Mocny spadek CPI w X za sprawą efektów bazy, do końca '23 inflacja zbliżona do obecnego poziomu (opinia)
W październiku inflacja CPI w Polsce spadła do 6,5 proc. rdr z 8,2 proc. rdr we wrześniu głównie ze względu na efekty bazy statystycznej. Do końca roku wskaźnik CPI powinien oscylować wokół obecnych poziomów, a w 2024 r. w dużej mierze będzie on zależny od decyzji administracyjnych - wskazują ekonomiści. Październikowy spadek inflacji może skłonić RPP do obniżki stóp proc. o 25 pb. w przyszłym tygodniu.
ADAM ANTONIAK, ING:
"Odczyt jest niższy od naszych oczekiwań - zakładaliśmy, że inflacja w październiku znajdzie się na poziomie ok. 7 proc. rdr, a mamy 6,5 proc. Główne zaskoczenie to ceny żywności - obawialiśmy się, że wzrosną one w większym stopniu. Mieliśmy wzrost, ale okazał się on wyraźnie niższy od naszych oczekiwań.
Wchodzimy w końcówkę roku kiedy już dalszej, wyraźnej dezinflacji nie będziemy mieli. Spodziewamy się, że w listopadzie inflacja będzie trochę niższa, natomiast w grudniu wrócimy na poziomy zbliżone do tego, co widzimy w październiku. Kluczowe jest pytanie o poziom inflacji w styczniu, ale to w dużej mierze zależy od decyzji administracyjnych - czyli ewentualnego wydłużenia zerowego VAT na żywność i decyzji ws. skali mrożenia cen energii elektrycznej i gazu. Tu czekamy na decyzję przyszłego rządu.
Jeśli chodzi o politykę pieniężną to pewnie jest to przyczynek do tego, żeby ponownie obniżyć stopy procentowe - o 25 pb. w listopadzie. Myślę, że grudzień będzie bez decyzji. Nie wykluczałbym tego, że Rada poczeka na to, jaki będzie wynik wskaźnika inflacji za styczeń i luty, żeby podejmować kolejne decyzje. Może się okazać, że następna decyzja będzie dopiero przy marcowej projekcji NBP".
MONIKA KURTEK, BANK POCZTOWY (e-mail):
"Roczny wskaźnik inflacji w październiku br. znalazł się na poziomie najniższym od września 2021 r. i prawdopodobnie najniższym w tym roku. W dużej mierze jest to efekt wysokiej zeszłorocznej wysokiej bazy odniesienia, kiedy to wskaźnik CPI wspiął się na najwyższy roczny poziom 16,8 proc. W kolejnych miesiącach baza statystyczna nie będzie już tak sprzyjająca (wskaźnik CPI w końcówce 2022 r. zaczął nieco się obniżać), dlatego odczyty wskaźnika CPI w listopadzie i grudniu br. mogą powracać do nieco wyższych poziomów.
W październiku br., jak wynika z danych GUS, miała miejsce kontynuacja spadku cen paliw. Wzrosły natomiast, po czterech miesiącach spadków, ceny żywności, na co miały wpływ czynniki sezonowe (w miesiącach jesienno-zimowych drożeją m.in. owoce i warzywa). Wzrosły także ceny nośników energii. Prawdopodobnie także w innych kategoriach raportowanych przez GUS miały miejsce w październiku albo delikatne wzrosty cen mdm, albo ich stabilizacja, ale o tym dowiemy się w połowie listopada.
Dzisiejszy odczyt wskaźnika CPI skłoni w mojej ocenie większość w RPP do jeszcze jednej obniżki stóp procentowych. Spodziewam się cięcia stóp w przyszłym tygodniu o 25 pb".
POLSKI INSTYTUT EKONOMICZNY (X/Twitter)
"Inflacja obniżyła się w październiku z 8,2 do 6,5 proc. Tempo wzrostu cen żywności spowolniło z 10,4 do 7,9 proc., co obniżyło CPI o prawie punkt procentowy. Niższa była też inflacja bazowa – wzrost cen w tej grupie sięgnął 7,9 proc., co sugeruje mniejszą powszechność podwyżek.
Nadchodzące miesiące przyniosą niewielki wzrost inflacji. Ceny paliw ponownie zaczną rosnąć zgodnie z tendencjami na rynku globalnym. Przy bieżącym stanie prawnym, w styczniu inflację podniesie wzrost stawek VAT na żywność oraz koniec zamrożenia cen energii.
W 2024 inflacja będzie obniżać się stopniowo. Tempo wzrostu cen usług pozostanie wysokie z uwagi na rosnące koszty pracy. Grupa wydatków, gdzie inflacja ustabilizowała się jest niewielka - to obecnie 15 proc. koszyka. W standardowych warunkach te wielkości są zbliżone do 40-50 proc.".
MIKOŁAJ RACZYŃSKI, PORTU (e-mail):
"Ostatnie miesiące to okres, w którym polityka miała istotny wpływ na kształtowanie się odczytów inflacji CPI, dlatego trudno wyciągać na ich podstawie jakieś długoterminowe wnioski. Mowa tutaj chociażby o sytuacji na rynku paliw, ale też o legislacyjnych zmianach np. na rynku leków. Wiele wskazuje jednak, iż październik był najprawdopodobniej ostatnim miesiącem w najbliższym czasie, w którym inflacja rok do roku spadała. Dużą niewiadomą pozostaje także przełom roku, bowiem nie jest jasne jak nowy rząd podejdzie do kwestii VAT na żywność i cen energii dla gospodarstw domowych. Kwestia stopniowego 'odmrażania' tych cen jest jednak nieunikniona i jeżeli nie nastąpi to na początku roku, będzie musiało nastąpić w kolejnych kwartałach. Inflacja istotnie spowolniła z poziomów obserwowanych jeszcze rok temu, niemniej nadal powrót do celu inflacyjnego wydaje się być daleki do osiągnięcia".
MBANK (X/Twitter):
"Pewnym zaskoczeniem (dla rynku) - tym razem w górę - jest inflacja bazowa w okolicy 7,9-8 proc. rdr. Tak jak się spodziewaliśmy, rozpęd cenowy wrócił do poziomów sprzed inżynierii inflacyjnej. Mimo presji deflacyjnej w towarowym PPI trzymamy się mocno na poziomie +0,5 proc. mdm (to okolice 6 proc. rdr po annualizowaniu). Wygląda bardzo lepko. A przed nami ożywienie.
RPP nie powinna tu nadmiernie dzielić włosa na czworo i naszym zdaniem kontynuować będzie ostrożne obniżki stóp (-25 pb.)".
PKO BP (X/Twitter):
"Inflacja CPI pozostaje w trybie szybkich spadków – w październiku obniżyła się do 6,5 proc. rdr z 8,2 proc. rdr we wrześniu. Poziom cen w ciągu miesiąca wzrósł o 0,2 proc. mdm, po raz pierwszy od kwietnia. Ceny żywności wróciły do sezonowych wzrostów po czterech miesiącach spadków. Z kolei paliwa w październiku były o 4,2 proc. mdm tańsze niż we wrześniu, pomimo obserwowanych od połowy miesiąca wzrostów cen. Do spadku inflacji w ujęciu rocznym przyczyniła się też wysoka baza odniesienia (rok temu mocno drożały żywność i paliwa)".
************
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2023 r. wzrosły rdr o 6,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.
Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w październiku o 6,6 proc. rdr i wzrostu o 0,3 proc. mdm.
We wrześniu wskaźnik CPI wynosił 8,2 proc. rdr i -0,4 proc. mdm. (PAP Biznes)
pat/ ana/