Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA FX/FI: PLN kontynuuje aprecjację, krzywa rentowności SPW lekko w dół

Polska waluta nadal się umacnia i w poniedziałek po południu osiagnęła notowany ostatnio na przełomie maja i czerwca poziom między 4,26 a 4,27 względem euro, zaś krzywa rentowności krajowych obligacji przesunęła się nieco w dół. Zdaniem niektórych analityków, w perspektywie lipca kluczowe dla złotego mogą być kierunki zmian eurodolara.

Analitycy Banku Millennium podkreślają, że złoty z impetem wszedł w lipiec, notując serię czterech z rzędu sesji umocnienia w relacji do euro i w rezultacie kurs EUR/PLN przesunął się poniżej poziomu 4,28. Ich zdaniem ruch aprecjacyjny polskiej waluty może być dość trwały.

"Naszym zdaniem w tym tygodniu nie powinniśmy być świadkami większej zmienności. Jej źródłami w najbliższych dniach okazać się mogą przede wszystkim wydarzenia ze Stanów Zjednoczonych, tj. wystąpienie J.Powella i publikacja danych inflacyjnych. Jednak (...) potencjał do zmian wyceny złotego z tego tytułu powinien pozostawać ograniczony" - napisali w komentarzu tygodniowym Makro i rynek.

Dodali, że w perspektywie lipca kluczowe dla złotego będą kierunki zmian eurodolara.

"Póki co jednak kurs EUR/PLN powrócił po przecenie wywołanej nerwowością dotyczącą m.in. francuskiej polityki do przedziału wahań znanego chociażby z marca, czy kwietnia. Dość dobrze widać, iż kurs EUR/PLN dobrze czuje się wokół poziomu 4,30. W naszej ocenie nie poznamy w najbliższych czasie informacji mogących wyraźnie odchylać notowania od wskazanego poziomu" - podkreślili.

RYNEK DŁUGU

Analitycy Banku Millennium wskazują, że zgodnie z ich oczekiwaniami dochodowość polskiej 10-latki obniżyła się w ostatnich dniach i to pomimo niespodziewanego "zjastrzębienia" narracji przez prezesa Narodowego Banku Polskiego podczas konferencji podsumowującej lipcowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.

"Tak jak sugerowaliśmy kluczowe dla polskiego długu pozostają trendy globalne, a tu rynek coraz mocniej utożsamia się z wrześniem jako miesiącem premierowego w nowym cyklu cięcia stóp procentowych w USA i kolejnej obniżki kosztu pieniądza w strefie euro" - napisali w tygodniowym raporcie.

"Tym samym obniżyła się dochodowość Bunda, czy amerykańskiej 10-latki, a w ślad za nim i polskiej. Wciąż jednak relatywnie wysoko jak na ostatnie tygodnie utrzymują się notowania stawek asset swap, choć i tu nie oczekujemy, by w lipcu miały się one dalej poruszać w trendzie wzrostowym. Generalnie jednak będzie to kwestia, która będzie naszym zdaniem ograniczać potencjał do spadku dochodowości płynącego z rynków bazowych" - dodali.

<TAB>
pon. pon. piątek
15:09 09:49 16:24
EUR/PLN 4,266 4,278 4,288
USD/PLN 3,935 3,947 3,964
CHF/PLN 4,390 4,412 4,410
EUR/USD 1,084 1,084 1,082
DS0726 5,22 5,24 5,24
PS0729 5,66 5,71 5,70
DS1034 5,77 5,81 5,80

(PAP Biznes)

jz/ gor/

udostępnij: