Przejdź do treści

udostępnij:

W USA ceny ropy mocno rosną, bo Amerykanie chcą zredukować eksport ropy z Iranu do zera

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno rosną, bo USA chcą zredukować eksport ropy z Iranu do zera - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na V kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 63,33 USD, wyżej o 1,38 proc.

Brent na ICE na VI jest wyceniana po 66,59 USD za baryłkę, po zwyżce o 1,12 proc.

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował, że Stany Zjednoczone zamierzają zastosować maksymalną presję na Iran w związku z programem nuklearnym tego kraju.

"Jesteśmy gotowi podjąć wszelkie możliwe działania, aby doprowadzić eksport irańskiej ropy do zera" - wskazał Bessent w poście na X.

Departament Skarbu USA nałożył już sankcje na chińską rafinerię oskarżoną o przetwarzanie ropy naftowej pochodzącej z Republiko Islamskiej.

Departament podał, że chińska rafineria Shandong Shengxing Chemical Co. Ltd przetworzyła irańską ropę naftową o wartości ponad 1 mld USD.

W takiej napiętej atmosferze trwa tymczasem przygotowanie do kolejnej tury negocjacji nuklearnych irańsko-amerykańskich dotyczących programu nuklearnego Teheranu.

Rozmowy te miały się odbyć w Omanie, ale przeniesiono je do Rzymu.

W reakcji na to rzecznik MSZ Iranu Esmaeil Baghaei napisał w serwisie X, że "przestawianie bramek" jest w sporcie zakazane, a "w dyplomacji może zagrozić +każdemu początkowi+".

Z kolei szef irańskiej dyplomacji Abbas Aragczi powiedział w środę, że prawo Iranu do wzbogacania Iranu "nie podlega negocjacjom ".

Podczas swej pierwszej kadencji prezydenckiej Donald Trump wycofał USA z porozumienia z 2015 r. zawartego między Iranem a światowymi mocarstwami; na jego mocy złagodzono sankcje na Iran w zamian za zobowiązanie się Teheranu do ograniczenia programu nuklearnego.

Od tego czasu Iran znacznie przekroczył ograniczenia dotyczące wzbogacania uranu, a mocarstwa zachodnie oskarżają Teheran o realizowanie planu rozwoju broni jądrowej, czego dowodem ma być wzbogacanie uranu do poziomu przekraczającego potrzeby cywilne.

(PAP Biznes)

aj/ ana/

udostępnij: