Rynek budowlany ma dobre perspektywy, ale obecnie mierzy się ze stagnacją - prezes Budimeksu
Rynek budowlany ma bardzo dobre perspektywy rozwojowe, ale obecnie mierzy się ze stagnacją - ocenił w liscie do akcjonariuszy prezes Budimeksu Artur Popko.
"Uruchomienie środków z Krajowego Programu Odbudowy i Programu Feniks pozwoli na istotny rozwój i przyspieszenie inwestycji w segmentach kolejowym i energetycznym – ważnych także pod względem bezpieczeństwa oraz wzmacniania potencjału kraju, zarówno w kontekście gospodarczym, jak i społecznym" - napisał prezes Popko.
"Obecnie jednak sektor budowlany wzrasta wolniej niż w latach ubiegłych i mierzy się ze stagnacją. To wyzwanie, ale przede wszystkim szansa na realizację wielu kluczowych i niezwykle potrzebnych zmian regulacyjnych i systemowych, które pozwolą ponownie rozpędzić rynek" - dodał.
Jak poinformował Budimex, grupa planuje konsekwentnie wzmacniać swoją pozycję w segmencie budownictwa kubaturowego oraz pozyskiwać nowe zlecenia w segmencie przemysłowo - energetycznym, kolejowym oraz hydrotechnicznym. W obszarze zainteresowania pozostają także przedsięwzięcia na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego.
Grupa podejmuje także dalsze działania zmierzające do ekspansji geograficznej, w szczególności na rynek niemiecki, czeski, słowacki i łotewski. W roku 2023 r. podpisała pierwszy kontrakt budowlany na rynku czeskim o wartości 102 mln zł.
"W perspektywie najbliższych lat wymienione rynki mogą być źródłem dodatkowych zleceń, które pozwolą na utrzymanie stabilnego portfela zamówień, także w dłuższym terminie" - napisano w sprawozdaniu.
Grupa Budimex prowadzi także działalność w segmencie energii odnawialnej i elektromobilności.
"Aktualnie analizujemy projekty na różnych etapach zaawansowania o mocy ok. 800 MW. Z drugiej strony sukcesywnie budujemy nasz potencjał w obszarzeelektromobilności. (...) Aktualnie Budimex Mobility posiada ponad 160 ogólnodostępnych ładowarek, a wewnętrzne plany zakładają230 ładowarek na koniec 2024 roku" - podano.
(PAP Biznes), #BDXdoa/