Przejdź do treści

udostępnij:

Robyg podtrzymuje cel sprzedaży 2,2 tys. mieszkań w '22; w '23 sprzedaż na poziomie ok. 2,4-2,5 tys. (wywiad)

Robyg podtrzymuje cel sprzedaży 2,2 tys. mieszkań w tym roku, a w 2023 r. spodziewa się, że sprzedaż ustabilizuje się na poziomie ok. 2,4-2,5 tys. – poinformował PAP Biznes wiceprezes Eyal Keltsh. Dodał, że od sierpnia można obserwować na rynku zmianę trendu na bardziej pozytywny. W całym 2022 r. powinny zostać utrzymane marże odnotowane przez grupę w pierwszym półroczu.

"Podtrzymujemy cel sprzedaży 2,2 tys. mieszkań w tym roku i jesteśmy optymistycznie nastwieni do jego realizacji. W przyszłym roku sprzedaż powinna ustabilizować się na poziomie notowanym w poprzednich latach – czyli ok. 2,4-2,5 tys. mieszkań. Kolejne lata i ewentualny powrót do poziomu sprzedaży z 2021 r., czyli ponad 4 tys. mieszkań, będą zależeć od sytuacji na rynku kredytów hipotecznych" – powiedział wiceprezes.

W pierwszym półroczu 2022 roku Grupa Robyg podpisała 1.241 umów deweloperskich i przedwstępnych.

Jak poinformował wiceprezes, sprzedaż w sierpniu jest lepsza w porównaniu do czerwca i lipca.

"Na początku sierpnia zaczęliśmy obserwować trochę bardziej pozytywny trend na rynku – myślę, że sprzedaż będzie się poprawiać z miesiąca na miesiąc. Lipiec był trudniejszy, ale w sierpniu klienci - widząc, że ceny mieszkań nie spadają, tak jak niektórzy mogli oczekiwać, wrócili. Ale są to głównie kupujący za gotówkę. Ponadto, wprowadziliśmy do sprzedaży kilka nowych projektów” – powiedział Keltsh.

Dodał, że na rynku jest presja, by redukować ceny i utrzymać wolumeny sprzedaży, ale dotyczy to głównie mniejszych deweloperów.

"Musimy reagować, bo wiemy, że klienci porównują ceny. Ale nie wprowadzamy obniżek – są promocje rzędu 3-5 proc. Myślę, że do końca roku promocje znikną z rynku i ceny będą stabilne” – ocenił.

Grupa spodziewa się utrzymania w całym 2022 r. marż wypracowanych w pierwszym półroczu.

"Analizujemy ceny i marże w każdym z naszych projektów. Obecnie marże są na stabilnym poziomie, dzięki wysokim cenom transakcyjnym. Ponadto, koszty budowy nie wpłynęły na nasze marże w tak dużym stopniu, dlatego spodziewamy się utrzymania ich poziomu w tym roku” – powiedział Keltsh.

W pierwszym półroczu 2022 r. marża brutto na sprzedaży grupy wyniosła 28,1 proc.

W ocenie wiceprezesa, obecnie największe wyzwania dla rynku nieruchomości związane są z trudnościami z otrzymywaniem kredytów hipotecznych.

"Problemem nie jest to, że ludzie nie chcą kupować mieszkań, bo popyt jest. Od kilku miesięcy widzimy, że liczba klientów wspierających się kredytem przy zakupie nieruchomości maleje, bo nie mają możliwości jego zaciągnięcia – i to jest problem. Obecnie ponad 80 proc. naszych klientów to klienci gotówkowi, podczas gdy w poprzednich latach stanowili 40-50 proc. kupujących. Taką zmianę struktury klientów widzimy we wszystkich miastach, w których jesteśmy obecni” – poinformował.

"Klienci kredytowi na pewno wrócą na rynek, jeśli rząd zdecyduje się na wprowadzenie zmian zwiększających dostępność kredytów. Jeśli nie - mimo wszystko uważam, że z czasem będzie ich przybywać, ale nie na takim poziomie jak w zeszłym roku. Rynek był przegrzany, a popyt bardzo wysoki, bo ludzie chcieli ulokować kapitał w bezpiecznych inwestycjach, takich jak nieruchomości” – dodał Keltsh.

Poza trudnościami z kredytami hipotecznymi problemy są – jak ocenił wiceprezes - też po stronie procedur, bo dużo trudniej jest obecnie uzyskać zgodę na budowę. To także przekłada się na brak znaczących obniżek cen mieszkań.

"Kiedyś w Polsce proces uzyskania zgody na budowę trwał ok. 6-9 miesięcy od zakupu gruntu, a obecnie wydłuża się do dwóch lat lub więcej. Miasta, zanim wydadzą takie pozwolenie, chcą mieć pewność, że zaplanowana będzie również infrastruktura wokół projektu, a to zajmuje więcej czasu” – powiedział Keltsh.

"Grunty, na których powstaną inwestycje, zakupione zostały przy wysokich cenach, a inflacja podbija koszty budowy – nie sądzę więc, by deweloperzy byli w stanie obniżać ceny” – dodał.

W sierpniu Robyg wprowadził do sprzedaży nowe projekty w Warszawie – jeden na Mokotowie (220 mieszkań), a drugi na Pradze Południe (214 mieszkań). Deweloper cały czas szuka możliwości zakupu gruntów pod nowe inwestycje, chociaż jest w tych zakupach bardziej selektywny niż wcześniej.

"W obecnej sytuacji rynkowej wydaje się, że lepiej poczekać z zakupami na niższe ceny. Negocjujemy kupno gruntów, ale jeśli jest szansa, że ceny pójdą w dół w okresie ok. sześciu miesięcy – mamy wystarczająco duży bank ziemi , aby poczekać nieco dłużej i być . bardziej selektywnym w zakupach. Koncentrujemy się na miastach, w których już realizujemy projekty” – powiedział wiceprezes.

Dodał, że wejście z działalnością do Łodzi, w której projekty realizuje Vantage Development, którego właścicielem – podobnie jak Robygu – jest TAG Immobilien, może być rozważane.

"Do rozważenia pozostaje kwestia, czy rozszerzymy nasze portfolio sprzedażowe o Łódź. Jeśli tak, Robyg zajmowałby się w tym przypadku budową i sprzedażą, a wynajem realizowany by był przez Vantage Development” – poinformował.

Wiceprezes ocenił, że obecnie perspektywy rynku są lepsze niż kilka miesięcy temu.

"Po kryzysie w 2008 r. rynek potrzebował ok. trzech - czterech lat, by wrócić do normy. Myślę, że tym razem – zapewne w połowie przyszłego roku – będziemy już mieli nową normalność” – dodał.

Dominika Antoniak

(PAP Biznes), #ROB

doa/ gor/

Zobacz także: Robyg S.A. - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

udostępnij: