Złoto rozpoczyna największą hossę w historii – twierdzi kanadyjski miliarder
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
23 sie 2019, 07:31

Złoto rozpoczyna największą hossę w historii – twierdzi kanadyjski miliarder

Złoto z łatwością przebije historyczne maksima w okolicach 1900 USD za uncję. Znajdzie się znacznie wyżej, gdy nadejdzie recesja i rozpocznie się bessa na giełdzie. To jest nieuniknione - twierdzi kanadyjski miliarder Frank Giustra.

Właśnie zaczyna się największa hossa na złocie w historii. To jest trzeci etap potężnego rynku byka, który zaczął się w 2001 roku – stwierdził kanadyjski miliarder Frank Giustra w najnowszym odcinku podcastu Palisade Radio.

„Złoto z łatwością przebije historyczne maksima”

Według kanadyjskiego miliardera, złoto wchodzi w trzeci etap wielkiej hossy. Zdaniem Giustry, który jest prezesem firm Leagold Mining oraz Fiore Group, będzie to najbardziej imponujący etap.

- To będzie prawdopodobnie finałowy etap tej hossy, ale najbardziej efektowny. Wszystko zaczęło się w 2001 roku, drugi etap zaczął się w 2009 roku. To co oglądaliśmy na złocie w ostatnich latach to była tylko drobna przerwa w potężnym trendzie wzrostowym – uważa Giustra.

1. Notowania XAU/USD – 20 lat

xauusd

Zdaniem prezesa Leagold Mining, trzeci etap złotej hossy będzie napędzany przez błędy FED, w których Rezerwa Federalna pogrąża się od kilku lat.

- Jesteśmy w sytuacji, o której można mówić jako o sytuacji bez wyjścia. FED zabrnął w ślepą uliczkę, jego polityka pieniężna nie rozwiązała żadnych problemów tylko je zamiotła pod dywan. Obecnie wydaje się, że środowisko ultra niskich stóp procentowych będzie trwało wiecznie, ale jednocześnie mamy potężne zadłużenie publiczne w USA i wielu innych krajach. To są idealne warunki do wzrostu ceny złota – uważa Giustra.

Kanadyjczyk wskazuje, że FED jest po presją inwestorów i Wall Street, ale też prezydenta USA Donalda Trumpa. Według niego zobaczymy kolejne obniżki stóp w USA i innych krajach, oraz nowe narzędzia łagodzenia polityki pieniężnej, ale jednocześnie zaczną się wojny walutowe.

- Pieniądz papierowy będzie coraz tańszy, coraz łatwiej dostępny. Tymczasem złoto ma ograniczoną podaż, a popyt na nie, jako stabilny nośnik wartości kapitału, będzie rósł. Banki centralne utkną w ślepej uliczce, a złoto będzie drożało – rysuje swój scenariusz Giustra.

Zdaniem prezesa Leagold Mining, w pewnym momencie może dojść do krachu na rynku walutowym i giełdowym, w efekcie do paniki, a wtedy złoto „przebije dach”. Giustra nie ma wątpliwości, że historyczne szczyty w okolicach 1900 USD za uncję już niedługo zostaną pobite z łatwością. Nie podejmuje się jednak wskazania, do jakiej ceny może podrożeć uncja tego szlachetnego kruszcu.

- Jestem przekonany, że rynek akcji czeka na 30, albo nawet 40-procentową przecenę. Wystarczy aby pojawił się odpowiedni zapalnik. Jestem też przekonany, że przed nami jest recesja. Takie są koleje losu, takie są prawidła kapitalistycznej gospodarki. Historia się powtórzy, mimo że niektórzy w to wątpią – stwierdził Giustra. – Przypominam, że w latach 1969-1982 na rynku akcji w USA mieliśmy flautę, łagodny rynek niedźwiedzia, który trwał bardzo długo. Być może podobna sytuacja czeka nas w nadchodzących latach – dodał.

Zobacz także: Blisko 2 mld USD straciły w tydzień fundusze zarządzane przez gwiazdę branży inwestycyjnej Michaela Hasenstaba. Wszystko przez krach w Argentynie

Kim jest Frank Giustra

Giustra jest szerzej nieznany w Polsce, ale w Ameryce Północnej jest powszechnie znanym inwestorem. Jego majątek jest wyceniany na około 1 mld USD. Zaczynał jako trader w Merrill Lynch. Potem trafił do firmy inwestycyjnej Yorkton Securities, której szefem został w 1990 roku.

W 1997 jego branża nieco mu się znudziła i założył studio filmowe Lionsgate Entertainment (które odpowiada za takie hity i dzieła, jak “American Psycho”, “Dogma” czy znany film dokumentalny „Fahrenheit 9/11” Michael’a Moore’a). Jest też współzałożycielem firm wydobywczych z branży surowcowej (Wheaton River, Leagold Mining Corp.) oraz wehikułu inwestycyjnego Endeavour Financial.

Obecnie Frank Giustra jest prezesem Leagold Mining oraz Fiore Group (firma inwestycyjna lokująca kapitał w różne nietypowe aktywa, jak udziały prywatnych spółek z branży zdrowej żywności, sztukę czy surowce). Zajmuje się też działalnością charytatywną (Radcliffe Foundation).

Frank Giustra

1500x500

Źródło wykresu: Barchart.com

Zobacz także: Fundusze złota – które najlepiej spisują się podczas złotej hossy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.