Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA FX/FI: PLN trzyma się kursu 4,25/EUR, a rentowności SPW lekko spadły

W poniedziałek po południu polska waluta utrzymuje się w pobliżu 4,25 względem euro, a ekonomiści są podzieleni w kwestii tego, czy złotemu uda się przełamać tę barierę w tym tygodniu. Rentowności krajowych obligacji lekko poszły w dół, a część analityków uważa, że przestrzeń do dalszych wyraźnych ruchów dochodowości w krótkim terminie wyczerpała się.

"Jastrzębia retoryka polskiego banku centralnego, która kontrastuje z działaniami innych banków centralnych naszego regionu, sprzyja złotemu, który pozostaje pod presją na umocnienie" - ocenili w tygodniowym raporcie analitycy Banku Millennium.

Jednak dojście kursu EUR/PLN w okolice 4,25 w znacznej mierze ogranicza ich zdaniem przestrzeń do dalszego umocnienia krajowej waluty, a dalszy wzrost wartości złotego wymagać będzie nowych impulsów.

"Kalendarium publikacji danych ekonomicznych w tym tygodniu jest bogate, niemniej w naszej ocenie nie dostarczy argumentów za istotnymi ruchami na krajowym rynku walutowym, gdyż RPP wyraźnie komunikuje chęć stabilizacji stóp procentowych co najmniej do końca tego roku. Publikowane w tym tygodniu dane nie powinny tych oczekiwań zmienić" - napisali.

Dodali, że również decyzja EBC, który zapewne utrzyma stopy, nie powinna być źródłem zmienności.

"Z tego też powodu uważamy, że w najbliższych dniach kurs EUR/PLN utrzymywać się będzie nieco powyżej poziomu 4,25, który jest silnym technicznym oporem. Jego przełamanie otworzy drogę dla dalszego spadku EUR/PLN w kierunku 4,2440, tj. tegorocznego minimum" - podsumowali w raporcie.

Z kolei analitycy ING BSK uważają, że w tym tygodniu kurs EUR/PLN wyłamie się poniżej 4,25.

"Oczekujemy również, że do końca wakacji EUR/PLN pogłębi tegoroczne dołki, zbliżając się do około 4,22. Złotego wspiera teraz zaostrzenie retoryki NBP, podczas gdy rynek coraz bardziej nastawia się na obniżki Fed i EBC we wrześniu" - napisali w ostatnim Dzienniku ING.

Ich zdaniem ryzykiem dla złotego pozostają głównie obawy geopolityczne, związane z wyborami prezydenckimi w USA, co sugeruje ryzyko osłabienia PLN w 4kw24.

RYNEK DŁUGU

"Wobec wyraźnie nakreślonych perspektyw polityki pieniężnej w Polsce, wycena krajowych obligacji podążać będzie za trendami na rynkach bazowych. Te natomiast pozostają pod dominującym wpływem ugruntowujących się oczekiwań co do cięcia stóp przez Fed na wrześniowym posiedzeniu" - napisali ekonomiści Banku Millennium.

Dodali, że obecnie dla inwestorów jest to scenariusz bazowy, dlatego też przestrzeń do dalszych wyraźnych ruchów dochodowości w krótkim terminie wyczerpała się.

"W warunkach oczekiwań na cięcia stóp w gospodarkach rozwiniętych, sentyment na rynku papierów skarbowych powinien być względnie pozytywny. Niemniej po spadku rentowności 10-latki w ubiegłym tygodniu o niemal 15 pkt. baz., najbliższe sesje powinny przynieść ustabilizowanie notowań" - podkreślili, zaznaczając, że w tym tygodniu nie jest planowany żaden przetarg obligacji.

Analitycy ING BSK nadal liczą na umocnienie długiego końca SPW/spadki rentowności.

"Z jednej strony wsparciem powinno być otoczenie międzynarodowe. Nie wykluczamy również wzrostu napływu kapitału zagranicznego. Jastrzębia retoryka RPP zwiększa szanse na sprowadzenie inflacji do celu w średnim terminie" - napisali w Dzienniku ING.

Ich zdaniem po dużych stratach w LatAm inwestorzy zagraniczni mogą także decydować się na dywersyfikację swoich portfeli aktywami CEE.

"Na krótkim końcu zmiany powinny być mniejsze. Zaostrzenie retoryki RPP sugeruje zdecydowanie mniejsze pole do obniżek stóp w najbliższych 2 latach, jak wyceniał rynek" - podsumowali.

pon. pon. piątek
14:30 09:10 15:47
EUR/PLN 4,251 4,255 4,259
USD/PLN 3,898 3,909 3,909
CHF/PLN 4,359 4,367 4,370
EUR/USD 1,090 1,089 1,089
DS0726 5,13 5,14 5,14
PS0729 5,49 5,52 5,52
DS1034 5,63 5,66 5,66

(PAP Biznes)

jz/ osz/

udostępnij: