KGHM i miedź może dalej rosnąć. 4 czynniki, sprzyjające ich notowaniom | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
07 wrz 2017, 07:09

KGHM i miedź może dalej rosnąć. 4 czynniki, sprzyjające ich notowaniom

Ceny miedzi po dynamicznych wzrostach w ostatnich kilku tygodniach dobijają już do poziomu 7000 dolarów za tonę. To poziomy niewidziane od 3 lat. KGHM ma zatem z czego się cieszyć, a rosnące ceny surowca sprzyjają coraz większym zyskom spółki.

W ciągu ostatnich 7 tygodni cena miedzi wzrosła z 6000 USD/t do 6900 USD/t, czyli o 15%. Mocno rosnąca cena miedzi wynika z kilku czynników:

  • Po pierwsze spadają zapasy surowca na świecie.
  • Po drugie w dość szybkim tempie osłabia się dolar, co napędza wycenę surowca określoną w amerykańskiej walucie.
  • Po trzecie nadal czynnikiem stymulującym popyt jest oczekiwana realizacja programu infrastrukturalnego zapowiadana przez Donalda Trumpa i popyt z Chin.
  • Po czwarte rosnącej miedzi sprzyja ogólna hossa na rynkach, w tym wzrosty cen pozostałych metali przemysłowych (nikiel, ołów, cynk).

Od strony analizy technicznej, po konsolidacji w przedziale 5500-6100 USD/t w pierwszej połowie 2017 roku, kurs wybił się górą i nawet przekroczył już zasięg wynikający z konsolidacji.

Notowania Miedzi

Miedź
 

Zyski KGHM w górę, dzięki wzrostom cen miedzi

Dla KGHM to bardzo dobre wiadomości. Wydaje się, że zarząd spółki nie przewidywał tak optymistycznego scenariusza w zakresie cen miedzi przy konstruowaniu budżetu na bieżący rok. Po pierwszym półroczu br. przychody KGHM sięgnęły 9,7 mld zł wobec 8,5 mld zł rok wcześniej, zysk EBITDA wzrósł do 2,9 mld zł z 2,0 mld zł rok wcześniej, a zysk netto wyniósł 0,5 mld zł wobec 0,3 mld zł rok wcześniej. Wraz z rosnącą ceną miedzi, tworzą się coraz większe nadzieje na skokowy wzrost zysków KGHM w II półroczu. Zauważalny jest też coraz większy popyt na akcje KGHM. Jednak gdy porównamy wykres cen miedzi i kurs akcji KGHM zauważymy, że w ostatnich tygodniach walory rodzimego konglomeratu nie nadążają.

Notowania KGHM

KGHM

 

Podczas wspomnianej trwającej konsolidacji cen miedzi w I półroczu 2017 roku, akcje KGHM również zatrzymały się w przedziale 105-125 zł. Jednak ostatnie tygodnie nie przynoszą wyraźnych wzrostów walorów w ślad za rosnącą dynamicznie miedzią. Dlaczego tak się dzieje? To bardzo dobre pytanie. Pierwszym kierunkiem byłoby zerknięcie na parę dolar/ złoty, która ma istotne znaczenie dla wyników KGHM. Tu jednak spadki nie są aż tak duże (w porównywalnym okresie około 5%), jak wzrost cen miedzi (15%). W scenariuszu utrzymania się cen miedzi w okolicy 7000 USD/t oraz braku dalszego osłabienia dolara do złotówki, modele i prognozy analityków wyceniających akcje KGHM mogą zostać skorygowane w górę.

Maklerzy i analitycy: 2x kupuj dla KGHM

Tym bardziej, warto przywołać ostatnie dwie rekomendacje. W raporcie z 29 sierpnia 2017 r. DM PKO BP podwyższył cenę docelową dla akcji KGHM z poziomu 133 zł do 151,5 zł oraz zalecił „kupuj”. Swoją opinie poparł właśnie „potężnymi” wzrostami miedzi i coraz lepszej sytuacji w Sierra Gorda. Z kolei analitycy DM BOŚ w raporcie z 13 lipca wyznaczyli cenę docelową na 161 zł również z zaleceniem „kupuj”. Mianownikiem w obydwu raportach jest skupienie dużej uwagi na kondycję właśnie w Sierra Gorda, która jest flagową inwestycją KGHM-u. Niestety nadal wymaga on sporych nakładów inwestycyjnych. Prezes polskiej spółki Radosław Domagalski-Łabędzki zapowiedział, że w perspektywie 2-4 lat projekt ten nie będzie już potrzebować dodatkowego finansowania. W następnych latach, kopalnia ta ma już przynosić zwrot z zainwestowanego kapitału. Z pewnością ostatni wzrost cen miedzi będzie sprzyjał nie tylko wynikom finansowym chilijskiej kopalni, ale całej grupie kapitałowej KGHM.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.