Jak inwestować w złoto i jak zmienia się jego cena, gdy pojawia się inflacja i kryzys – Marek Straszak, Generali Investments

Jak inwestować w złoto i dlaczego warto to robić - Marek Straszak, Generali Investments - Podcast "21% rocznie | Jak inwestować"

Jak inwestować w złoto i jak się zmienia jego cena, gdy rośnie inflacja, a gospodarkę ogarnia kryzys - o tym rozmawiamy w 37 odcinku podcastu „21% rocznie | Jak inwestować”.

W styczniu inflacja w Polsce osiągnęła poziom 4,4%, co przy średnim oprocentowaniu depozytów na poziomie 1,5% sprawia, że bezpieczne lokaty dają realnie stratę. W takim środowisku należy poszukiwać alternatywnych sposobów inwestowania. O tym dlaczego inflacja generalnie wpływa na wzrost cen złota. Z jakiego powodu banki centralne skupują ten kruszec oraz z dlaczego złoto się kończy i kiedy może nastąpić kres jego wydobycia rozmawiamy w tym właśnie odcinku.

Gościem specjalnym tego odcinka jest Marek Straszak z Generali Investments, zarządzający subfunduszem Generali Złota.

Zobacz także: Cena złota jeszcze wzrośnie o 28% – twierdzą eksperci z funduszu Bridgewater Associates słynnego inwestora Raya Dalio

Kim jest Marek Straszak, zarządzający subfunduszem Generali Złota?

Marek Straszak Generali InvestmentsMarek Straszak - absolwent Doradztwa Inwestycyjnego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, licencjonowany doradca inwestycyjny oraz makler papierów wartościowych. Posiada również tytuł Chartered Financial Analyst (CFA). Doświadczenie w pracy maklera i analityka akcji zdobywał w takich firmach, jak Alior Bank, Erste Securities oraz Dom Maklerski BPS. W Generali Investments TFI od lipca 2015 r. Zajmuje się m. in. zarządzaniem portfelami i funduszami inwestycyjnymi oraz doradztwem inwestycyjnym jest zarządzający funduszem Generali Złota.

Zobacz także: Rezerwy złota znowu w Polsce. NBP sprowadziło do kraju 100 ton złota z Londynu

Zapraszamy do słuchania i czekamy na wasze uwagi i komentarze. Możecie je zgłaszać bezpośrednio w komentarzach na Strefie Inwestorów, na Facebooku, Twitterze (Strefa Inwestorów: @strefainw, Paweł Biedrzycki: @PawelBiedrzycki, Rafał Irzyński @irzynski) oraz mailem: podcast[at]strefainwestorow[dot]pl.
 


Pobierz podcast: 

Podcast 21% rocznie 37.mp3 (kliknij prawym klawiszem myszy i wybierz "Zapisz element docelowy jako")

Słuchaj podcastu w Soundcloud: 

Podcast 21% rocznie na Soundcloud

Słuchaj podcastu w iTunes:

W tym podcaście

 • 00:03:54 Z czego wynika fenomen złota jak aktywa inwestycyjnego?
 • 00:07:22 Dlaczego inwestowanie w złoto ma sens?
 • 00:09:13 Dlaczego złoto jest przez niektórych uważane za polisę ubezpieczeniową na wypadek kryzysu?
 • 00:11:07 Dlaczego banki centralne trzymają część rezerw walutowych w złocie oraz je w ostatnim latach zwiększają?
 • 00:13:05 Jak inflacja i stopy procentowe wpływają na cenę złota?
 • 00:16:35 Jakie czynniki wpływają na zmianę notowań złota w krótkim terminie?
 • 00:18:11 Co się dzieje z cenami złota w okresie spowolnienia gospodarczego, gdy na giełdzie jest bessa?
 • 00:19:00 Kto oprócz inwestorów kupuje złoto?
 • 00:21:55 Dlaczego inwestowanie w złoto w ostatnich latach stało się łatwiejsze?
 • 00:23:15 Czym się różni kupowanie złota fizycznego od instrumentów finansowych opartych o cenę złota?
 • 00:24:00 Skąd się wzięło złoto i dlaczego jego ilość jest ograniczona?
 • 00:26:36 Czy inwestowanie w akcje kopalni złota to dobry pomysł i czym się rożni od inwestowania w sam kruszec?
 • 00:29:13 Czym się różni fundusz inwestycyjny rynku złota od inwestycji w kruszec?
 • 00:33:45 Czym się zajuje subfundusz Generali Złota?
 • 00:36:05 Ile trzeba mieć pieniędzy, żeby zacząć inwestować w fundusz inwestycyjny złota?
 • 00:37:00 Co może się dziać z cenami złota w 2020 roku?

Paweł Biedrzycki i Rafał Irzyński - kim są prowadzący

Rafał Irzyński i Paweł Biedrzycki

Rafał Irzyński i Paweł Biedrzycki

Paweł Biedrzycki

Aktywny inwestor giełdowy, przede wszystkim na rynku akcji polskich. Posiada 14-letnie doświadczenie, głównie z polskiego rynku kapitałowego. Magister inżynier zarządzania, ze specjalizacją w dziedzinie rynków kapitałowych. Były pracownik dealing roomu jednego z wiodących banków. Założyciel i redaktor naczelny serwisu StrefaInwestorow.pl, który prowadzi nieprzerwanie od 2007 roku. Współtwórca narzędzia dla inwestorów giełdowych – skanera rynku giełdowego Sindicator.net. Wykładowca na konferencjach Skuteczny Inwestor, Profesjonalny Inwestor, czy Wall Street.

Rafał Irzyński

Rafał Irzyński jest doświadczonym inwestorem indywidualnym, z niemal 20-letnim doświadczeniem. Specjalizuje się w inwestycjach w akcje spółek z GPW o horyzoncie krótkoterminowym (do 12 miesięcy). Decyzje inwestycyjne opiera przede wszystkim o analizę fundamentalną. Przez ostatnie 6 lat był głównym analitykiem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Swoje umiejętności potwierdził jako zarządzający Portfelem SII, uzyskując stopę zwrotu w wysokości 90% w segmencie własnych inwestycji w okresie 2 lat. Prowadził także autorski program w internetowej telewizji „Inwestorzy.tv”, zatytułowany „Gość Rafała Irzyńskiego", w którym przeprowadzał wywiady z prezesami i przedstawicielami spółek z GPW. Pracował również jako wykładowca akademicki i był traderem walutowym w funduszu inwestycyjnym.

Czekamy na wasze komentarze i uwagi

Zapraszamy do słuchania i czekamy na wasze uwagi i komentarze. Dajcie znać, co jest dobrze, a co można Waszym zdaniem zrobić lepiej. Możecie je zgłaszać bezpośrednio w komentarzach na Strefie Inwestorów, na Facebooku, Twitterze (Strefa Inwestorów: @strefainw, Paweł Biedrzycki: @PawelBiedrzycki) oraz mailem: podcast[at]strefainwestorow[dot]pl.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News