20.05 webinar e-KHR „Praca zdalna a godziny pracy” | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
18 maj 2021, 14:28

20.05 webinar e-KHR „Praca zdalna a godziny pracy”

20 maja br. odbędzie się webinarium organizowane w ramach cyklu e-KHR dotyczące pracy zdalnej. Podczas spotkania zostaną omówione takie zagadnienia jak:

  • Interesy pracodawcy a prawo do „wyciągnięcia wtyczki" (Czy pracodawca może oczekiwać dostępności od pracownika, który skończył pracę danego dnia; Czy pracownik może sam zdecydować o godzinach swojej pracy w czasie pracy zdalnej; Jak zarządzić czasem pracy w czasie pracy zdalnej; Czy można wyciągać konsekwencje wobec pracownika, który nie odbiera służbowego telefonu po godzinach pracy)
  • Ryzyka dla pracodawcy wynikające z ciągłej dostępności pracowników (Wyliczanie i dokumentowanie nadgodzin; Odpowiedzialność za wypadki w czasie dostępności pracownika; Potencjalne roszczenia wynikające z niestandardowych godzin pracy; Dyrektywa o prawie do bycia offline a polskie przepisy - jak aktualnie poradzić sobie z prawem do „wyciągnięcia wtyczki”)
  • Zalecane działania pracodawcy (Wymagania przepisów prawa; Działania minimalizujące nowe ryzyka; Zalecane modyfikacje regulacji wewnętrznych spółki; Jak zadbać o prawidłową kulturę pracy)

- Wraz z popularnością pracy zdalnej niepokojąco wzrosła presja bycia ciągle dostępnym. Przełożeni przestali zwracać uwagę w jakich godzinach pracownicy wykonują pracę, a skupiają się zrealizowaniu celów. Przy czym zdecydowanie łatwiej oczekiwać ich realizacji, kiedy pracownik ma swoje narzędzia pracy cały czas ze sobą. W konsekwencji pracownicy pracujący w domu dwukrotnie częściej przekraczają normy czasu pracy. Niestety „kultura” ciągłej dostępności może się obrócić przeciwko pracodawcy. Poza wypaleniem zawodowym pracownicy mogą niestety wystawić pracodawcom rachunek za taką pracę. Przede wszystkim czas prowadzenia rozmów telefonicznych i odpowiadania na maile po godzinach pracy to nadgodziny. Pracownicy mogą się upomnieć o ich rozliczenie do czasu upływu trzyletniego okresu przedawnienia. Po drugie oczekiwanie ciągłej dostępności, egzekwowanie zadań i presja wywierana na pracowników mogą w szczególnych przypadkach nosić znamiona mobbingu. Pierwsze orzeczenia zapadają już przed polskimi sądami. Dlatego tak ważne jest, aby wdrożyć wewnętrzne procedury, które uregulują zasady kontaktu poza godzinami pracy i przypomną podstawowe zasady przestrzegania norm czasu pracy. – mówi Karolina Kanclerz, radca prawny, partner w PCS Paruch Chruściel Schiffter | Littler Global. 

Wydarzenie skierowane jest do działów HR spółek giełdowych. Partnerem wydarzenia jest PCS Paruch Chruściel Schiffter | Littler Global, a organizatorem Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych.

IX Kongres HR Spółek Giełdowych SEG to cykliczne spotkanie działów zarządzania zasobami ludzkimi, które w tym roku odbywa się wyjątkowo w wersji online. e-KHR składa się z 2 dni debat z zaproszonymi ekspertami (w dniach 21-22.04.2021), oraz cyklu 7 webinariów (27.04- 20.05.2021). Więcej informacji można znaleźć TUTAJ

Źródło: Spółka, #SEG

Ostatnie wiadomości