TYDZIEŃ W KRAJU: Expose i wybór premiera przez Sejm, CPI w XI, bilans C/A, wyniki LPP | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
11 gru 2023, 06:17

TYDZIEŃ W KRAJU: Expose i wybór premiera przez Sejm, CPI w XI, bilans C/A, wyniki LPP

W tym tygodniu uwaga krajowego rynku skupi się na expose i głosowaniu nad wotum zaufania w Sejmie dla nowego premiera. Inwestorzy poznają szczegóły inflacji CPI za listopad i dane o bilansie płatniczym. MF przeprowadzi ostatni w tym roku przetarg sprzedaży obligacji. Wyniki opublikuje m. in. LPP.

"W poniedziałek o godz. 10.00 premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić w Sejmie expose, po którym zaplanowane jest głosowanie nad wnioskiem o wotum zaufania. Jeżeli – zgodnie z oczekiwaniami – głosowanie zakończy się niepowodzeniem, jeszcze tego samego dnia wieczorem Sejm ma przejść do kolejnego kroku w procedurze konstytucyjnej i wybrać nowego premiera, reprezentującego większościową koalicję KO-TD-Lewica, którym zostanie zapewne Donald Tusk" - wskazują w raporcie ekonomiści Santander BP.

"Na wtorek zaplanowano expose nowego premiera i głosowanie nad wotum zaufania dla nowego rządu koalicyjnego. Po jego zatwierdzeniu Prezydent RP powoła wybraną Radę Ministrów – informacje z kancelarii prezydenta wskazują, że ten krok nastąpi dopiero w środę, 13 grudnia" - dodają.

W expose Donalda Tuska znajdą się zapewne nowe wskazówki dotyczące planów gospodarczych i fiskalnych nowego rządu. Już w piątek Tusk zapewnił, że w budżecie na 2024 r. są zagwarantowane środki na 30-proc. podwyżki dla nauczycieli od początku roku i wypłatę świadczenie 800+.

Jak wskazał, koalicja rządowa będzie przestrzegać zasady roku podatkowego ws. wprowadzenia kwoty wolnej od podatku w 60 tys. zł, co oznacza, że to rozwiązanie nie zostanie wprowadzone w pierwszych 100 dniach rządu. Tusk poinformował, że jego kandydat na ministra finansów, Andrzej Domański, po objęciu urzędu sprawdzi co będzie możliwe do zrealizowania w budżecie na 2024 r.

Przewodniczący Koalicji Obywatelskiej poinformował ponadto, że banki muszą być gotowe na nowe wakacje kredytowe, ale nie będą one tak drogie, jak projekt obecnego rządu. Jak wskazał, projekt końcowy będzie obejmował o wiele większą grupę ludzi niż w poprzednim, restrykcyjnym projekcie.

W ocenie ekonomistów Santander BP, formalne powołanie rządu w najbliższych dniach i nowe otwarcie w relacjach z Brukselą może pomóc w aprecjacji złotego.

"Powyborcza fala umocnienia złotego, która sprawiła, że złoty był jedną z najmocniejszych walut gospodarek wschodzących w ostatnich tygodniach nieco wytraciła impet. Waluty regionu traciły nieco bardziej, w tym szczególnie forint, co było spójne z naszymi oczekiwaniami na ten tydzień. Zakładamy, że wciąż jest lekki potencjał do umocnienia złotego i impulsem to tego mogłoby być, poza danymi o wysokiej nadwyżce w obrotach bieżących w październiku, formalne powołanie nowego rządu w najbliższym tygodniu i nowe otwarcie w relacjach z Brukselą" - prognozują ekonomiści.

"Jednak optymizm związany z zmianą władzy naszym zdaniem częściowo jest już w cenach, a kurs EUR/PLN jest dość blisko kursu opłacalności eksportu, co zmniejsza pole do umocnienia i otwiera drogę do częstszych korekt. W tym tygodniu ograniczająco na umocnienie złotego mogłyby wpływać mało gołębie komentarze prezesa Fed, czy ponowne umocnienie jena w oczekiwaniu na zmianę polityki Banku Japonii" - dodają.

W rozpoczynającym się tygodniu istotny dla krajowego rynku długu może być ostatni w tym roku przetarg sprzedaży obligacji skarbowych. We wtorek resort finansów zaoferuje na aukcji obligacje o łącznej wartości 5-8 mld zł, serii OK1025, WS0428, WZ1128, WS0429 i DS1033.

Pod koniec tygodnia krajowi inwestorzy poznają z kolei dane o bilansie płatniczym (czwartek) i szczegóły listopadowej inflacji (piątek).

"Spodziewamy się sporej nadwyżki obrotów bieżących, wynikającej głównie z sezonowej poprawy salda dochodów, ale też pewnej poprawy w eksporcie. Dane o inflacji potwierdzą zapewne wstępny odczyt na poziomie6,5 proc. i ujawnią co dokładnie stało za obniżeniem dynamiki w części bazowej" - prognozują ekonomiści Santander BP.

Na Giełdzie Papierów Wartościowych wciąż trwa sezon publikacji wyników finansowych. W najbliższych dniach swoje dane planuje przedstawić m. in. LPP. Z konsensusu opracowanego przez PAP Biznes wynika, że rynek oczekuje, że w trzecim kwartale 2023/24 spółka wypracowała zysk netto j. d. na poziomie 617,4 mln zł.

-----------------------

Kalendarium wydarzeń na krajowym rynku finansowym w tygodniu 11-15 grudnia:

PONIEDZIAŁEK, 11 GRUDNIA

Posiedzenie Sejmu

11.30 - Dzień inwestora Captor Therapeutics o wynikach

Ok. godz. 15.00 - MF - Informacja o Państwowym Długu Publicznym

WTOREK, 12 GRUDNIA

Posiedzenie Sejmu

11.00 - Konferencja kwartalna Grupy Mercator Medical

11.30 - Konferencja Superfund TFI o strategiach inwestycyjnych

Ok. godz. 11.30 - MF - Przetarg sprzedaży obligacji

15.00 - Konferencja Monnari

Wyniki: Pepco

ŚRODA, 13 GRUDNIA

14.00 - Konferencja Quercus TFI SA - strategia inwestycyjna Quercus TFI SA na rok 2024

Wyniki: LPP

CZWARTEK, 14 GRUDNIA

9.30 - Konferencja LPP

14.00 - NBP - Bilans płatniczy – miesięczny

Aukcja mocowa na 2028 r.

Wyniki: Grupa Kęty

PIĄTEK, 15 GRUDNIA

10.00 - GUS - Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r.

10.00 - GUS - Obroty towarowe handlu zagranicznego ogółem i według krajów w okresie styczeń-październik 2023 r.

(PAP Biznes)

pat/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości