretnych zastosowań – a także kompatybilnych, precyzyjnie dopasowanych nanotuszów. Innowacje technologiczne opracowane przez XTPL mają potencjał, by w pierwszej kolejności zrewolucjonizować, a potem stać się standardem w wielu wybranych obszarach elektroniki drukowanej. Tak jak dziś tanio i szybko drukujemy gazety i książki, w najbliższej przyszłości drukować będziemy właśnie wyświetlacze, ogniwa słoneczne, biosensory i inne zaawansowane elementy. To już nie jest jedynie wizja. To szybko nadchodząca rzeczywistość.

Źródło: Spółka, #XTP

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości