Deep Tech coraz mocniej widoczny na GPW. Pierwsze tego rodzaju spółki już komercjalizują swoją technologię
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
22 sie 2022, 16:19

Deep Tech coraz mocniej widoczny na GPW. Pierwsi reprezentanci już komercjalizują swoje technologie, a projekty innych zaczynają dojrzewać

Deep Tech jest coraz mocniej widoczny na GPW. Spółki z szeroko pojętych sektorów związanych z rozwojem zaawansowanej technologii osiągają coraz większe sukcesy komercyjne, co zwiększa szanse na kolejne sukcesy.

Sektor spółek Deep Tech, czyli innowacyjnych firm, które rozwijają zaawansowane technologie, powoli przejmuje na całym świecie obowiązki dostawców przełomowych i rewolucyjnych rozwiązań, które zmieniają świat i biznes. Dzisiaj, inaczej niż miało to miejsce jeszcze 20-30 lat temu to nie duże korporacje i firmy odpowiadają za rozwój technologii i rewolucyjne rozwiązania. Ich awersja do ryzyka i konsekwentnie ograniczane budżety na R&D sprawiają, że to małe firmy finansowane przez granty czy kapitał wysokiego ryzyka jak business angels, fundusze venture capital czy technologiczne IPO są czołowymi dostawcami innowacyjnych technologii.

Celem tych podmiotów jest komercjalizacja swoich dokonań poprzez oferowanie licencji, sprzedaży technologii czy podpisywanie umów partneringowych i dalszy ich rozwój. Reprezentantami sektora Deep Tech na giełdzie są spółki zarówno informatyczne, które pracują nad autorskimi rozwiązaniami IT, jak również te z szeroko pojętego sektora lifescience czy konkretnych rozwiązań technologicznych w zakresie nanodruku czy innych rozwiązań technologicznych. Deep Tech nie zamyka się jednak na żadną branżę czy sektor. Wszystko co dotyka głębokich technologii, które wymagają sporych inwestycji na ich rozwój oraz pracy na styku nauki i biznesu można określić mianem Deep Tech.

Deep Tech na GPW i NewConnect

Spółki reprezentujące szeroko pojęty Deep Tech są coraz mocniej widoczne również na polskiej giełdzie. Sprzyjają temu coraz większe komercjalizacje rozwijanych przez nie technologii. Wystarczy przypomnieć kilka sukcesów z tego roku. Spektakularna transakcja notowanego na NewConnect Scope Fluidics, który otrzymał 100 mln USD upfront-payment plus 70 mln USD potencjalnych kolejnych płatności za rozwijaną przez siebie technologię PCR|ONE. Nabywcą ostatecznym okazała się amerykańska firma Bio-Rad Laboratories, globalny lider w obszarze technik molekularnych.

PCR|ONE

sf-laboratoria-net-97

Podpisana przez Ryvu Therapeutics w lipcu 2022 r. umowa partneringowa, na projekt agonistów STING pokazała, ile mogą być warte innowacyjne projekty biotechnologiczne w atrakcyjnych obszarach. Na znajdujący się w późnej fazie discovery projekt, spółka biotechnologiczna z Krakowa, podpisała największą umowę partneringową w swojej historii. Mimo, że projekt znajdował się na stosunkowo wczesnym etapie (późna faza discovery), jej wartości wyniosła 400 mln USD na każdy lek, który powstanie na bazie tej współpracy. W ramach płatności upfront payment polska spółka otrzymała od notowanej na Nasdaq spółki Exelixis 14 mln zł.

Coraz skutecznej swoją grafową platformę analityczną (ang. graph analytics software platform), rozwiązującą globalne problemy w obszarze bezpieczeństwa komercjalizuje notowany na GPW DataWalk. Polska spółka właśnie pozyskała w ramach rundy finansowej 38,3 mln zł.

Zobacz także: DataWalk wyemituje 246.940 akcji, pozyska 38,3 mln zł

Postępy w obszarze komercjalizacji swojej unikatowej technologii ultraprecyzyjnego nanodruku notuje również giełdowy XTPL. Spółka przeszła do kluczowego etapu wdrożenia swojego rozwiązania w obszarze przemysłowym dla partnera z Tajwanu, działającego w obszarze półprzewodników.

Zobacz także: XTPL przechodzi do kluczowego etapu wdrożenia przemysłowego dla Partnera z Tajwanu

Deep Tech będzie dalej rósł w siłę

Jak widać na tych kilku przykładach, mimo kryzysu, spółki działające w obszarze Deep Tech będą rosły w siłę, zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Dużym wyzwaniem stało się dla nich obecne środowisko makroekonomiczne, które ze względu na wysokie stopy procentowe ograniczyło wśród inwestorów apetyt na ryzykowne inwestycje. To nie zatrzyma jednak innowacji i postępu. Sektor jest już bowiem na tyle dojrzały i rozwinięty, że posiada zdolności do tego, aby sięgnąć do innych źródeł finansowania swoich projektów. Postępujące komercjalizacje, otwierające się na sektor fundusze typu venture debt, czy publiczne programy inwestycyjne będą finansować ten sektor. Dlatego możemy być pewni, że kolejne sukcesy są jedynie tylko kwestią czasu. O branży Deep Tech, kluczowych wyzwaniach, szansach i zagrożeniach będziemy rozmawiać już w najbliższą środę na konferencji Deep Tech Inwestor Day.

Deep Tech Investor Day już w najbliższą środę

Już w środę, 24 sierpnia 2022 r. odbędzie się Deep Tech Investor Day. W trakcie konferencji omówione zostaną trendy i perspektywy deep tech na świecie, przedstawione modele biznesowe spółek, przybliżone podejścia do wycen światowych benchmarków.

Wydarzenie jest organizowane przez Giełdę Papierów Wartościowych i Inner Value. Strefa Inwestorów jest patronem medialnym konferencji. Jeden z paneli dyskusyjny poprowadzi Paweł Biedrzycki, redaktor naczelny Strefy Inwestorów. Wydarzenie będzie transmitowane na kanałach Strefy Inwestorów w mediach społecznościowych.

Poniżej przedstawiamy agendę konferencji
 

Deep Tech Agenda


Rejestracja i więcej informacji można znaleźć pod adresem: http://deeptech.investorday.pl/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.