Branża kosmiczna na celowniku inwestorów: Konferencja Space Day już 5 czerwca | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
31 maj 2023, 08:45

Branża kosmiczna na celowniku inwestorów: Konferencja Space Day już 5 czerwca

5 czerwca odbędzie się konferencja inwestorska Space Day, która będzie skoncentrowana na rozwoju branży kosmicznej. Wydarzenie ma na celu przybliżenie uczestnikom rynku kapitałowego specyfiki tego dynamicznie rosnącego sektora w Polsce oraz na całym świecie.

Całość wydarzenia odbędzie się w formule online, transmitowanej na oficjalnych kanałach społecznościowych agencji relacji inwestorskich cc group i Strefy Inwestorów, która objęła konferencję patronatem medialnym.
 

Zobacz także: Sztuczna inteligencja napędza wzrost cen akcji w USA. Analitycy aktualizują wyceny i wskazują, że AI będzie głównym czynnikiem wpływającym na wartość akcji

Prelekcję inauguracyjną poprowadzi Artur B. Chmielewski, naukowiec i wieloletni pracownik amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Jego doświadczenie przyczyni się do wzbogacenia dyskusji o przyszłości kosmicznej eksploracji i inwestowaniu w nią.

- Intencją organizacji konferencji Space Day jest umożliwienie inwestorom jak najlepszego wglądu w polski sektor kosmiczny, o czym opowiedzą eksperci oraz spółki, które z wieloma sukcesami od lat uczestniczą w jego rozwoju. Obecnie sektor kosmiczny nie ma jeszcze szerokiej reprezentacji w postaci spółek notowanych na warszawskiej giełdzie, natomiast tempo rozwoju poszczególnych podmiotów sprawia, że próg wejścia na rynek publiczny zaczyna być w zasięgu wielu ambitnych i młodych zespołów, które dostrzegają duży potencjał w byciu firmami publicznymi i mają pomysł jak wykorzystać środki pozyskane z giełdy i sam status publicznej spółki. Spodziewam się, że popularność spółek kosmicznych oraz ich reprezentacja na GPW będzie bardzo szybko rosnąć a jednym z wyzwań, którego się podejmujemy jako cc group, jest właśnie budowanie silnego wizerunku polskiego sektora kosmicznego w środowisku inwestorskim – zarówno funduszy inwestycyjnych, jak i inwestorów indywidualnych – komentuje Adam Kalkusiński, Prezes Zarządu, Head of Investor Relations cc group.

W wydarzeniu wezmą udział spółki, które odgrywają istotną rolę w kształtowaniu polskiego sektora kosmicznego. Podczas tego wydarzenia, uczestnicy będą mieli możliwość wysłuchania prezentacji oraz zadawania pytań przedstawicielom takich firm jak KP Labs, N7 Space, Scanway i SpaceForest.

- Zawsze cieszą nas inicjatywy, których główną ideą jest przybliżenie polskiego sektora kosmicznego. Z roku na rok tworzy go coraz większa liczba podmiotów, a głównym tego powodem jest spadający koszt jednostkowy wynoszenia satelitów na orbitę. To oznacza, że segment kosmiczny przestaje być zarezerwowany wyłącznie dla krajowych mocarstw z dużym kapitałem, a na rynek ten coraz śmielej zaczynają wchodzić firmy prywatne, komercyjne. Przykładem takiej firmy jest zarządzany przeze mnie Scanway, który w obszarze kosmicznym koncentruje się na obszarze narzędzi optycznych do zobrazowania Ziemi. W styczniu br. w ramach misji STAR VIBE wyniesiony został na orbitę nasz teleskop zdolny do wykonywania zdjęć z rozdzielczością 25 metrów na piksel. Zapotrzebowanie na tego rodzaju dane systematycznie rośnie, a my przecieramy tu szlaki, dostarczając tak szczegółowe zdjęcia jako pierwsza firma w Polsce – mówi Jędrzej Kowalewski, Prezes Zarządu Scanway S.A.

Ostatnim punktem programu będzie panel dyskusyjny pt. „Perspektywy i przyszłość polskiego sektora kosmicznego", którego moderatorem będzie Szymon Machalica ze Strefy Inwestorów. W panelu wezmą udział: Artur B. Chmielewski z NASA, dr hab. Grzegorz Brona z Creotech Instruments oraz Jędrzej Kowalewski ze Scanway.

Zobacz także: Luksus w przyzwoitej cenie. Lista najtańszych spółek dóbr luksusowych znaleziona za pomocą skanera Saxo Banku

Branża kosmiczna w Polsce

W Polsce, podobnie jak na całym świecie, branża kosmiczna rozwija się dynamicznie, zyskując coraz większą uwagę i znaczenie. SpaceX, będąc pionierem w dziedzinie rakiet wielokrotnego użytku i obniżając koszty dotarcia w kosmos, już zdążyło zrewolucjonizować przemysł kosmiczny. Sukcesy amerykańskiej firmy, włączając w to wysyłanie astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną oraz stworzenie sieci satelitów Starlink, przyciągają do sektora coraz większe grono inwestorów. Obecnie SpaceX jest wyceniana na 137 mld USD, według ostatniej rundy finansowania. Dla porównania, wartość Boeinga wynosi około 170 mld USD.

Starlink, kosmiczna firma SpaceX zajmująca się łącznością, ma tysiące satelitów krążących wokół Ziemi, zapewniając szybkie usługi internetowe za około 110 USD miesięcznie. Skala i rozwój Starlink sprawiają, że firma ma szansę wygenerować sprzedaż w wysokości około 1,8 mld USD w 2023 roku, czyli dwukrotnie więcej niż w 2022 roku.

Według prognoz Euroconsult, przewiduje się, że w ciągu następnej dekady, licząc od roku 2022, liczba wystrzelonych satelitów znacząco wzrośnie, osiągając około 24 tysięcy sztuk. To blisko pięciokrotny wzrost w porównaniu z poprzednią dekadą. Duży udział w tym wzroście mają mieć konstelacje komercyjne, które stanowią znaczną część tego dynamicznego rynku. To duża szansa na rozwój nowych gałęzi biznesu, również dla polskich firm.

- Perspektywy dla polskiego sektora kosmicznego i spółek, które go tworzą, są w mojej opinii bardzo dobre i chętnie podzielę się swoimi obserwacjami z uczestnikami konferencji podczas panelu dyskusyjnego. Oczekuję, że ważnym trendem najbliższych lat w rozwoju sektora kosmicznego, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie, będzie proces stopniowego uniezależnienia od technologii z USA oraz Chin. Wojna w Ukrainie uwidoczniła z jednej strony wagę zdolności kosmicznych dla obronności państw, a z drugiej pokazała daleko idące poleganie na naszych zachodnich sojusznikach. W interesie wielu podmiotów tworzących polski segment kosmiczny jest jego dynamiczny rozwój, a Creotech zamierza go w pełni wykorzystać – komentuje dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A.

Program Space Day - 5 czerwca 2023 r.

 • 10:00 – prelekcja otwierająca, Artur B. Chmielewski - Centrum NASA

 • 11:00 – prezentacja Scanway, Jędrzej Kowalewski - Prezes Zarządu

 • 11:45 – prezentacja KP Labs, Martyna Gatkowska - BID Process Manager

 • 12:30 – prezentacja N7 Space, Michał Mosdorf - Prezes Zarządu

 • 13:15 – prezentacja SpaceForest, Marcin Sarnowski - Dyrektor Sprzedaży i Marketingu

 • 14:00-15:00 - panel dyskusyjny „Potencjał i przyszłość polskiego sektora kosmicznego”

  • Artur B. Chmielewski – Centrum NASA

  • Jędrzej Kowalewski – Scanway

  • Dr hab. Grzegorz Brona – Creotech Instruments

  • Piotr Owdziej – cc group

  • Moderator: Szymon Machalica – Strefa Inwestorów

Dla aktywnych uczestników konferencji przewidziany jest konkurs i możliwość wygrania kilku egzemplarzy układu słonecznego z kamieni szlachetnych, które ufundował sponsor nagród, firma DeskPlanets. Produkty firmy są wykonane z najwyższą dbałością o szczegóły, a każdy kamień szlachetny jest precyzyjnie wybrany, tak aby idealnie odwzorować układ słoneczny, dodając elegancji dowolnemu wnętrzu.

Organizatorem konferencji jest cc group - lider na polskim rynku kapitałowym w obszarze relacji inwestorskich, doradztwa transakcyjnego oraz realizacji kompleksowych projektów doradczych. Partnerem wydarzenia jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, a Patronem Medialnym - Strefa Inwestorów.

Zobacz także: Przemożna piątka: Skala dominacji pięciu największych firm wzbudza niepokój inwestorów

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.