Marża odsetkowa B.Handlowego w '24 może lekko spaść, a koszty ryzyka będą trochę wyższe (opis)
Rozmowy z inwestorami zainteresowanymi biznesem detalicznym Citi w Polsce mogą rozpocząć się w najbliższych miesiącach. Bank spodziewa się w 2024 roku odbicia w segmencie kredytów wśród dużych klientów korporacyjnych, marża odsetkowa netto może nieznacznie spaść, a koszty ryzyka mogą być trochę wyższe - poinformowali przedstawiciele banku.
"Citi wznowiło proces sprzedaży biznesu detalicznego w Polsce. Spodziewam się, że rozmowy z zainteresowanymi podmiotami rozpoczną się w najbliższych miesiącach" - powiedziała na konferencji prezes Banku Handlowego Elżbieta Czetwertyńska.
W 2021 roku Citigroup, większościowy akcjonariusz Handlowego, poinformował, że zamierza wyjść z segmentu detalicznego na kilkunastu rynkach, w tym w Polsce.
Bank podał w piątek, że wolumen kredytów bankowości przedsiębiorstw w III kwartale wzrósł 1 proc. kdk. Wśród klientów globalnych dynamika wyniosła 5 proc., a wśród klientów korporacyjnych nastąpił spadek o 7 proc. kdk.
"W tym roku widzimy spadek, mniejsze zainteresowanie, to główna przyczyna, dlaczego nasze kredyty w bankowości instytucjonalnej nie urosły. W 2024 roku myślę, że będzie odbicie - firmy muszą inwestować w transformację energetyczną, w bardziej stabilnym otoczeniu firmy powrócą do wstrzymanych inwestycji" - powiedziała Czetwertyńska.
Marża odsetkowa w III kwartale spadła do 5,09 proc. z 5,13 proc. w II kwartale.
"Marża odsetkowa może ulec uszczupleniu w przyszłym roku, nieznacznemu, ale jednak. Nie powiedziałabym, że ona pozostanie na tym samym poziomie" - powiedziała wiceprezes zarządu do spraw finansowych Natalia Bożek.
Dodała, że w samym IV kwartale 2023 roku marża odsetkowa "niekoniecznie" musi spaść.
Saldo rezerw wyniosło w trzecim kwartale 3,7 mln zł, rezerwy spadły 89 proc. rdr. Zmniejszenie wysokości odpisów w ujęciu rdr dotyczyło zarówno segmentu Bankowości Instytucjonalnej, jak i segmentu bankowości Detalicznej na skutek polepszenia perspektyw dotyczących sytuacji makroekonomicznej.
Koszty ryzyka w III kwartale 2023 roku wyniosły 27 punktów bazowych.
"Koszty ryzyka w przyszłym roku mogą być trochę wyższe niż w tym roku. Ten rok owocował rozwiązaniem rezerw makroekonomicznych, które, jak sądzę, przy ustabilizowanym środowisku makroekonomicznym, już w przyszłym roku nie będzie" - powiedziała Bożek.
"Koszty ryzyka będą delikatnie wyższe i będą związane z wolumenami i brakiem transakcji jednorazowych" - dodała.
Koszty działania banku łącznie z amortyzacją w III kwartale sięgnęły 332,9 mln zł, czyli wzrosły 8 proc. rdr i spadły 2 proc. w porównaniu z II kwartałem 2023 roku.
Wzrost kosztów w ujęciu rdr nastąpił głównie w wyniku wzrostu kosztów pracowniczych (koszty związane z wynagrodzeniami wzrosły o 16,3 proc. rdr) oraz wyższych kosztów wynajmu i utrzymania nieruchomości (wzrost o 37,4 proc. rdr), co zostało częściowo skompensowane przez spadek kosztów opłat telekomunikacyjnych i sprzętu komputerowego oraz spadek kosztów regulacyjnych.
Bożek poinformowała, że na 2024 rok bank nie zakłada dwucyfrowego wzrostu kosztów.
(PAP Biznes), #BHWseb/ osz/