Covid Detector od ML System wykrywa koronawirusa COVID-19 z oddechu w mniej niż 10 sekund
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
12 lut 2021, 09:29

Notowania ML System nie mogą się otworzyć po tym jak Andrzej Duda odwiedził spółkę, aby zobaczyć COVID Detector

ML System, producent paneli fotowoltaicznych, stworzył urządzenie do wykrywania koronawirusa z oddechu. Przetestował je Prezydent RP, Andrzej Duda.

Wczoraj Prezydent RP, Andrzej Duda, odwiedził siedzibę spółki giełdowej ML System w Zaczerniu. Firma produkująca panele fotowoltaiczne zaprojektowała urządzenie, które wykrywa COVID-19 w mniej niż 10 sekund. Urządzenie diagnozuje koronawirusa z oddechu. Jak podkreślił Andrzej Duda jest to rewolucyjny produkt, który może pomóc w walce z COVID-19 na całym świecie.
 

COVID Detector ma ułatwić walkę z koronawirusem

Tak uważa Andrzej Duda, który wczoraj odwiedził podrzeszowską siedzibę spółki ML System. Udało się stworzyć urządzenie, które w szybki sposób wykrywa zakażenie COVID-19. Jest to możliwe dzięki oddechowi, a chorobę można zdiagnozować w mniej niż 10 sekund. Prezydent RP poddał się wczoraj takiemu testowi.

„Oprócz tego, że spółka na co dzień działa w nowoczesnej dziedzinie jaką jest fotowoltaika (…) to dzisiaj zaprezentujemy najnowszy produkt firm, zupełnie niezwykły (…). To jest urządzenie, które wykrywa COVID z oddechu i również z innych substancji w ciągu mniej niż 10 sekund. Urządzenie, które mam nadzieję nie tylko zapobiegnie w przyszłości wielu zachorowaniom na koronawirusa, uratuje wielu ludzi od infekcji, ale które przede wszystkim ułatwi społeczeństwu życie być może na całym świecie” – powiedział Andrzej Duda podczas wczorajszej konferencji prasowej.

ML System poinformował również, że otrzymał decyzję o wydaniu uchwały przez Komisję Bioetyczną przy Okręgowej Radzie Lekarskiej w Rzeszowie, która pozytywnie zaopiniowała przeprowadzenie jednoośrodkowego ewaluacyjnego badania klinicznego. Urządzenie, które stworzył producent paneli fotowoltaicznych to COVID Detector. Centrum Medyczne Medyk, na zlecenie spółki, przeprowadzi badanie na skuteczność tego produktu.

„Urządzenie Covid Detector jako narzędzie diagnostyczne w testach na obecność wirusa SARS-CoV-2 wykorzystuje spektroskopię rozproszeniową. Zastosowanie detektora pracującego na bazie spektroskopii rozproszeniowej umożliwia, według spółki, określenie charakterystycznego tylko dla wirusa SARS-CoV-2 widma oraz dokonanie przez detektor oceny próbki pobranej od pacjenta w czasie rzeczywistym i w ciągu kilku sekund” – napisano w komunikacie spółki.

Po wczorajszych informacji, kurs akcji ML System wciąż się nie otworzył i rośnie teraz w notowaniach TKO o 42%.
 

Notowania ML System

ML System akcje

Dawid Cycoń, prezes ML System, sam określił urządzenie jako rewolucję technologiczną. Teraz produkt jest wykorzystywany do walki z koronawirusem, jednak w przyszłości może również wspierać ochronę zdrowia przy innych wirusach. COVID Detector został stworzony w zaledwie kilkadziesiąt dni. ML System spodziewa się szybkich wyników w zakresie wykrywalności urządzenia. Prezes spółki wyraził nadzieję, że będzie ono stosowane na masową skalę.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.