Przejdź do treści

udostępnij:

TYDZIEŃ NA RYNKACH: Minutes Fed, decyzje banków centr. Węgier i Turcji, flash PMI, wyniki Nvidii

Uwaga rynków w najbliższych dniach ponownie skierowana będzie na banki centralne, w tym w środę na minutes z ostatniego posiedzenia Fed i decyzję banku Nowej Zelandii. We wtorek i czwartek decyzje ogłoszą banki Węgier i Turcji. Na czwartek przypadają publikacje flash indeksów PMI z Europy i USA. Wyniki przedstawi czipowy gigant Nvidia.

W środę o godz. 20.00 amerykańska Rezerwa Federalna opublikuje minutes z posiedzenia FOMC z przełomu kwietnia i maja. Rynek szukał będzie w dokumencie szczegółowego uzasadnienia przesłanek stojących za zaostrzeniem retoryki przedstawicieli banku centralnego, co skutkowało pod koniec ub. tygodnia redukcją rynkowych oczekiwań na obniżki stóp proc. w USA w 2024 r. do tylko jednej z dwóch takich ruchów.

Przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell powtórzył w ub. tygodniu, że Fed musi uzbroić się w cierpliwość i poczekać na dowody, że inflacja nadal spada, kolejny raz potwierdzając przekaz o konieczności utrzymania stóp proc. na wysokim poziomie przez dłuższy czas.

„Nie spodziewaliśmy się, że będzie to gładka droga, ale inflacja była wyższa, niż ktokolwiek się spodziewał. To wskazuje, że musimy być cierpliwi i pozwolić restrykcyjnej polityce wykonać swoją pracę. Wygląda na to, że zajmie nam więcej czasu, zanim będziemy pewni, że inflacja z czasem spadnie do 2 proc." - powiedział Powell.

Inni amerykańscy bankierzy centralni wyrażali w ostatnim czasie rozczarowanie brakiem postępu w spadku inflacji w pierwszym kwartale. Wcześniej w tym miesiącu decydenci utrzymali referencyjną stopę na niezmienionym poziomie 5,25-5,50 proc., najwyższym od 23 lat, a Powell powiedział, że jest gotów utrzymać ją „tak długo, jak będzie to właściwe”.

"Nie sądzimy, aby dane wskazywały na to, że Fed jest znacznie bliżej cięć stóp proc. Członkowie FOMC, w tym Powell, stwierdzili, że dezinflacja - spowodowana głównie spadkami cen towarów - nie jest wystarczająca do rozpoczęcia cyklu stopniowych obniżek. Ich zdaniem deflacja cen towarów będzie tymczasowa, a pewność co do powrotu inflacji do 2 proc. będzie ostatecznie zależeć od dalszego spadku presji na ceny usług. Obserwowane spowolnienie inflacji w usługach z wyłączeniem schronienia (non-shelter) jest mile widziane, ale inflacja w usługach pozostaje zbyt wysoka" - oceniają w zapowiedzi tygodnia ekonomiści BofA Global Research.

Na przestrzeni tygodnia zaplanowano kilkanaście publicznych wypowiedzi przedstawicieli Fed, a także innych głównych banków centralnych, w tym EBC, BoE i SNB.

W NOWEJ ZELANDII I TURCJI BRAK ZMIAN STÓP, NA WĘGRZECH KONTYNUACJA LUZOWANIA

Bank centralny Turcji (TCMB) obradować będzie w czwartek. Rynek spodziewa się, że TCMB utrzyma główną stopę na niezmienionym poziomie 50,00 proc.

Analitycy Goldman Sachs oczekują, że bank utrzyma przy tej okazji jastrzębie nastawienie, ponieważ czeka na efekty pełnego wpływu zaostrzenia polityki na warunki finansowe i popyt.

"Połączenie niespodziewanej podwyżki o 500 pb. w marcu i wprowadzonych wcześniej środków makroostrożnościowych już doprowadziło do gwałtownego zaostrzenia warunków kredytowych, szybciej niż zwykle w przeszłości" - napisali.

Węgierski bank centralny (MNB) we wtorek 21 maja najprawdopodobniej zgodnie z konsensusem dokona kolejnej obniżki stóp o 50 pb., co sprowadziłoby główną stopę do 7,25 proc. Wiceprezes MNB Barnabas Virag powiedział niedawno, że stopa referencyjna prawdopodobnie osiągnie poziom 6,75-7,0 proc. do końca II kwartału, co implikowałoby, przy założeniu wtorkowego cięcia o 50 pb., kolejny ruch w czerwcu o 25-50 pb.

"Inflacja utrzymuje się w przedziale docelowym MNB 3,0 proc. +/- 1 pp. od początku roku, a inflacja zasadnicza wzrosła do 3,7 proc. w kwietniu, przy czym siła forinta pozostaje dla MNB „wiążącym ograniczeniem” dla tempa redukcji stóp. W przeciwieństwie jednak do ostatnich dwóch posiedzeń MNB, w okolicy których kurs EUR/HUF oscylował w pobliżu psychologicznie ważnego poziomu 400, HUF umocnił się w ostatnim miesiącu, co powinno umożliwić MNB kontynuowanie cyklu obniżek stóp w takim samym tempie, jak na ostatnim posiedzeniu" - oceniają ekonomiści Goldman Sachs.

"Jednocześnie oczekujemy, że w świetle zmienności forinta w ostatnim miesiącu MNB utrzyma jastrzębią postawę w swojej komunikacji. Ewentualne złagodzenie polityki pieniężnej w drugiej połowie roku powinno być w większym stopniu uzależnione od danych, ale biorąc pod uwagę słabą dynamikę inflacji bazowej na Węgrzech oraz fakt, że zarówno EBC, jak i Fed prawdopodobnie będą łagodzić politykę pieniężną w tym czasie, pozostajemy gołębio nastawieni do perspektyw węgierskich stóp procentowych i oczekujemy, że cykl obniżek będzie kontynuowany do końca roku" - dodali.

W środę nad ranem czasu polskiego decyzję zakomunikuje Bank Rezerw Nowej Zelandii. Rynek oczekuje braku zmian stóp proc. (główna 5,50 proc.), przy bieżącej inflacji 4 proc., o 1 pp. powyżej górnej granicy odchyleń od celu (2 proc., +/- 1 pp.).

Z pozostałych wydarzeń makro, w czwartek z Europy napłyną odczyty flash majowych indeksów PMI, a w piątek z rana podany zostanie finalny odczyt PKB Niemiec za I kw.

Na światowych rynkach akcji wydarzeniem tygodnia mogą być środowe wyniki Nvidii. Producent czipów zyskiwał w ostatnich kwartałach na fali oczekiwań względem potencjału sztucznej inteligencji, a jego akcje tylko w tym roku zyskały na wartości ponad 90 proc., po 300-proc. wzrostach w 2023 r. Dzięki temu Nvidia jest co trzecią co do wielkości kapitalizacji spółką w USA. Rynek oczekuje wzrostu przychodów Nvidii w I kw. do ok. 25 mld USD z 7,2 mld rok wcześniej, a zysku na akcję do ok. 5,6 USD z 1,1 USD rdr.

Od czwartku do soboty w Stressie w północnych Włoszech spotykają się szefowie banków centralnych i ministrowie finansów państw z grupy G-7. Jednym z punktów obrad będzie kwestia przeznaczenia na pomoc Ukrainie zysków wypracowanych z zamrożonych na Zachodzie rosyjskich aktywów finansowych, co zaproponowała UE. Sprawujące prezydencję w G-7 Włochy poinformowały, że blok poprze unijne stanowisko.

----------------------

Kalendarium wyd­­arzeń na światowym rynku finansowym w tygodniu 20-24 maja (źródło: Bloomberg).

PONIEDZIAŁEK, 20 MAJA

9.00 - Czechy - PPI za IV

14.45 - USA - wystąpienie prezesa Fed Atlanta R. Bostica

15.00 - USA - wystąpienie wiceprezesa Fed M. Barra i członka zarządu Fed Ch. Wallera

16.30 - USA - wystąpienie członka zarządu Fed P. Jeffersona

WTOREK, 21 MAJA

Wyniki: Lowe's

1.00 - USA - wystąpienia prezesa Fed Atlanta R. Bostica

8.00 - Niemcy - PPI za IV

9.00 - Szwajcaria - podaż pieniądza za IV

10.00 - wystąpienia sekretarz skarbu USA J. Yellen, prezes EBC Ch. Lagarde, ministra finansów Niemiec Ch. Lindnera

10.30 - Włochy - saldo C/A za III

11.00 - strefa euro - produkcja budowlana i saldo handlowe za III

14.00 - Węgry - decyzja banku centralnego ws. stóp proc.

14.30 - Kanada - CPI za IV

15.00 - USA - wystąpienia prezesa Fed Richmond T. Barkina i członka zarządu Fed Ch. Wallera

15.05 - USA - wystąpienie prezesa Fed NY J. Williamsa

15.10 - USA - wystąpienie prezesa Fed Atlanta R. Bostica

17.45 - USA - wystąpienie wiceprezesa Fed M. Barra

19.00 - UK - wystąpienie prezesa BoE A. Bailey'a

ŚRODA, 22 MAJA

Wyniki: Nvidia (po sesji)

1.00 - USA - wystąpienia prezesa Fed Atlanta R. Bostica, prezeski Fed Cleveland L. Mester oraz prezeski Fed Boston S. Collins

1.50 - Japonia - saldo handlowe za IV

4.00 - Nowa Zelandia - decyzja banku centralnego ws. stóp proc.

8.00 - UK - CPI, PPI za IV

10.05 - strefa euro - wystąpienie prezes EBC Ch. Lagarde

10.30 - UK - indeks cne domów za III

13.00 - USA - tygodniowe wnioski o kredyt hipoteczny MBA

14.45 - UK - wystąpienie wiceprezes BoE S. Breeden

15.40 - USA - wystąpienie prezes Fed Chicago A. Goolsbee

16.00 - USA - sprzedaż domów na rynku wtórnym za IV

20.00 - USA - minutes z ostatniego posiedzenia Fed

CZWARTEK, 23 MAJA

G-7 - szczyt szefów banków centralnych i ministrów finansów - dzień I

8.30 - Węgry - wynagrodzenia za III

9.15 - Francja - PMI za V (wstępny)

9.30 - Niemcy - PMI za V (wst.)

10.00 - strefa euro - PMI za V (wst.)

10.30 - UK - PMI za V (wst.)

11.00 - strefa euro - EBC publikuje wyniki negocjacji płacowych za I kw.

13.00 - Turcja - decyzja banku centralnego ws. stóp proc.

13.30 - UK - wystąpienie głównego ekonomisty BoE H. Pilla

14.30 - USA - tygodniowe nowe zasiłki dla bezrobotnych

15.45 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC F. Villeroy

15.45 - USA - PMI za V (wst.)

16.00 - USA - sprzedaż domów na rynku pierwotnym za IV

21.00 - USA - wystąpienie prezesa Fed Atlanta R. Bostica

PIĄTEK, 24 MAJA

G-7 - szczyt szefów banków centralnych i ministrów finansów - dzień II

1.30 - Japonia - CPI za IV

8.00 - UK - sprzedaż detaliczna za IV

8.00 - Niemcy - PKB za I kw. (finalny)

8.00 - Szwecja - PPI za IV

8.30 - Węgry - stopa bezrobocia za IV

8.45 - Francja - index zaufania w biznesie INSEE za V

9.00 - strefa euro - wystąpienie członkini zarządu EBC I. Schnabel

9.45 - Szwajcaria - wystąpienie prezesa Narodowego Banku Szwajcarii T. Jordana

11.15 - strefa euro - wystąpienia członków Rady Prezesów EBC P. Vasle, G. Mullera i J. Nagela

12.15 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC P. De Cosa

14.30 - Kanada - sprzedaż detaliczna za III

14.30 - USA - zamówienia na dobra trwałe za IV (wst.)

15.35 - USA - wystąpienie członka zarządu Fed Ch. Wallera

16.00 - USA - indeks sentymentu gosp. dom. U. Michigan za V (fin.)

17.25 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC M. Centeno

(PAP Biznes)

tus/

udostępnij: