NBP proponuje ustalenie progu na wezwanie obowiązkowe na akcje na poziomie ok. 33 proc.
Narodowy Bank Polski proponuje ustalenie progu, po przekroczeniu którego następuje wezwanie obowiązkowe na akcje, na poziomie ok. 33 proc. ogólnej liczby głosów w spółce publicznej - napisał NBP w opinii do projektu ustawy o rynku finansowym autorstwa MF, która przewiduje nowy próg na poziomie 50 proc. wobec 66 proc. obecnie.
"(...) Mając na uwadze, że projekt przewiduje również likwidację wezwania związanego z przekroczeniem progu 33 proc. ogólnej liczby głosów (dotychczasowy art. 73 ust. 1 ustawy o ofercie publicznej), sugerujemy, aby nowy próg dotyczący wspomnianego wezwania obowiązkowego został ustalony poniżej wartości zaproponowanej w projekcie (50 proc., obecnie 66 proc. - PAP)" - napisał NBP.
Według banku centralnego, doświadczenia wynikające z funkcjonowania krajowego rynku kapitałowego wskazują, że w zdecydowanej ilości przypadków przekroczenie progu 33 proc. ogólnej liczby głosów w spółce publicznej pozwala na sprawowanie kontroli nad jej działalnością.
"Podobne wnioski płyną z fundowania pozostałych europejskich rynków kapitałowych. Dlatego też w większości państw UE próg, po przekroczeniu którego następuje wezwanie obowiązkowe ustalono na poziomie 30 proc., 33 proc. lub 1/3. NBP opowiada się za przyjęciem podobnego rozwiązania w Polsce. W przyszłości próg ten mógłby zostać podniesiony, jeżeli - jak wskazano w uzasadnieniu - wskutek upowszechniania się WZA w formie zdalnej istotnie zwiększyłaby się liczba głosów reprezentowanych na WZA, a w konsekwencji liczba głosów niezbędnych do przejęcia faktycznej kontroli nad spółką" - ocenia NBP.
Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku napisało, że w kontekście ustalenia nowego progu na wezwanie obowiązkowe należy wziąć pod uwagę ostatnie zmiany wprowadzone do Kodeksu Spółek Handlowych, które promują przeprowadzanie Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy w formie zdalnej.
Według MF, zmiana ta będzie istotnie przyczyniać się do zmiany postrzegania uczestnictwa akcjonariatu rozproszonego w życiu spółki, dzięki czemu niejednokrotnie podnoszona bariera logistyczna, związana z osobistym stawiennictwem na WZA zostanie przełamana, co powinno istotnie zwiększyć liczbę głosów reprezentowanych na WZA, a tym samym istotnie zwiększyć również liczbę głosów niezbędnych do przejęcia faktycznej kontroli nad spółką.
Resort finansów uważa wobec powyższego, że dotychczasowe, powszechnie stosowane w UE wartości 30–33 proc. mogą w krótkim czasie stać się wysoce nieuzasadnione jako próg „kontroli”, o którym mowa regulacjach unijnych.
Z tego względu MF proponuje zmianę obowiązującego progu, po przekroczeniu którego materializowałby się obowiązek ogłoszenia wezwania do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę wszystkich pozostałych akcji do poziomu 50 proc. ogółu głosów w spółce z poziomu 66 proc. (PAP Biznes)
tus/ asa/