Indeks WIGtech rozpoczyna notowania. Oto jakie spółki wejdą w jego skład
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
17 cze 2019, 11:07

GPW uruchamia indeks WIGtech w skład którego wejdą spółki nowej gospodarki. Znamy jego skład

Już po piątkowej sesji 21 czerwca pojawi się nowy indeks na warszawskiej giełdzie - WIGtech. Obejmie on spółki z takich dziedzin jak biotechnologia, gaming czy programowanie. Możliwe, że indeks zostanie w przyszłości punktem odniesienia dla kontraktów terminowych. GPW opublikowała dokładny skład indeksu, do którego będzie należeć 42 spółki.

W skład portfela indeksu WIGtech (według stanu na 31 maja) wchodzić będą następujące spółki: CD Projekt, Cyfrowy Polsat, Asseco Poland, Orange Polska, Play, Comarch, 11 bit studios, Selvita, Asseco Bussiness Solutions, Netia, LiveChat, Ten Square Games, Asseco South Eastern Europe, PBKM, Comp, Playway, CI Games, Silvair, R22, PGS Software, Atende, OncoArendi Therapeutics, Synektik, DataWalk, Ailleron, XTPL, Sygnity, Wasko, Vivid Games, Artifex Mundi, LSI Software, Elzab, Simple, NTT System, IFIRMA, OPTeam, Betacom, T-Bull, Talex, Arcus, Quantum Software, Procad.

Do indeksu WIGtech, oprócz spółek biotechnologicznych czy informatycznych, będzie również należeć branża gamingowa. Jest to kolejny indeks, który docenia polskie spółki gamingowe. W marcu br. GPW uruchomiła WIG.Games, do którego należą CD Projekt, CI Games, 11 bit studios, Ten Square Games oraz PlayWay.

Zobacz także: GPW wprowadza indeks WIGtech

Kolejny indeks od GPW reprezentujący spółki nowej gospodarki

Warszawska giełda wychodzi naprzeciw trendom w gospodarce, dlatego zdecydowała się uruchomić kolejny indeks, obok WIG.Games. Tym razem nowy indeks będzie obejmował spółki z szeroko pojętej branży technologicznej. Komunikat opublikowany przez GPW jeszcze pod koniec maja zapowiadał 41 spółek należących do nowego wskaźnika, jednak listę zwiększono do 42.

Zgodnie z listą firm należących do portfela będą to w dużej mierze spółki biotechnologiczne m.in. Selvita, OncoArendi, PBKM czy informatyczne m.in. Asseco Poland, Data Walk, PGS Software. Według komunikatu GPW z 14 czerwca udział spółek Asseco Poland, CD Projekt, Cyfrowy Polsat, Orange Polska i Play zostanie ograniczony do 10% w indeksie WIGtech. Jest to ograniczenie udziału największych spółek.

- Po wprowadzeniu indeksów makrosektorowych podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu obliczania i publikowania WIGtech dla spółek technologicznych. Nowy indeks to odpowiedź giełdy na trendy zachodzące w gospodarce, ale też na rynku kapitałowym. Spółki z sektorów nowoczesnych technologii odgrywają bowiem coraz większą rolę w gospodarce, ale także rośnie ich znaczenie na giełdzie. GPW umożliwia finansowanie rozwoju innowacyjnych spółek, bez których postęp technologiczny nie mógłby mieć miejsca. Giełdy, jako platformy obrotu, same są wysoce wyspecjalizowanymi przedsiębiorstwami, które wdrażają najnowocześniejsze rozwiązania podnoszące jakość oferowanych usług. W swoich założeniach strategicznych także GPW postawiła na rozwój technologiczny, który docelowo ma wzmocnić nasze przewagi konkurencyjne - mówi Izabela Olszewska, członek zarządu GPW.

W nowym indeksie technologicznym liczba spółek będzie zmienna. Analogicznie do innych wskaźników, udział firm będzie obliczany na podstawie liczby akcji w wolnym obrocie. WIGtech będzie należeć do indeksów cenowych, a jego wartość bazowa będzie ustalona na poziomie 10 tys. pkt.

Nowy wskaźnik może się spotkać z dużym zainteresowaniem inwestorów, a same spółki wchodzące w skład indeksu chwalą się swoim udziałem.
 

Notowania WIG.Games

Notowania indeksu WIG.Games osiągnęły maksima na początku kwietnia. W ostatnim czasie duży wpływ na wzrost wskaźnika 5 spółek gamingowych miały targi E3. W szczególności dużą rolę odegrał tu CD Projekt, gdzie cena za akcję wzrosła do 230 zł w zeszłym tygodniu.
 

wig games

Zobacz także: Dzisiaj startują notowania indeksu WIG-Games. Oto jak przedstawiciele Playway, 11 bit i Techlandu to komentują

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.