Przejdź do treści

udostępnij:

Skrót wiadomości: sobota-niedziela-poniedziałek, 9-11 listopada

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty-niedzieli-poniedziałku, 9-11 listopada.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT -----------------------------------

Ministrowie w najbliższych dniach mają przedstawić sposób mrożenia cen energii na 2025 rok - poinformował premier Donald Tusk podczas sobotniej konferencji prasowej. Jego zdaniem, ceny energii w Polsce należą obecnie do najwyższych w Europie, a to uniemożliwia tworzenie konkurencyjnej gospodarki.

Grupa Boryszew uruchomiła w Toruniu jedną z najnowocześniejszych w Europie, w pełni zautomatyzowaną linię produkcyjną przewodów klimatyzacyjnych do pojazdów elektrycznych — poinformował PAP Adam Holewa, członek zarządu Grupy Boryszew. Na inwestycję polska spółka przeznaczyła 165 mln zł.

ElevenLabs zainwestuje 11 mln USD (ok. 44 mln zł) w rozwój technologii AI w Polsce w ciągu 5 lat. Firma otwiera w Warszawie centrum R&D, w którym planuje zatrudnić 30 specjalistów w ciągu roku, z perspektywą wzrostu do?100 osób w kolejnych latach. Polskie biuro będzie też główną siedzibą ElevenLabs w UE.

Utwardzenie stanowiska polskiego rządu w sprawie migracji utrudnia pozyskiwanie zagranicznych pracowników, potrzebnych z uwagi na starzenie się społeczeństwa i niski poziom bezrobocia – ocenili przedsiębiorcy, których opinię przytoczył dziennik „Financial Times”.

Polska Grupa Energetyczna wraca do projektu budowy elektrowni szczytowo-pompowej Młoty w Bystrzycy Kłodzkiej - wynika z informacji przekazanych PAP przez wiceprezesa PGE Roberta Kowalskiego. Dodał, że jeszcze w tym roku spółka złoży wniosek o decyzję środowiskową.

Moskwa planuje połączenie swoich największych firm naftowych - poinformował dziennik "The Wall Street Journal". Wzmocniłoby kontrolę Putina nad globalnym rynkiem energii a powstały gigant byłby drugim światowym producentem ropy, wyprzedzanym tylko przez saudyjskie Aramco.

Spada eksport gęsi z Polski. Na zagraniczne rynki w 2023 r. trafiło 13,9 tys. ton gęsiny, podczas gdy w rekordowym 2016 r. - 20,8 tys. ton. Jednocześnie produkcja gęsi w naszym kraju wzrosła do 1,11 mln sztuk - wynika z danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

W pierwszych 10 miesiącach br. kupiono o 18 proc. mniej nowych ciągników i ponad 16 proc. mniej przyczep niż rok wcześniej. Wzrósł jednak zakup używanych maszyn rolniczych o ok. 7 proc. r/r - informuje Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR).

Chcę uspokoić: nie zaskoczymy niczym 1 stycznia 2025 r. - powiedziała w sobotę na współKongresie Kultury ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, pytana o pomysł oskładkowania umów cywilnoprawnych.

Chcemy samorządom dać nie tylko więcej środków, ale również więcej decyzyjności odnośnie tego, jak te środki są wydawane - powiedział minister finansów Andrzej Domański podczas debaty podsumowującej współKongres Kultury. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie

W niedzielę w życie weszło Prawo komunikacji elektronicznej, regulujące działania rynku telekomunikacyjnego. Nowe przepisy mają dać konsumentom m.in. lepszą ochronę przed nieuczciwymi sprzedawcami. Operatorzy mają przypominać o kończącej się umowie co najmniej na 30 dni przed jej wygaśnięciem.

Prezydent elekt Donald Trump planuje wycofać Stany Zjednoczone z porozumienia paryskiego dotyczącego walki ze zmianami klimatu. Zamierza też uszczuplić niektóre rezerwaty przyrody, aby umożliwić wiercenia i wydobycie surowców. O projektach Trumpa poinformował w piątek „New York Times”.

Donald Trump przygotowuje najszersze cła od stulecia, a część z nich zostanie wykorzystana jako karta przetargowa w negocjacjach handlowych - pisze dziennik "Washington Post". Gazeta dodaje, że zapowiadane wprowadzenie uniwersalnego cła podstawowego jest jednak mało prawdopodobne.

W stolicy Azerbejdżanu, Baku, w poniedziałek oficjalnie rozpoczął się międzynarodowy szczyt klimatyczny COP29. Jesteśmy na drodze do upadku - zaalarmował Muchtar Babajew, który stoi na czele tegorocznej konferencji. Szczyt potrwa do 22 listopada. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda.

Rok 2024 będzie najcieplejszym w historii pomiarów w efekcie serii wyjątkowo wysokich miesięcznych średnich temperatur na świecie – powiedziała sekretarz generalna Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) Celeste Saulo na rozpoczętym w poniedziałek w Baku szczycie klimatycznym COP29

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi rozpocznie w środę wizytę w Iranie – podała w niedzielę irańska agencja prasowa IRNA. Głównym tematem rozmów ma być irański program jądrowy.

WYDARZENIA Z KRAJU-----------------

O tym, kto zostanie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, rozstrzygną prawybory, w których zmierzy się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz szef MSZ Radosław Sikorski. Najbardziej prawdopodobnym terminem głosowania jest 23 listopada. Do boju staje dwóch świetnych kandydatów - przekonywał premier Donald Tusk.

Premier Donald Tusk przekazał w sobotę, że 7 grudnia na Śląsku wybrany w prawyborach kandydat KO na prezydenta - Rafał Trzaskowski lub Radosław Sikorski - zaprezentuje swój program szerszej, ogólnopolskiej publiczności.

Prezydent Andrzej Duda uprzedził mnie, że w niedługim czasie prawdopodobna jest jego wizyta w USA – powiedział w sobotę premier Donald Tusk. Dodał, że przy ewentualnych kontaktach prezydenta Dudy z prezydentem elektem Donaldem Trumpem ma być ustalone wspólne stanowisko.

Odbyłem rozmowę z prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem. Ustaliliśmy, że spotkamy się jeszcze przed jego zaprzysiężeniem w styczniu - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda przed wylotem do Baku na konferencję klimatyczną COP29.

Ukraina musi wrócić do granic sprzed rosyjskiej napaści; nie tylko tej z 2022 roku, ale także tej z roku 2014 - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że Polska wierzy, iż Ukraina będzie "częścią wolnego świata".

Na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie, po godz. 17, zakończył się Marsz Niepodległości. Według szacunków stołecznego ratusza brało w nim udział ok. 90 tys. osób. Organizatorzy szacowali, że w marszu pójdzie ok. 100 tys. osób.

Ministrowie spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego - Polski, Niemiec i Francji - rozmawiali telefonicznie o europejskiej polityce bezpieczeństwa, w tym o przyszłości relacji transatlantyckich z USA - poinformował w sobotę polski resort dyplomacji.

W resorcie pracy przygotowywana jest ustawa, która definicję mobbingu będzie precyzować, dzięki której ta definicja będzie bardziej jasna - poinformowała w sobotę na współKongresie Kultury ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Ustawa ma być gotowa w ciągu miesiąca.

Publicysta i polityk prof. Ryszard Legutko oraz twórca Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach prof. Henryk Skarżyński zostali uhonorowani Orderem Orła Białego. W gronie odznaczonych przez prezydenta Andrzeja Dudę znaleźli się m.in. muzyk Włodzimierz Nahorny, były szef MSZ Witold Waszczykowski i przewodniczący Komitetu Katyńskiego Andrzej Melak.

Będziemy rozmawiać z Sekretarzem Generalnym NATO Markiem Rutte i naszymi przyjaciółmi z USA o rozszerzeniu działania tarczy antyrakietowej - powiedział w poniedziałek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że otwarcie bazy w Redzikowie to dowód trwałości polsko-amerykańskiego sojuszu.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Rosja wystrzeliła nad Ukrainę w nocy z soboty na niedzielę rekordową ilość 145 dronów, ukraińska obrona powietrzna zniszczyła 62 z nich - podały siły powietrzne Ukrainy.

Ukraina zaatakowała w niedzielę nad ranem Moskwę co najmniej 32 dronami, jedna osoba została ranna - poinformowały lokalne władze. Czasowo zamknięte zostało największe stołeczne lotnisko Szeremietiewo. To największy jak dotąd ukraiński atak dronów na Moskwę.

50 tys. rosyjskich i północnokoreańskich żołnierzy przygotowuje się do ofensywy w obwodzie kurskim w europejskiej części Rosji, by odbić terytorium kontrolowane przez siły ukraińskie - powiadomił amerykański dziennik "New York Times".

Izba niższa japońskiego parlamentu, Izba Reprezentantów, w poniedziałek ponownie wybrała Shigeru Ishibę na urząd premiera. Głosowanie odbyło się dwa tygodnie po wyborach, w wyniku których rządząca koalicja Partii Liberalno-Demokratycznej i Komeito straciła większość parlamentarną.

Amerykański Departament Obrony wysyła do Ukrainy ponad 500 przechwytujących rakiet dla systemu obrony przeciwrakietowej Patriot i systemu NASAMS (National Advanced Surface-to-Air Missile System). Mają tam dotrzeć w nadchodzących tygodniach, przekazał w sobotę „Wall Street Journal"

Doradca Donalda Trumpa Bryan Lanza powiedział BBC, że nowa administracja zwróci się do prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z prośbą o przedstawienie "realistycznej wizji pokoju", która nie zakłada, że Ukraina odzyska Krym - poinformował w sobotę portal.

Podczas rozmowy telefonicznej prezydent elekt USA Donald Trump i kanclerz Niemiec Olaf Scholz "zgodzili się na współpracę w celu przywrócenia pokoju w Europie" - poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek rzecznik rządu niemieckiego.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz nie wykluczył głosowania nad wotum zaufania dla swojego rządu jeszcze w tym roku. "Zwołanie wotum zaufania przed Bożym Narodzeniem nie jest dla mnie żadnym problemem" – powiedział w niedzielę wieczorem Scholz w programie telewizji publicznej ARD.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zdementował w poniedziałek medialne doniesienia o rozmowie telefonicznej między prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem i Władimirem Putinem. O rozmowie poinformował jako pierwszy amerykański dziennik "Washington Post". Trump rozmawiał z Putinem również według agencji Reutera.

Premier Iraku Mohammad Szija as-Sudani rozmawiał przez telefon z Donaldem Trumpem i wyraził nadzieję, że amerykański prezydent-elekt dotrzyma swoich obietnic wyborczych i "zobowiązania do zakończenia wojen" na Bliskim Wschodzie - podała w sobotę agencja AFP.

Wicepremier Włoch, lider Ligi Matteo Salvini oświadczył, że władze w Rzymie powinny wspierać pokojowy plan Donalda Trumpa dla Ukrainy. Jak ocenił, może on być decydujący, by "powstrzymać podżegaczy wojennych". "Musimy zrobić wszystko, by doprowadzić do pokoju" - stwierdził w niedzielnym wywiadzie.

Władimir Putin podpisał ustawę ratyfikującą umowę o kompleksowym partnerstwie strategicznym między Federacją Rosyjską a Koreą Północną, poinformowały w sobotę rosyjskie media.

Prezydent-elekt Donald Trump ogłosił w sobotę wieczorem, że nie zaprosi do nowej administracji swej rywalki o nominację prezydencką Partii Republikańskiej Nikki Haley i byłego sekretarza stanu Mike’a Pompeo.

MSZ Kataru zdementowało w sobotę wieczorem wcześniejszą informację, jakoby nakazano Hamasowi zamknięcie biura w Dausze. Resort potwierdził jednak, że Katar zawiesił swój udział w mediacjach między Hamasem i Izraelem, ponieważ negocjacje "ugrzęzły w martwym punkcie" - przekazała agencja AFP.

Według wstępnych wyników wyborów przeliczonych w sobotę przez Edison Research Donald Trump wygrał wybory prezydenckie także w Arizonie. Poparły go zatem wszystkie z siedmiu kluczowych, wahających się stanów. Zdobył według wstępnych danych 312 głosów elektorskich wobec 226 głosów Demokratki Kamali Harris.

Komisja Europejska zdementowała w poniedziałek medialne doniesienia, jakoby zamierzała wysłać żołnierzy z krajów europejskich na Ukrainę w ramach amerykańskiego planu "zamrożenia wojny" w tym kraju.

Alix Didier Flis-Aime będzie nowym premierem Haiti, pogrążonego w chaosie kraju na Karaibach – wynika z projektu uchwały rady tymczasowej, opisywanego w niedzielę przez agencję Reutera. Zastąpi on na tym stanowisku Garry’ego Conille’a.

Co najmniej 20 osób zginęło, a sześć zostało rannych w niedzielnym izraelskim ataku na libańskie miasteczko Almat w okolicach miasta Byblos – podał resort zdrowia Libanu. Wśród ofiar ataku na tę szyicką miejscowość jest co najmniej troje dzieci.

Ponad 150 osób zmarło z powodu tajemniczego zatrucia w oblężonym od kilku tygodni przez Siły Szybkiego Wsparcia (RSF) mieście Al-Hilaliya w prowincji Al Dżazira. Kilkadziesiąt innych osób przebywa w szpitalach, poinformowała w sobotę Gezira Conference, cywilna organizacja monitorująca naruszenia praw człowieka w Sudanie.

(PAP Biznes)

pr/

udostępnij: