Teraz sprawdzisz wszystkie opłaty bankowe w jednym miejscu. UKNF uruchomił porównywarkę ofert bankowych
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przygotował porównywarkę opłat bankowych. Ma ona charakter niekomercyjny. Dzięki temu każdy może w szybki sposób sprawdzić, jakie są naliczane koszty przy prowadzeniu rachunków płatniczych. Porównywarka obejmuje dostawców usług płatniczych, którzy posiadają na terenie każdego województwa minimum jedną placówkę.
Porównywarka ofert bankowych była długo wyczekiwanym rozwiązaniem. KNF stworzył stronę internetową, która stanie się dużym ułatwieniem dla klientów usług bankowych. Od teraz, bez konieczności wychodzenia z domu czy dzwonienia z zapytaniem o szczegóły ofert, można sprawdzić wszystkie koszty w jednym miejscu.
Pierwsza taka porównywarka ofert bankowych
Porównywarka obejmuje wszystkich dostawców usług płatniczych, którzy mają co najmniej jedną placówkę na terenie każdego województwa. Bank, który przestanie spełniać podstawowe kryterium, jest zobligowany do poinformowania KNF o tym fakcie. Podobnie będzie w przypadku instytucji, która w dowolnym czasie zacznie spełniać warunek posiadania minimum 16 placówek w kraju. Wtedy KNF będzie aktualizować dane znajdujące się w porównywarce.
W porównywarce każdy ma dostęp do wszystkich ofert dostawców usług płatniczych. Informacje są posegregowane alfabetycznie, ale możemy filtrować dane zgodnie z własnymi preferencjami. Można sprawdzić m.in. koszty prowadzenia rachunku płatniczego, opłaty za obsługę karty debetowej oraz stawki za powiadomienia SMS.
Porównywarka będzie jeszcze lepsza
Przekazywanie danych do porównywarki odbywa się za pośrednictwem Portalu KNF. W przypadku braku dostępu, istnieje możliwość udostępniania informacji poprzez platformę ePUAP.
- W porównywarce uwzględniono informacje na temat ofert wszystkich podmiotów, które przekazały stosowne dane. Informacje dotyczące ofert pozostałych podmiotów będą uzupełniane sukcesywnie, w miarę napływu kolejnych danych – czytamy na stronie KNF.
Wprowadzenie takiej porównywarki było związane z nowelizacją ustawy o usługach płatniczych. Prawo unijne zakłada, że w kraju powinna działać co najmniej jedna taka porównywarka. Przyniesie to korzyści dla klientów usług bankowych.
Zadaniem miał zająć się sektor prywatny, jednak jeszcze do zeszłego tygodnia nikt się nie zgłosił do tego projektu. W takim przypadku do realizacji programu był zobligowany KNF, który wczoraj uruchomił stronę internetową. Może jeszcze uda się zaktualizować przeglądarkę o adresy placówek bankowych…