Przejdź do treści

udostępnij:

Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 10-11 sierpnia

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty-niedzieli, 10-11 sierpnia.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT -----------------------------------

Niemiecka gospodarka cierpi na niedobór wykwalifikowanych pracowników. Według nowego badania przeprowadzonego przez Instytut Gospodarki Niemieckiej (IW), w nadchodzących latach ten niedobór będzie coraz większy. W 2027 r. w Niemczech będzie brakować 728 tys. pracowników.

Stellantis poinformował, że może zwolnić 2.450 z 3.700 pracowników związkowych zatrudnionych w fabryce ciężarówek na obrzeżach Detroit.

Poparcie dla wprowadzenia za kilka lat europejskiej waluty w Polsce wynosi obecnie 30,7 proc., co stanowi spadek z 34,9 proc. rok do roku - wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Fundacji Wolności Gospodarczej. Jak zaznaczono, silny spadek poparcia miał miejsce wśród kobiet.

Grupa sześciu państw-wierzycieli Ukrainy, w tym Kanada, zaaprobowała w piątek zasady restrukturyzacji zadłużenia Ukrainy zaciągniętego w obligacjach – podało w piątek kanadyjskie ministerstwo finansów.

Fale upałów szkodzą winiarskim regionom Grecji. Producenci, którzy próbują dostosować się do zmieniającego się klimatu, skarżą się na susze i wysokie temperatury, utrzymujące się również w nocy. Eksperci alarmują, że branżę czekają trudne decyzje.

W lipcu 2024 r. Lotnisko Chopina odprawiło ponad 2,1 mln pasażerów; w sierpniu - wedle założeń - wynik ma być podobny - poinformował PAP Piotr Rudzki z biura prasowego portu. Dodał, że podczas tegorocznych wakacji stołeczne lotnisko może odprawić ok. 8 mln osób.

ATC Cargo zawarło z PSA Baltics przedwstępną umowę sprzedaży pakietu udziałów w Pickhill Investments, spółce posiadającej akcje w Loconi Intermodal. Cena za udziały wyniesie ok. 2,3 mln zł.

Zarząd PKP Cargo w restrukturyzacji powierzył stanowisko dyrektora Centralnego Zakładu Spółki Dariuszowi Browarkowi. Zastąpił on odwołanego Dariusza Łobejko, który nadal będzie pełnił funkcję z-cy dyrektora tego Zakładu ds. operacyjnych.

Zortrax, producent oraz dostawca rozwiązań w obszarze druku 3D, złożył do sądu sprawozdanie nadzorcy układu, z którego wynika, że doszło do przyjęcia układu częściowego. Spółka złożyła także spis wierzytelności oraz plan restrukturyzacyjny.

W końcu 2023 r. skumulowane polskie inwestycje na Ukrainie miały wartość 780 mln USD - poinformował Ośrodek Studiów Wschodnich. Według OSW stanowiło to 2,6 proc. bezpośrednich inwestycji zagranicznych w tym kraju i dało Polsce 10. lokatę wśród zagranicznych inwestorów.

Prawie połowa Włochów opowiada się za wprowadzeniem kroków, które zredukują konsekwencje tak zwanej nadmiernej turystyki. Wyniki sondażu opublikowano w szczycie sezonu turystycznego, który w tym roku mija pod znakiem rekordowego napływu turystów, przede wszystkim zagranicznych.

Minister spraw wewnętrznych Serbii Ivica Daczić poinformował, powołując się na dane policji, że w sobotnim proteście w Belgradzie przeciwko eksploatacji litu wzięło udział od 24 do 27 tysięcy osób. Część z nich zablokowała tory na dwóch stołecznych dworcach kolejowych.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Prezes PiS Jarosław Kaczyński odniósł się do piątkowej konferencji premiera Donalda Tuska oraz szefów MSWiA, MS i MF oceniając, że podpisane pomiędzy tymi resortami porozumienie budzi wątpliwości w zakresie podstawy prawnej oraz faktu, że zawierane jest pomiędzy nadzorowanym (MSW) a nadzorującym (MS).

Reformę sieci szpital, w tym zasad kwalifikacji oraz rozwiązania umożliwiające konsolidację podmiotów leczniczych zakłada przekazany do konsultacji publicznych projekt Ministerstwa Zdrowia.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby poinformował, że USA przekażą Ukrainie pociski Stinger i amunicję wartości 125 mln USD. Jest to kolejna transza pakietu pomocowego zaaprobowanego przez Kongres w kwietniu 2024 roku.

Tysiące ukraińskich żołnierzy biorą udział w ofensywie, której celem jest zdestabilizowanie Rosji - napisała w niedzielę agencja AFP, cytując wysokiej rangi przedstawiciela władz Ukrainy. Niedziela to szósty dzień ukraińskiej operacji na terytorium Rosji.

W graniczących z Ukrainą obwodach kurskim, biełgorodzkim i briańskim władze rosyjskie wprowadziły "reżim operacji antyterrorystycznej" w celu - jak to określono - zapewnienia obywatelom bezpieczeństwa oraz zapobieżenia zamachom terrorystycznym ze strony Ukrainy - poinformował Reuters, powołując się na agencję TASS.

Sytuacja na granicy z Białorusią jest pod kontrolą, nie obserwujemy ściągania przez stronę białoruską dodatkowych wojsk - poinformował w niedzielę rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko.

Nowy prezydent Iranu Masud Pezeszkian w niedzielę przedstawił parlamentowi proponowany skład rządu, wskazując w okresie wzmożonych napięć w regionie doświadczonego, pragmatycznego dyplomatę Abbasa Araqczi na stanowisko ministra spraw zagranicznych - podały państwowe irańskie media.

Urzędujący prezydent Wenezueli Nicolas Maduro nie ustosunkował się do żądań opublikowania dokumentacji potwierdzającej wynik wyborów prezydenckich z 28 lipca, w których miał - według oficjalnego komunikatu - uzyskać nieznaczną przewagę nad kandydatem opozycji, ale zapowiedział, że wymiar sprawiedliwości rozprawi się z przywódczynią opozycji Marią Coriną Machado.

Ponad 100 Palestyńczyków zginęło, a kilkudziesięciu zostało rannych w sobotę w wyniku izraelskiego ataku na szkołę w mieście Gaza, gdzie schronili się uchodźcy – podał Hamas w oświadczeniu cytowanym przez Reutersa. Wojsko Izraela poinformowało z kolei, że w budynku ukrywało się ok. 20 islamistów.

Szef unijnej dyplomacji UE Josep Borrell powiedział, że jest "przerażony" widząc zdjęcia szkoły w Gazie, gdzie w sobotnim izraelskim ataku zginęło ponad 100 osób. Sprawozdawczyni ONZ ds. praw człowieka na okupowanych terenach palestyńskich, Francesca Albanse oskarżyła Izrael o "ludobójstwo".

W wieku 56 lat zmarła Susan Wojcicki, była dyrektorka generalna serwisu internetowego YouTube – poinformował w sobotę szef firmy Google Sundar Pichai.

Steven Cheung, rzecznik odpowiadający za kampanię prezydencką Donalda Trumpa, poinformował, że zagraniczny podmiot w sposób nielegalny pozyskał dokumenty kampanijne byłego przywódcy USA w celu wywarcia wpływu na tegoroczne wybory - przekazała w nocy z soboty na niedzielę telewizja CNN.

Wiceprezydent USA Kamala Harris wyprzedza Donalda Trumpa w trzech kluczowych stanach - Michigan, Wisconsin i Pensylwanii - o 4 pkt proc. - wynika z opublikowanego w sobotę sondażu ośrodka Siena Polls dla dziennika "New York Times".

Konsultacje Sudanu z USA w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej, dotyczące udziału strony sudańskiej w rozmowach pokojowych, zakończyły się fiaskiem – podała w niedzielę agencja Reutera. Od wyniku tego spotkania Sudan uzależniał przystąpienie do negocjacji, które zaplanowano na środę w Genewie.

Uzbekistan skieruje do Kazachstanu kolejne 500 milionów metrów sześciennych wody do nawadniania pól, aby zaspokoić potrzeby rolników w południowych regionach tego kraju - poinformowało kazachstańskie ministerstwo zasobów wodnych i irygacji.

Rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Dmytro Płetenczuk poinformował w sobotę, że ukraińskie siły przeprowadziły atak na byłą platformę gazową, na której znajdowały się sprzęt i personel armii rosyjskiej.

Resort sprawiedliwości USA próbuje skonfiskować 200 mln USD skradzionych przez byłego ukraińskiego premiera Pawło Łazarenkę i przejętych przez sądy w rajach podatkowych, gdzie je ukrywał, by przekazać je Ukrainie - poinformował portal Voice of America.

Tunezyjska komisja wyborcza poinformowała w sobotę, że zaakceptowała tylko trzech z 17 kandydatów na prezydenta w wyborach zaplanowanych na październik: urzędującego szefa państwa Kaisa Saieda oraz Zuhaira Magzhaoui i Ayachi Zammela. (PAP Biznes)

doa/ pr/

udostępnij: