TYDZIEŃ W KRAJU: Decyzja RPP i konferencja prezesa NBP, PMI za VI, aukcja BGK
Kluczowym wydarzeniem tygodnia, przy dość pustym kalendarzu, będzie środowa decyzja RPP ws. stóp procentowych i czwartkowa konferencja prasowa prezesa NBP. W poniedziałek podany zostanie odczyt indeksu PMI z polskiego przemysłu za VI. W czwartek BGK przeprowadzi przetarg sprzedaży obligacji.
Zgodnie z oczekiwaniami i wcześniejszą komunikacją Rada Polityki Pieniężnej najprawdopodobniej pozostawi w środę stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Referencyjna stopa NBP wynosi od 10 miesięcy 5,75 proc.
Według najnowszego konsensusu PAP Biznes RPP zacznie obniżki stóp w II kw. 2025 r., a do końca tego okresu zetnie je łącznie o 100 pb., czyli do 4,75 proc. na koniec przyszłego roku.
RPP zapozna się w lipcu z najnowszą projekcją inflacji i PKB, która będzie istotnym punktem odniesienia dla Rady względem perspektyw i możliwości wznowienia obniżek stóp procentowych.
Główne parametry projekcji - przedziały prawdopodobieństw dla ścieżki inflacji i PKB - podane zostaną w komunikacie po posiedzeniu RPP. Oficjalna ścieżka centralna obu zmiennych być może zostanie zaprezentowana na slajdach w trakcie konferencji prezesa NBP. Pełną projekcję NBP publikuje zwyczajowo na początku tygodnia, następującym po decyzji RPP.
W czerwcu prezes NBP powiedział, że bardzo by chciał, żeby w połowie 2025 r. pojawiły się przesłanki do obniżki stóp.
"Rada Polityki Pieniężnej zapewne pozostawi stopy procentowe bez zmian, powtarzając dobrze już znane argumenty za ostrożnością w polityce pieniężnej: przewidywany wzrost inflacji w II półroczu, wysoką dynamikę płac, stopniowe ożywienie gospodarki oparte na konsumpcji. Na tym posiedzeniu RPP zapozna się z wynikami nowych projekcji ekonomicznych NBP, które powinny już uwzględniać obecny stan wiedzy nt. wzrostu kosztów energii od lipca. Te wyniki najprawdopodobniej dołączą do listy czynników, skłaniających bank centralny do utrzymania polityki pieniężnej bez zmian, nie przybliżając horyzontu powrotu inflacji do celu" - napisali w zapowiedzi tygodnia ekonomiści Santandera.
"Chociaż spodziewamy się umiarkowanego wzrostu inflacji zasadniczej w drugiej połowie tego roku, napędzanego przez ceny energii dla gospodarstw domowych, uważamy to za tymczasowe i utrzymujemy gołębi pogląd na polską inflację w średnim okresie. Ostatecznie przewidujemy, że NBP obniży stopy procentowe pod koniec tego roku, choć dostrzegamy wyraźne ryzyko, że kolejna obniżka stóp zostanie opóźniona do I poł. 2025 r." - uważają ekonomiści Goldman Sachs, którzy w bazowym scenariuszu prognozują obniżkę stóp proc. w Polsce o 50 pb. w IV kw. br.
Z odczytów makro w bieżącym tygodniu uwagę zwróci w poniedziałek indeks PMI z polskiego przemysłu za czerwiec. Spodziewane jest utrzymanie się wskaźnika w okolicy ostatniego odczytu 45 pkt. Indeks PMI od maja 2022 r. sugeruje kurczenie się sektora (odczyt poniżej 50 pkt.).
W czwartek BGK przeprowadzi pierwszy, z dwóch planowanych na lipiec, przetarg sprzedaży obligacji. Możliwe do zaoferowania obligacje to: FPC0328, FPC0631, FPC0733, FPC0342 i inne.
W nowy kwartał warszawska giełda wchodzi z optymizmem i nadzieją na kontynuację hossy. WIG20 ma za sobą dwa wzrostowe tygodnie z rzędu, zwyżkowy miesiąc (w czerwcu +3,05 proc.), a także cały drugi kwartał na 5,14-proc. plusie.
"(...) doszło do wykreślenia nowych, najwyższych zamknięć w obecnej hossie, choć oczywiście brakło akcentu w postaci przełamania 2.600 pkt. i oporów, które w maju zatrzymały popyt i sprowokowały rynek do blisko dziewięcioprocentowej korekty. W efekcie, w wakacyjne miesiące indeks WIG20 wchodzi jednocześnie z apetytem na kontynuację hossy, jak i obawami, czy rejon 2.600 pkt. nie stanie się punktem, gdzie podaż zacznie budować formację podwójnego szczytu z linią domknięcia układu w rejonie 2.384 pkt. Wiele będzie zależało od postaw giełd bazowych, relacji złotego z dolarem, kondycji surowców i wreszcie nastrojów, które ostatnio zdają się selektywnie pogarszać razem ze wzrostem ryzyka politycznego" - ocenia Adam Stańczak, analityk DM BOŚ.
Dla polskich aktywów istotne będą wstępne reakcje na wyniki pierwszej tury niedzielnych wyborów do parlamentu we Francji. W ocenie ekonomistów Goldman Sachs, najbardziej narażone na rynkowe reperkusje wyborów wśród rynków wschodzących są gospodarki CEE.
"Niezależnie od wyniku wyborów we Francji, uważamy, że fundamenty makro pozostają względnie korzystne dla lokalnych aktywów w regionie CEE, biorąc pod uwagę trwającą dezinflację, względnie ograniczoną podatność na zagrożenia zewnętrzne oraz finanse publiczne, które są w podobnej lub lepszej kondycji w porównaniu z poprzednimi europejskimi epizodami stresu i w porównaniu z głównymi gospodarkami strefy euro. (...) Niemniej jednak, jeśli rynek zacznie bardziej obawiać się ryzyka związanego ze wzrostem gospodarczym w Europie, waluty CEE będą bardziej narażone, przy czym najbardziej wrażliwy będzie węgierski forint, a następnie polski złoty" - oceniają analitycy Goldman Sachs.
-------------------------------
Kalendarium planowych wydarzeń na krajowym rynku finansowym w tygodniu 1 - 5 lipca.
PONIEDZIAŁEK, 1 LIPCA
9.00 - PMI w przemyśle za VI
WTOREK, 2 LIPCA
IV Kongres Statystyki Polskiej - I dzień
15.00 - BGK - podaż na przetarg sprzedaży obligacji w dn. 4 VII
W trakcie dnia: kontynuacja ZWZ Tauronu.
ŚRODA, 3 LIPCA
IV Kongres Statystyki Polskiej - II dzień
W trakcie dnia: decyzja RPP ws. stóp procentowych
Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców w Warszawie z udziałem m.in. prezesa ZBP T. Białka, wiceministra finansów J. Dropa, ministra rozwoju i technologii K. Paszyka - dzień I
CZWARTEK, 4 LIPCA
IV Kongres Statystyki Polskiej - III dzień
Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców w Warszawie - dzień II
BGK - przetarg sprzedaży obligacji
15.00 - konferencja prezesa NBP A. Glapińskiego
PIĄTEK, 5 LIPCA
14.00 - NBP - Stan oficjalnych aktywów rezerwowych; Pieniądz rezerwowy i czynniki jego kreacji za V
W trakcie dnia: kontynuacja ZWZ KGHM
(PAP Biznes)
tus/