Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach uwaga na wynikach Nvidii zamiast geopolityce

Na europejskich giełdach główne indeksy są na plusach po wtorkowej słabszej sesji. Uwaga inwestorów przenosi się na wyniki spółki Nvidia Corp. z geopolityki - wojny Rosji z Ukrainą. Na rynku walutowym USD jest mocniejszy wobec euro i JPY. Bitcoin zyskuje, a złoto traci. Drożeje ropa naftowa - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 zyskuje 0,57 proc. odbijając się z 3-miesięcznego minimum, gdy we wtorek nad rynkami ciążyły obawy o eskalację wojny Ukrainy i Rosji.

W środę najmocniej zwyżkuje branża firm technologicznych i budowlanych.

FTSE 100 zwyżkuje o 0,07 proc.

CAC 40 jest wyżej o 0,57 proc.

DAX idzie w górę o 0,53 proc.

Rubis zyskuje 6,6 proc. w reakcji na doniesienia, że francuski dystrybutor paliw rozważa potencjalną sprzedaż.

Rotork drożeje o 4,9 proc. Producent zaworów poinformował o mocnym wzroście zamówień w swoich działach.

La Francaise des Jeux Saem traci 6,9 proc. - najmocniej od 4 lat. Credit Agricole zmniejsza swoje udziały w FDJ w ramach oferty przyspieszonego budowania księgi popytu.

Inwestorzy czekają na publikację wyników kwartalnych spółki Nvidia Corp., aby ocenić perspektywy popytu na sztuczną inteligencję i to, jak trwały może być rajd w branży spółek technologicznych.

"Oczekiwania są duże, a rynek nastawia się na ogłoszenie wyników finansowych Nvidii, licząc na 5. z rzędu mocny kwartał" - mówi Tony Sycamore, analityk rynku w IG Asia.

"Kapitalizacja rynkowa spółki, która wynosi obecnie 3,6 bln USD, może być uzasadniona tylko wtedy, gdy zostaną utrzymane poziomy marż i udziałów w rynku" - ocenił z kolei Vincent Mortier, dyrektor ds. inwestycji w Amundi SA.

Inwestorzy przenoszą swoją uwagę z geopolityki, gdy we wtorek prezydent Rosji Władimir Putin zatwierdził nowelizację doktryny nuklearnej Rosji, która obniża próg zastosowania broni atomowej.

Analitycy wskazują, że charakterystyczną cechą rosyjskiej taktyki wojskowej jest to, że nie wyklucza ona użycia broni jądrowej w wojnie konwencjonalnej.

Teraz Putin "obniżył poprzeczkę" jeszcze bardziej w zakresie rozmieszczania taktycznej i potężniejszej strategicznej broni atomowej.

Niezależnie od tego, czy prezydent Rosji rzeczywiście jest gotowy do użycia broni nuklearnej, to groźba taka ma pokazać światu, że Rosja pozostaje potęgą i że Waszyngton i jego sojusznicy z Zachodu powinni ograniczyć swoje wsparcie dla Ukrainy.

"Chociaż obawy dotyczące eskalacji wojny na Ukrainie wstrząsnęły wczoraj rynkami, to rozwiązanie tego konfliktu w przyszłym roku może stać się silnym katalizatorem dla rynków akcji w Europie w 2025 r." - powiedział Mortier.

Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 155,71 za 1 USD, niżej o 0,7 proc.

Euro jest po 1,0571 USD, w dół o 0,2 proc.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,42 proc., w górę o 2 pb.

Bitcoin kosztuje 93.038,60 USD za token, wyżej o 0,8 proc.

Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 2.622,95 USD za uncję, niżej o 0,3 proc.

Ropa WTI na NYMEX drożeje o 0,48 proc. do 69,72 USD za baryłkę, a Brent na ICE zwyżkuje o 0,41 proc. do 73,61 USD.

(PAP Biznes)

aj/ osz/

udostępnij: