Skrót wiadomości - poniedziałek, 10 maja, 18.40 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
10 maj 2021, 18:42

Skrót wiadomości - poniedziałek, 10 maja, 18.40

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Prognozy przedstawione RPP wskazują, że średni poziom inflacji do końca roku może wynieść 4,2 proc., co powinno skłonić Radę do stopniowej normalizacji polityki pieniężnej - powiedział w telewizji Biznes24 członek RPP Eugeniusz Gatnar. Dodał, że w czerwcu możliwy jest wzrost inflacji do 5 proc.

Obecnie nie ma w planach zmian w podatkach VAT i CIT, w tzw. Nowym Ładzie będą zaproponowane zmiany w klinie podatkowym - powiedział podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Jeśli będą zmiany w polityce pieniężnej, to będzie to zapowiedź końca luzowania ilościowego - powiedziała w telewizji Biznes 24 członkini RPP Grażyna Ancyparowicz.

Nie ma obecnie przesłanek do interwencji walutowych - powiedziała w telewizji Biznes 24 członkini RPP Grażyna Ancyparowicz.

Stopy procentowe powinny pozostać bez zmian do końca kadencji obecnej RPP, a wzrost inflacji CPI ma charakter przejściowy - napisał w artykule dla portalu wGospodarce członek RPP, Eryk Łon. Ekonomista postuluje, by członek RPP mógł sprawować swoją funkcję przez więcej niż jedną kadencję.

Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w kwietniu w Polsce wzrósł wobec marcowego odczytu o 5,0 pkt. do 254,9 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Katedra Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

BUDŻET, DŁUG

Deficyt sektora rządowego i samorządowego w IV kwartale 2020 roku wyniósł 43,231 mld zł - podał w poniedziałek GUS.

Spółki zapłaciły w marcu podatek od sprzedaży detalicznej w wysokości 197,5 mln zł - podał resort finansów.

Bank Gospodarstwa Krajowego sprzedał oferowane po raz pierwszy zmiennokuponowe papiery serii FPC0631 za 4,18 mld zł, przy popycie 5,2 mld zł i oferowane wcześniej stałokuponowe FPC1140 za 5 mln zł (popyt 18 mln zł) - podał bank w komunikacie.

Bank Gospodarstwa sprzedał w ramach sprzedaży dodatkowej papiery serii FPC0631 za 296,2 mln zł - podał bank w komunikacie.

GIEŁDA

Na zakończenie poniedziałkowej sesji WIG20 zyskał 0,88 proc. do 2.115,7 pkt., WIG wzrósł 1,04 proc. do 62.757,16 pkt., mWIG40 poszedł w górę 1,50 proc. do 4.596,16 pkt., a sWIG80, po zwyżce o 1,58 proc., osiągnął 20.128,11 pkt. WIG20 znalazł się najwyżej od lutego 2020 roku, WIG i mWIG40 zanotowały 3-letnie maksima, a sWIG80 przekroczył 20 tys. pkt. po raz pierwszy od lipca 2007 roku.

SPÓŁKI

PKN Orlen złożył do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek w związku z planowanym przejęciem PGNiG - podał koncern w komunikacie. Złożony wniosek inicjuje formalne postępowanie w sprawie kontroli koncentracji.

Zarząd KGHM rekomenduje wypłatę 300 mln zł dywidendy za 2020 rok, czyli 1,5 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

Tauron Wydobycie trafi docelowo do podmiotu wskazanego przez Skarb Państwa - poinformował prezes Tauronu Paweł Strączyński. Dodał, że chce się spotkać z zarządem JSW i zaoferować spółce np. kopalnię Brzeszcze.

Synektik spodziewa się poprawy otoczenia rynkowego w drugiej połowie roku finansowego 2020/2021. Celem spółki jest poprawa przychodów i wyników w tym roku względem roku poprzedniego, ale kluczowy będzie rozwój sytuacji epidemiologicznej - poinformował PAP Biznes prezes Cezary Kozanecki.

Wielton zarejestrował w okresie styczeń-kwiecień 1.167 nowych przyczep i naczep, czyli o 60,5 proc. więcej rdr - podał Polski Związek Przemysłu Motorowego, powołując się na dane CEP.

Immersion Games, producent gier VR, złożył dokument informacyjny do GPW i w 2021 roku planuje debiut na rynku NewConnect - podała spółka w komunikacie prasowym.

Mirbudu podpisał z vidaXL International umowę o wartości 139, 97 mln zł netto na budowę centrum magazynowo-logistycznego wraz z infrastrukturą towarzyszącą we Wrześni - podała spółka w komunikacie.

Prezes UOKiK zakwestionował pobieranie przez mBank opłat za wypowiedzenie umowy o kredyt odnawialny - poinformował Urząd w komunikacie. UOKiK podał, że bank zaniechał stosowania kwestionowanej praktyki i zwróci konsumentom niesłusznie pobrane opłaty.

Akcjonariusze PKO BP będą decydować w sprawie pozostawienia niepodzielonego zysku banku z lat poprzednich, w kwocie 5,5 mld zł - wynika z projektów uchwał na ZWZ zwołane na 7 czerwca.

Grupa Artifex Mundi szacuje, że odnotowała w pierwszym kwartale 2021 roku 3,3 mln zł zysku netto wobec 1,4 mln zł przed rokiem. Przychody wzrosły w tym czasie o 87 proc. do 10,5 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. Oczekiwania analityków co do zysku netto spółki znajdowały się w przedziale 2,9-3,1 mln zł, a przychodów 10,5-11 mln zł.

Medi-Lynx Cardiac Monitoring, amerykańska spółka zależna Medicalgorithmics, złożyła w kwietniu 7.499 wniosków o płatność od ubezpieczycieli z tytułu usług wykonanych przy użyciu technologii PocketECG na terenie USA - poinformowała spółka w komunikacie. W marcu złożonych zostało 7.588 wniosków.

Amazon planuje utworzenie w Polsce do końca 2021 roku 650 nowych miejsc pracy w dziale obsługi klienta. Zwiększenie zatrudnienia wynika z uruchomienia nowego centrum obsługi klientów Amazon w Gdańsku, które działa od początku marca, a więc od startu polskojęzycznego serwisu zakupowego on-line Amazon. pl - podała spółka w komunikacie prasowym.

Prezes Tauronu Paweł Strączyński zapowiedział, że chce spotkać się z zarządem JSW w sprawie kopalń. W jego ocenie, dla JSW interesująca może być m.in. kopalnia Brzeszcze.

Akcjonariusze Trakcji będą decydować o podwyższeniu kapitału w drodze emisji akcji serii E, z wyłączeniem prawa poboru - wynika z projektów uchwał na NWZ zwołane na 10 września. Oferta objęcia akcji miałaby być skierowana do indywidualnie oznaczonego inwestora.

Grupa Azoty ZAK zakończyła wdrażanie technologii dozowania tlenu do instalacji kwasu azotowego TK IV i TK V, w wyniku czego poziom produkcji kwasu azotowego wzrośnie o ok. 8 proc. - podała spółka w komunikacie prasowym.

Grupa Dekpol zakłada dalszy wzrost biznesu w najbliższych latach, chce poprawić wyniki w segmencie deweloperskim i produkcyjnym - poinformował zarząd podczas poniedziałkowej wideokonferencji. Zysk za 2020 rok zostanie w spółce, ale powrót do dywidendy jest możliwy w kolejnym latach.

Pepco Group widzi duże zainteresowanie ofertą publiczną ze strony inwestorów instytucjonalnych - poinformował Andy Bond, dyrektor generalny Pepco Group.

Kurs akcji operatora telekomunikacyjnego DG-Net wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 35 proc. do 2,7 zł.

Zarząd Unima 2000 przystąpi do analizy możliwych kierunków strategicznych dla spółki - podała spółka w komunikacie. Wśród analizowanych opcji będzie m.in. sprzedaż całości lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Notowana na NewConnect spółka Brand24 zadebiutuje na rynku głównym GPW we wtorek, 11 maja - podała GPW w komunikacie.

WALUTY

Wraz z opadnięciem emocji po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. walutowych kredytów hipotecznych złoty powinien zacząć się nieznacznie umacniać - ocenił w rozmowie z PAP Biznes analityk rynków finansowych banku Millennium Mateusz Sutowicz. Według analityka, rentowności polskich obligacji powinny pozostać stabilne i dopiero pod koniec obecnego tygodnia można oczekiwać ich niewielkich wzrostów.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5631 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2169 USD i 131,76 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy naftowej na giełdzie paliw w USA zwyżkuje w reakcji na cyberatak na największego amerykańskiego operatora rurociągów Colonial Pipeline - informują maklerzy.

Na giełdzie metali LME w Londynie miedź nadal ma dobrą passę - jej ceny pobiły kolejny rekord. Metal w dostawach 3-miesięcznych zdrożał już do 10.500,00 USD za tonę - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

NBP zacznie ograniczać skup aktywów już w II połowie bieżącego roku, a pierwsza podwyżka stóp będzie miała miejsce w I połowie 2022 r., choć możliwa jest jeszcze wcześniejsza reakcja Rady, już w listopadzie br. - oceniają ekonomiści ING Banku Śląskiego w komentarzu do piątkowej konferencji prezesa NBP.

Analitycy spodziewają, że piątkowe wstrzymanie dostaw paliw rurociągami Colonial Pipelien do części Stanów Zjednoczonych będzie miało duży wpływ na ceny paliw i diesla w USA, jeśli szybko nie dojdzie do wznowienia dostaw.

Za hossą na rynku metali przemysłowych stoją silne fundamenty i wzrosty cen miedzi i aluminium mogą jeszcze potrwać - oceniają analitycy. Choć w krótkim terminie niewykluczone są dalsze zwyżki cen ropy i węgla, to w przyszłości surowce "starej ekonomii" będą się stabilizować.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Popyt na kredyty mieszkaniowe w kwietniu wzrósł w Polsce o 94,3 proc. rdr - podał BIK w komunikacie.

Ceny zbóż pozostają w tendencji wzrostowej - ocenia Izba Zbożowo-Paszowa.

Ceny materiałów budowlanych w kwietniu wzrosły o 4,7 proc. rdr - podały Polskie Składy Budowlane w komunikacie.

Wartość gwarancji udzielonych przez BGK w ramach programu de minimis do końca kwietnia wyniosła 100,205 mld zł, co oznacza wzrost w ciągu miesiąca o 2,904 mld zł - wynika z danych BGK.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Od 17 maja okres między podaniem 1. a 2. dawki szczepionki przeciw Covid-19 firm Moderna, Pfizer i AstraZeneca zostanie skrócony do 35 dni - poinformował w trakcie konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk.

W tym tygodniu rząd przedstawi decyzję ws. szczepienia przeciw Covid-19 osób powyżej 16 r. życia - poinformował w trakcie konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 2.032 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem, zmarły 22 osoby, wykonano 78.812 szczepień - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.835.083 zakażenia, 70.034 zgony i 13.764.238 szczepień.

Średnio na dobę notujemy 4,1 tys. nowych zakażeń, ostatniej doby mamy spadek o ok. 20 proc.; jeżeli nadal będziemy szli tym trendem, możliwe jest przyśpieszenie pewnych aspektów luzowania obostrzeń - powiedział w poniedziałek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

W Polsce wykonano dotąd 13.764.238 szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 3.671.671 osób – podano w poniedziałek na rządowych stronach.

Senat raczej nie zajmie ustawą ratyfikacją Funduszu Odbudowy na najbliższym posiedzeniu, które zaczyna się 12 maja - podkreślił w rozmowie z poniedziałkową "Rzeczpospolitą" marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Jak dodał, porządek obrad jest już wypełniony.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę na PiS głos oddałoby 35,1 proc. badanych; na Polskę 2050 Szymona Hołowni 19,9 proc.; na KO - 14,7 proc.; na Lewicę - 9,1 proc., na Konfederację -5,8 , a na PSL - KP - 5,6 proc. - wynika z sondażu IBRiS dla Onetu.

Moje odejście z klubu parlamentarnego PiS wynika z zawiedzionych nadziei na poprawę sytuacji w Polsce, na większy porządek i zrealizowanie przynajmniej tych celów, których wiele osób się spodziewało - powiedział w niedzielę poseł Porozumienia Andrzej Sośnierz.

Każdy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wywołuje skutki prawne; myślę, że piątkowe orzeczenie da podstawę wielu osobom do tego, by skarżyły się do Trybunału w Strasburgu, a także, by poważały rozstrzygnięcia TK przed sądami krajowymi - ocenił RPO Adam Bodnar.

W projekcie ustawy, który przedstawiliśmy i który trafi do Sejmu, opłaty reprograficznej od smartfonów nie ma; to kwestia wyboru - wyjaśnił wiceszef MKDNiS Jarosław Sellin. Chcemy poszerzyć opłatę o komputery, tablety, dyski twarde; tak, aby osiągnąć efekt, czyli fundusz wsparcia artystów - dodał.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

UE nie złożyła nowego zamówienia na szczepionkę przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca - przekazał w niedzielę we francuskim radiu France Inter komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton. Obecny kontrakt na dostawę szczepionek tej firmy wygasa w czerwcu.

Niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech zapowiedziała w poniedziałek budowę nowej fabryki szczepionek mRNA w Singapurze. Zakład ma produkować kilkaset milionów dawek szczepionek rocznie.

Niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech podała w poniedziałek, że liczy na skuteczność szczepionki, opracowanej z amerykańskim koncernem Pfizer, przeciwko obecnym wariantom koronawirusa, oceniając, że na tym etapie żadne badanie nie przemawia za potrzebą tworzenia nowej formuły.

Ważne jest, żeby Unia Europejska nie zmieniła obecnego kursu wobec Rosji, polegającego na obronie praw człowieka w tym kraju - oświadczył szef dyplomacji RFN Heiko Maas w poniedziałek w Brukseli przed rozpoczęciem spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych.

Rosyjska grupa cyberprzestępcza DarkSide jest odpowiedzialna za wykryty w piątek cyberatak typu ransomware na sieć największego w USA operatora rurociągów paliwowych Colonial Pipeline - podała telewizja CNN powołując się na anonimowe źródła.

W Niemczech szczepionka przeciwko Covid-19 firmy Johnson & Johnson nie będzie już podawana tylko grupom priorytetowym, lecz będzie dostępna dla wszystkich chcących się zaszczepić dorosłych - ogłosił w poniedziałek minister zdrowia Jens Spahn.

Na szpitalnych oddziałach intensywnej terapii we Francji leczonych jest 4.971 chorych z Covid-19. Pierwszy raz od marca liczba ta spadła poniżej 5 tys.

W połowie czerwca, gdy co najmniej 30 milionów Włochów, czyli połowa ludności będzie już po pierwszej dawce szczepionki, w całym kraju może zostać wprowadzona biała strefa minimalnych restrykcji. Taką prognozę przedstawił wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri.

W Belgii sukcesywnie spada liczba hospitalizacji i ofiar śmiertelnych z powodu Covid-19. Dwiema dawkami szczepionki na koronawirusa zaszczepionych zostało dotychczas w kraju nieco ponad 1 mln osób, a jedną dawką - ok. 3,5 mln.

W USA główny doradca medyczny Białego Domu dr Anthony Fauci przewiduje, że przywykli do noszenia maseczek ludzie mogą je zacząć nosić też po pandemii w okresach,w których powszechne są choroby układu oddechowego. Jak podkreślił w tym roku nie było prawie sezonu grypowego.

W Indiach w ciągu ostatniej doby zmarły 3754 osoby zakażone koronawirusem, wykryto też 366 161 infekcji - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. W tym kraju diagnozowana jest obecnie blisko połowa nowych zakażeń SARS-CoV-2 na całym świecie.

W sobotnim zamachu bombowym na szkołę w stolicy Afganistanu - Kabulu, zginęło co najmniej 68 osób, a 165 zostało rannych - informuje w niedzielę agencja Reutera, powołując się na źródła rządowe. Większość ofiar to uczennice, które wracały z zajęć do domów. (PAP Biznes)

asa/ osz/

Ostatnie wiadomości