6 powodów, dla których cena złota będzie rosła w 2017 roku | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
16 sty 2017, 14:32

6 powodów, dla których cena złota będzie rosła w 2017 roku

Wierzymy, że złoto w 2017 roku pozostanie ważnym strategicznie elementem portfeli inwestycyjnych. W dodatku 6 dużych makro-trendów powinno znacząco pobudzać popyt na kruszec” – napisali w raporcie analitycy Światowej Rady Złota (World Gold Council, WGC). Król Metali ma za sobą dość udany 2016 rok. Cena 1 uncji w USD poszła w górę o 8,4%. Od momentu gdy w grudniu amerykańska Rezerwa Federalna podwyższyła stopy procentowe, uncja podrożała o blisko 5%.

Powróciło zainteresowanie “Królem Metali” ze strony inwestorów indywidualnych. Fundusze ETF notowane na amerykańskiej giełdzie zakupiły 536 ton kruszcu za 21,7 mld USD – wydały na złoto najwięcej od 2009 roku.

Zwolennicy inwestowania w złoto wchodzą więc w nowy rok w dobrych nastrojach, najlepszych od 4 lat. Lata 2013-15 były bowiem bardzo „niedźwiedzie” na rynku tego kruszcu. Cena uncji w USD spadła w 2013 roku o 28,2%, w 2014 o 1,8%, a w 2015 o 10,3%.

XAUUSD

Wykres 1. Notowania XAU/USD – ostatnie 10 lat (świece miesięczne).

Zdaniem analityków WGC złoto ma przed sobą dobry rok. Popyt na kruszec ma rosnąć z uwagi na 6 trendów politycznych i makroekonomicznych. Oto one.

1. Rosnące ryzyko polityczne / geopolityczne

W Europie odbędą się kluczowe dla jej przyszłości wybory. Najpierw parlamentarne w Holandii (marzec). Potem prezydenckie we Francji (przełom kwietnia i maja). Na deser zostaną jesienne wybory do niemieckiego Bundestagu.

„Na wyniki wyborów w europejskich krajach w 2017 roku wpłynie niezadowolenie obywateli z powodu nierównego podziału wytwarzanych dóbr. Oliwy do ognia będzie dolewać Wielka Brytania negocjująca twardy Brexit, czyli opuszczenie struktur Unii Europejskiej”

uważa John Nugée, niezależny ekspert ekonomiczny cytowany w raporcie WGC.

„Stabilność ładu geopolitycznego może zostać naruszona przez ruchy nowej administracji rządowej USA pod wodzą prezydenta Donalda Trumpa”

stwierdził Jim O’Sullivan, główny ekonomista High Frequency Economics.

2. Deprecjacja walut

Eksperci cytowani przez WGC zwracają uwagę, że większość krajów Zachodu – z wyłączeniem USA – będzie utrzymywało luźną politykę pieniężną. Europejski Bank Centralny zapowiedział kontynuację programu, który tak naprawdę sprowadza się do drukowania euro. Zdaniem analityków, pojawi się strach przez deprecjacją walut.

Będzie to strach tym bardziej uzasadniony, że w ciągu ostatnich 116 lat wszystkie najważniejsze waluty straciły znacząco na wartości w relacji do złota:

Wykres 2. Relatywna wartość walut w stosunku do złota od 1900 roku.
Wykres 2. Relatywna wartość walut w stosunku do złota od 1900 roku.

3. Rosnące oczekiwania inflacyjne

2,6% - tyle wyniesie wskaźnik cen konsumpcyjnych w USA w 2017 roku według Jima O’Sullivana, głównego ekonomisty High Frequency Economics. Nie ma on wątpliwości, że inflacja nadchodzi i to nie tylko za oceanem.

4. Przewartościowanie akcji

Amerykańskie indeksy są na historycznie wysokich poziomach, a ekspansja gospodarcza USA nie będzie przecież trwać wiecznie – uważają analitycy cytowani przez WGC.

5. Wzrost gospodarczy w Azji

W gospodarkach azjatyckich popyt na złoto jest ściśle powiązany ze wzrostem bogactwa. Im Azjaci bogatsi, tym więcej kruszcu kupują. Chiny i Indie w 1990 roku odpowiadały za 25% światowego popytu na złoto fizyczne, a w tej chwili już za 50%!

“Kraje Azji zredukowały swoją ekspozycję na gospodarki Zachodu. Od czasu kryzysu finansowego azjatyckie gospodarki zanotowały znaczny wzrost PKB, w odróżnieniu od Europy i USA. W 2017 roku Azja wypracuje aż 60% światowego PKB”

zaznaczył David Mann, główny ekonomista Standard Chartered Bank.

6. Otwarcie się nowych rynków na złoto

Na początku grudnia 2016 roku doszło do znaczącego wydarzenia na rynku złota. Na inwestowanie w ten kruszec otworzyły się oficjalnie bogate rynki arabskie, takie jak Arabia Saudyjska czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Organizacja regulująca rynek finansowy w krajach muzułmańskich (Accounting and Auditing Organisation for Islamic Financial Institutions), we współpracy z World Gold Council, ustanowiła nowy standard szariatu (prawa normującego życie wyznawców islamu) pozwalający na inwestowanie w złoto i instrumenty pochodne na nim oparte. Do tej pory złoto było traktowane przez prawo wyznawców Allaha jako pieniądz lub surowiec służący do wyrobu biżuterii, ale nie jako aktywo inwestycyjne.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.