26 tys. miejsc paletowych i jeden pracownik. Widzieliśmy automatyczny magazyn wysokiego składowania spółki Amica
48 metrów wysokości, 26 tys. miejsc paletowych i 2,2 tys. ton stali zużyte na budowę obiektu. Tak w skrócie można opisać magazyn wysokiego składowania, który na początku września uruchomiła spółka Amica we Wronkach. Całość kosztowała 60 mln zł. To unikatowa inwestycja, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Najważniejszą liczbą jest jednak to, że cały magazyn obsługuje jedna osoba. Byliśmy i widzieliśmy ten obiekt – naprawdę robi wrażenie.
Automatyzacja przyszłością przemysłu
Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, operator wózka, to w tej chwili najbardziej deficytowy zawód w województwie wielkopolskim. Fakt, że na tym terenie zlokalizowane jest wiele centrów logistycznych, jak choćby magazyny Amazona, zakłady Samsunga, czy polskiego producenta AGD – spółki Amica - sprawia, że nieuchronnym kierunkiem jest automatyzacja.
Pozdrowienia z Wronek. Zwiedzamy dopiero otwarty w pełni automatyczny magazyn wysokiego składowania spółki Amica. #GiełdowaTurystyka pic.twitter.com/H7KRvUFJgw
— Paweł Biedrzycki (@PawelBiedrzycki) October 18, 2017
Z tego właśnie powodu dwa lata temu spółka Amica postanowiła zbudować na swoim terenie w pełni automatyczny magazyn wysokiego składowania. Cała inwestycja ma głębszy cel. Dzięki niej rozproszony teren magazynowy został uwolniony i w tej chwili będzie przebudowywany na hale produkcyjne. To element ogłoszonej przez spółkę strategii HIT2023, która zakłada podwojenie produkcji w fabryce AGD we Wronkach do 2023 roku z 1,2 do 2,5 mln sztuk sprzętu rocznie.
Magazyn wysokiego składowania Amica powstał w ramach strategii HIT2023 i jest w pełni automatyczny
Automatyczny magazyn wysokiego składowania Amica
Oto kilka liczb na temat niedawno uruchomionego magazynu. Budowla ma 48 metrów i może zmieścić 220 tys. sztuk dużych wyrobów AGD. Komputer doskonale wie, w którym miejscu jest każdy towar, nawet po numerze seryjnym. Dziennie może obsłużyć 30 tys. sztuk towaru na wejściu i 36 tys. sztuk na wyjściu. Obiekt zabezpiecza logistykę spółki Amica do 2021 roku, ale przewidziana jest możliwość jego rozbudowy.
Magazyn wysokiego składowania Amica ma 48 metrów wysokości, czyli tyle ile przeciętny, 15-piętrowy blok
Cała inwestycja kosztowała 60 mln zł i zwróci się za pięć lat. W magazynie nie ma ogrzewania, a światło jest zgaszone. Nie pracuje w nim żaden pracownik, jedynie operator nadzoruje prawidłową pracę systemów. W obiekcie nie ma wypadków, a towar jest przenoszony przez pięć 44 metrowych ruchomych ramion. W weekendy magazyn nie bierze urlopów. Jest tak zaprogramowany, aby w tym czasie optymalizował ułożenie towaru pod zlecenia na kolejny tydzień.
Magazyn wysokiego składowania Amica pracuje przez całą dobę. Towar jest przenoszony przez pięć ramion o długości 44 metry
Wyśrubowane normy bezpieczeństwa
Jako, że inwestycja jest duża i kosztowna musi spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa. Budynek może wytrzymać wiatr huraganowy do 150 km/h. Takiego wiatru na tym terenie nie było nigdy w historii. Docelowo, magazyn będzie miał też własne, alternatywne źródło energii, które jest właśnie instalowane. Wewnątrz nad bezpieczeństwem czuwa 26 tys. tryskaczy zabezpieczających przed pożarem.
Widok niczym z hali odbioru bagażu na lotnisku. Wszystko odbywa się tutaj automatycznie
Transport niektórych elementów do magazynu wymagał demontowania infrastruktury. Tak wyglądała budowa obiektu:
Jak udało nam się ustalić, obiekt jest unikalny na skalę światową. Nikt w branży AGD nie ma takiego magazynu i do spółki Amica zgłasza się wielu producentów z prośbą o możliwość zwiedzania obiektu. Jeżeli jest taka możliwość, to warto go obejrzeć. Na samej górze został zlokalizowany taras widokowy, z którego można zobaczyć, piękne okoliczne puszcze. Ten obiekt naprawdę robi wrażenie.