DZIEŃ NA RYNKACH: Wzrosty na Wall Street; sezon wyników nabiera tempa
Indeksy w USA idą w górę, podobnie jak notowania na europejskich parkietach. Inwestorzy oceniają ostatnie wyniki spółek za I kwartał i śledzą informacje z Ukrainy, gdzie Rosja nasila swoje działania zbrojne. Rentowności obligacji rosną.
Indeks S&P 500 rośnie o 0,58 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,55 proc., a Nasdaq Comp. idzie w górę o 0,62 proc.
Rosyjska inwazja wojskowa na terenach Ukrainy trwa już prawie dwa miesiące. W nocy ze środy na czwartek wojska rosyjskie rzadziej ostrzeliwały obwód charkowski na wschodzie Ukrainy. Walki toczą się jednak w rejonie Iziumu, a także - w obwodach ługańskim i donieckim - podał portal Ukraińska Prawda, powołując się na władze regionów.
Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał swoim siłom nie szturmować ostatniej pozostałej ukraińskiej twierdzy w obleganym mieście Mariupol, po tym jak jego minister obrony przyznał, że armia rosyjska wciąż walczy tam z tysiącami ukraińskich żołnierzy. Putin określił plan szturmu na hutę Azowstal jako „niepraktyczny” i zamiast tego wezwał wojska rosyjskie do zablokowania obszaru „aby mucha nie mogła się przedostać”.
„Agresja militarna Rosji na terenach Ukrainy jest katalizatorem dla tsunami negatywnych wydarzeń gospodarczych wokół światowej gospodarki, a rynki pozostają ślepe na długoterminowe konsekwencje wojny” – powiedział Bill Blain, strateg w Shard Capital.
Akcje Tesli rosną o 8 proc. Zysk Tesli na akcję w pierwszym kwartale wyniósł 3,22 USD wobec oczekiwań analityków na poziomie 2,26 USD.
Przychody grupy w pierwszym kwartale sięgnęły 18,76 mld USD, a rynek szacował je na 17,80 mld USD. Przychody wzrosły rok do roku o 81 proc. i okazały się wyższe od oczekiwań analityków.
Akcje Twittera rosną o 1 proc. Z dokumentów złożonych do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd USA (SEC) wynika, że CEO Tesli i miliarder Elon Musk rozważa ogłoszenie wezwania na akcje Twittera. Musk otrzymał pisemne zobowiązania dłużne na 46,5 mld USD, aby zapewnić potencjalne sfinansowanie transakcji. Musk ma obecnie 9,2 proc. akcji Twittera i jest jego największym pojedynczym udziałowcem.
American Airlines idzie w górę o 10 proc. po zgłoszeniu mniejszej niż oczekiwano straty na akcję w I kw.
Netflix spada o 6 proc. po 35-proc. spadku spółki w środę w reakcji na opublikowane przez spółkę wyniki kwartalne, które pokazały pierwszy od ponad 10 lat spadek liczby abonentów. Spółka straciła w środę ponad 50 mld USD kapitalizacji rynkowej, a jej akcje są w tym roku 65 proc. na minusie, co jest najgorszym wynikiem w indeksie S&P 500.
AT&T rośnie o 3,5 proc. Zysk na akcję wyniósł w I kw. 77 centów. Rynek oczekiwał 75 centów za akcję.
Akcje Philip Morris rosną o 2 proc. Zysk koncernu tytoniowego na akcję w I kw. wyniósł 1,50 USD, o 6 centów powyżej konsensusu.
Po sesji wyniki za I kw. zaprezentuje m.in. Snap.
W środę Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 250 punktów, czyli 0,71 proc. i wyniósł 35.160,79 pkt. S&P 500 na koniec dnia stracił 0,06 proc. i wyniósł 4.459,45 pkt. Nasdaq Composite spadł o 1,22 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.453,07 pkt.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 20,33 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,94 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 1,1 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 1,44 proc., a brytyjski FTSE 100 rośnie 0,05 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,48 proc.
Nestle rośnie o 1 proc. Grupa spożywcza potwierdziła prognozy wzrostu marży i sprzedaży na 2022 r.
Anglo American traci 8 proc., gdy firma obniżyła niektóre swoje prognozy dotyczące produkcji.
ABB rośnie o 4,5 proc. po tym, jak firma odnotowała duży wzrost zamówień w pierwszym kwartale.
Antofagasta spada o 7 proc. Firma zanotowała spadek produkcji miedzi w I kw.
Carrefour zniżkuje o 3 proc. po ocenach analityków, że zwyżki kursu akcji tej spółki detalicznej mogą spowolnić, mimo że spełniła ona oczekiwania rynku co do wyników sprzedaży w I kw.
Akzo Nobel zyskuje 6,5 proc. po tym, jak ten producent farb zanotował skorygowany zysk operacyjny w I kw. powyżej prognoz analityków.
Akcje Rexel zwyżkują o 6 proc. po podaniu przez spółkę danych kwartalnych o sprzedaży, lepszych od ocen rynku.
Dolar umacnia się o 0,11 pkt. wobec koszyka walut do 100,49 pkt.
Eurodolar osłabia się o 0,03 proc. do 1,0846.
Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,51 proc. do 128,55.
Kurs funta zniżkuje o 0,3 proc. wobec dolara do 1,3026.
Rentowność 10-letnich UST rośnie o 9 pb do 2,92 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji rośnie o 9 pb do 2,96 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 25 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 207 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 7 pb do 0,93 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na czerwiec są wyceniane po 104,69 USD za baryłkę, po wzroście o 2,49 proc., czerwcowe futures na Brent idą w górę o 2,05 proc. do 109 USD/b.
NAPAŚĆ ROSJI NA UKRAINĘ
Prezydent USA Joe Biden ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, zawierający m.in. dziesiątki haubic i 144 tys. pocisków do nich. Jego wartość to 800 mln dolarów. Dodatkowo Biden zapowiedział udzielenie kolejnej transzy pomocy finansowej dla ukraińskiego rządu w wysokości 500 mln USD i wezwał Kongres do udostępnienia kolejnych funduszy na pomoc dla Ukrainy.
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk wezwała w czwartek Rosję do pilnego zapewnienia korytarza humanitarnego w celu ewakuacji ludności cywilnej z kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu.
Wereszczuk dodała, że cztery autobusy z ewakuowanymi mieszkańcami Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy zdołały w środę wyjechać z miasta.
Około 120 tys. cywilów nie może opuścić oblężonego Mariupola - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez agencję Reutera.
Wojska rosyjskie dokonały małych postępów w swojej ofensywie na ukraińskim Donbasie, zajęły kilka mniejszych miejscowości w okolicach Siewierodoniecka i koncentrują się na próbie zdobycia Rubiżnego i Popasnej - informuje w czwartek amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
Prezydent USA Joe Biden ogłosił w czwartek, że rosyjskie statki nie będą miały wstępu do amerykańskich portów. Ruch ten ma na celu "pozbawienie Rosji dostępu do korzyści z międzynarodowego systemu gospodarczego" - podkreślił.
Ministerstwo finansów USA ogłosiło w środę nałożenie nowych sankcji na rosyjskie banki, oligarchów i osoby prywatne, które próbowały uniknąć wcześniejszych restrykcji nałożonych przez władze Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. (PAP Biznes)
kkr/ osz/