26 tys. miejsc paletowych i jeden pracownik. Widzieliśmy automatyczny magazyn wysokiego składowania spółki Amica | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
20 paź 2017, 11:36

26 tys. miejsc paletowych i jeden pracownik. Widzieliśmy automatyczny magazyn wysokiego składowania spółki Amica

48 metrów wysokości, 26 tys. miejsc paletowych i 2,2 tys. ton stali zużyte na budowę obiektu. Tak w skrócie można opisać magazyn wysokiego składowania, który na początku września uruchomiła spółka Amica we Wronkach. Całość kosztowała 60 mln zł. To unikatowa inwestycja, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Najważniejszą liczbą jest jednak to, że cały magazyn obsługuje jedna osoba. Byliśmy i widzieliśmy ten obiekt – naprawdę robi wrażenie.

Automatyzacja przyszłością przemysłu

Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, operator wózka, to w tej chwili najbardziej deficytowy zawód w województwie wielkopolskim. Fakt, że na tym terenie zlokalizowane jest wiele centrów logistycznych, jak choćby magazyny Amazona, zakłady Samsunga, czy polskiego producenta AGD – spółki Amica - sprawia, że nieuchronnym kierunkiem jest automatyzacja.

Z tego właśnie powodu dwa lata temu spółka Amica postanowiła zbudować na swoim terenie w pełni automatyczny magazyn wysokiego składowania. Cała inwestycja ma głębszy cel. Dzięki niej rozproszony teren magazynowy został uwolniony i w tej chwili będzie przebudowywany na hale produkcyjne. To element ogłoszonej przez spółkę strategii HIT2023, która zakłada podwojenie produkcji w fabryce AGD we Wronkach do 2023 roku z 1,2 do 2,5 mln sztuk sprzętu rocznie.

Magazyn wysokiego składowania Amica powstał w ramach strategii HIT23
Magazyn wysokiego składowania Amica powstał w ramach strategii HIT2023 i jest w pełni automatyczny

Automatyczny magazyn wysokiego składowania Amica

Oto kilka liczb na temat niedawno uruchomionego magazynu. Budowla ma 48 metrów i może zmieścić 220 tys. sztuk dużych wyrobów AGD. Komputer doskonale wie, w którym miejscu jest każdy towar, nawet po numerze seryjnym. Dziennie może obsłużyć 30 tys. sztuk towaru na wejściu i 36 tys. sztuk na wyjściu. Obiekt zabezpiecza logistykę spółki Amica do 2021 roku, ale przewidziana jest możliwość jego rozbudowy.

Magazyn wysokiego składowania Amica
Magazyn wysokiego składowania Amica ma 48 metrów wysokości, czyli tyle ile przeciętny, 15-piętrowy blok

Cała inwestycja kosztowała 60 mln zł i zwróci się za pięć lat. W magazynie nie ma ogrzewania, a światło jest zgaszone. Nie pracuje w nim żaden pracownik, jedynie operator nadzoruje prawidłową pracę systemów. W obiekcie nie ma wypadków, a towar jest przenoszony przez pięć 44 metrowych ruchomych ramion. W weekendy magazyn nie bierze urlopów. Jest tak zaprogramowany, aby w tym czasie optymalizował ułożenie towaru pod zlecenia na kolejny tydzień.

Magazyn wysokiego składowania Amica pracuje przez całą dobę
Magazyn wysokiego składowania Amica pracuje przez całą dobę. Towar jest przenoszony przez pięć ramion o długości 44 metry

Wyśrubowane normy bezpieczeństwa

Jako, że inwestycja jest duża i kosztowna musi spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa. Budynek może wytrzymać wiatr huraganowy do 150 km/h. Takiego wiatru na tym terenie nie było nigdy w historii. Docelowo, magazyn będzie miał też własne, alternatywne źródło energii, które jest właśnie instalowane. Wewnątrz nad bezpieczeństwem czuwa 26 tys. tryskaczy zabezpieczających przed pożarem.

Widok niczym z hali odbioru bagażu na lotnisku. Wszystko odbywa się tutaj automatycznie
Widok niczym z hali odbioru bagażu na lotnisku. Wszystko odbywa się tutaj automatycznie

Transport niektórych elementów do magazynu wymagał demontowania infrastruktury. Tak wyglądała budowa obiektu:

Jak udało nam się ustalić, obiekt jest unikalny na skalę światową. Nikt w branży AGD nie ma takiego magazynu i do spółki Amica zgłasza się wielu producentów z prośbą o możliwość zwiedzania obiektu. Jeżeli jest taka możliwość, to warto go obejrzeć. Na samej górze został zlokalizowany taras widokowy, z którego można zobaczyć, piękne okoliczne puszcze. Ten obiekt naprawdę robi wrażenie.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.