"Jesteśmy konsekwentni w realizacji swojej strategii. Rozwijamy zarówno istniejące, jak i nowe aplikacje" - relacja z czatu z wiceprezesem zarządu PCC Exol
W czwartek, 21 listopada 2024 roku odbył się czat inwestorski z wiceprezesem zarządu PCC Exol. Przedmiotem spotkania były wyniki finansowe spółki za III kwartał 2024 r. i plany rozwoju. W spotkaniu wzięło udział blisko 300 uczestników, a przedstawiciel spółki odpowiedział na 15 pytań. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.
Zapraszamy na czat inwestorski z wiceprezesem zarządu PCC Exol, Rafałem Zdonem, na którym porozmawiamy o wynikach spółki za III kwartał 2024 roku.
Spotkanie rozpocznie się w czwartek, 21 listopada 2024 r. o godz. 13:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.
W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.
Dzień dobry Państwu, witam na czacie po wynikach PCC Exol za 3. kwartały 2024 roku. Zapraszam do śledzenia dyskusji i zadawania pytań!
Co dla nas ważne, zamknęliśmy ten okres wyższym o ponad 13% wolumenem sprzedaży. Jednak panująca sytuacja rynkowa nie pozwoliła na zwiększenie przychodów czy zysku.
Praktycznie od 2023 roku na rynku jest wysoka dostępność chemikaliów, w tym także surfaktantów. Jednocześnie wciąż utrzymuje się niski poziom ich cen. Pomimo tych mało korzystnych warunków rynkowych naszym nadrzędnym celem było utrzymanie jak największego udziału w rynku, i to się nam udało.
Dodane przez Gość: w odpowiedzi na Jak podsumuje Pan minione 3…
Wynik EBITDA na poziomie Grupy wyniósł ponad 52 mln zł. Zysk netto zamknął się kwotą ponad 24 mln zł. Wyniki te były niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, odpowiednio o 27% i 38%.
Dodane przez Gość: w odpowiedzi na Na jakim poziomie były…
W obu grupach produktowych zwiększyliśmy wolumeny sprzedaży, przy czym tych wzrostów nie odzwierciedliły przychody ani zyski. Wzrost wolumenów jest w pewnej mierze wynikiem niezłego poziomu wykorzystania naszego potencjału produkcyjnego, pomimo obecnej sytuacji rynkowej. Na razie, jak wiemy, sytuacja gospodarcza w Europie nie poprawiła się jeszcze.
Dodane przez Gość: Andrzej w odpowiedzi na Czy widać jakieś oznaki…
Zgadza się, z kwartału na kwartał wolumeny nam rosną. Warto podkreślić, że dzieje się tak pomimo nasycenia rynku surfaktantami. Sytuacja rynkowa nie pomaga nam. Rynek odnotowuje zwiększoną dostępność surfaktantów związaną ze wzrostem mocy produkcyjnych producentów europejskich jak i z napływem tańszego produktu z Chin. Wynikiem są wciąż niższe od oczekiwanych ceny surfaktantów. To w konsekwencji przekłada się na niższe marże i ogólnie na wyniki branży. Również nasze.
Dodane przez Gość: w odpowiedzi na Piszecie, że wolumeny wam…
Obszar badań i rozwoju stanowi wsparcie dla naszej konkurencyjności. Od lat rozwijamy działy R&D, tam powstaje znacząca dla firmy wartość dodana. Aktualnie opracowujemy choćby nowe środki dedykowane do wytwarzania emulsji bitumicznych dedykowane dla branży budowlanej. Dla tej branży rozwijamy także produkty emulgujące dedykowane do form betonowych.
Operujemy na różnych rynkach zagranicznych stąd musimy też często sprostać specyficznym wymaganiom tych rynków. Obecnie np. przygotowujemy się do prób produktów pianotwórczych przeznaczonych do płyt gipsowo-kartonowych na rynku tureckim.
Dodane przez Gość: w odpowiedzi na Podkreślacie często rozwój…
Spółka w tym roku również podzieliła się blisko ćwiartką zysku, to procentowo nawet więcej niż w zeszłym roku. Niemniej jednak decyzje w tym względzie podejmuje Walne Zgromadzenie. Będzie tak również w kolejnym roku a ten jeszcze trwa, zatem wszystko przed nami.
Dodane przez Gość: Inwestor w odpowiedzi na Wypłacacie regularnie…
Warto podkreślić, że obie grupy zamknęły 3 kwartały wzrostem wolumenu sprzedaży. Przy czym w grupie do zastosowań przemysłowych był on zdecydowanie większy i wyniósł 24%. Jednocześnie przełożył się na 6% wzrostu przychodów.
Mówię oczywiście o relacji trzech kwartałów tego roku do trzech kwartałów ubiegłego roku. Dzięki czemu te wzrosty? Efekty między innymi przynoszą projekty sprzedażowe z klientami z rynku produkcji odpieniaczy i uzdatniania wody a także z branży budowlanej. Równocześnie zwiększyliśmy też sprzedaż do klientów w przemyśle tekstylnym i skórzanym, ale nie tylko. Więcej produktów dostarczyliśmy również klientom z przemysłu wydobywczego a także branży lubrykantów.
W samym tylko trzecim kwartale wzbogaciliśmy ofertę o nowe produkty dla branży czyszczenia przemysłowego, agrochemicznej oraz obróbki metalu.
Dodane przez Gość: w odpowiedzi na Jak podsumuje Pan grupę…
Wciąż rozwijamy choćby portfolio. I to właściwie dwutorowo. Z jednej strony udoskonalamy, zmieniamy, dostosowujemy do wymagań klienta te produkty, które są już w naszej ofercie. Z drugiej strony sami wychodzimy z inicjatywą i proponujemy nowe składniki mogące poprawić funkcjonalność produktów wytwarzanych przez naszych klientów.
Realizowane przez nas projekty sprzedażowe to efekt prac nad rozwojem specjalistycznych formuł połączony z naszym wsparciem technicznym, które oferujemy klientom. Nie ograniczamy się zatem jedynie do samych działań sprzedażowych. Nasza sprzedaż to wypadkowa działań i kompetencji pracowników działu badań i rozwoju, działów handlowych oraz wdrożeń u klienta. Nasi handlowcy oprócz kompetencji typowo sprzedażowych są przede wszystkim chemikami.
Dodane przez Gość: AP w odpowiedzi na Rynek jest mocno wysycony…
Tutaj podobnie jak w przypadku produktów dla przemysłu, również odnotowaliśmy wzrosty wolumenu. Po 3 kwartałach wyniósł on 8%. Niestety tę część biznesu bardziej dotknęła intensywna presja cenowa. Przychody ze sprzedaży spadły o blisko 14%. Spadki były głównie efektem nadpodaży masowych surfaktantów w Europie, o której już wspominałem wcześniej.
Niemniej jednak stale rozwijamy tę grupę, w minionych kwartałach poszerzyliśmy choćby o emolienty dedykowane do produktów pielęgnacyjnych takich jak np. kremy, odżywki do włosów oraz dezodoranty.
Dodane przez Gość: KonradP w odpowiedzi na Jak wygląda sytuacja w…
Trzeba przyznać, że branża kosmetyczna staje się z jednej strony coraz bardziej wyrafinowana i wymagająca, a z drugiej ma duży potencjał przy obecnych trendach. Jednocześnie w tej grupie produktowej spotykamy się z coraz ciekawszymi wyzwaniami. Mam na myśli choćby dobór surowców stosowanych do produkcji kosmetyków. Między innymi konieczne jest opracowywanie nowych produktów na bazie surowców alternatywnych, wobec obecnie stosowanych, ale drożejących komponentów. Opracowaliśmy właśnie już taki produkt dla branży kosmetycznej wykorzystując alternatywne surowce. Jest to emulgator poprawiający konsystencję formuł produktów do higieny osobistej takich jak np. żele pod prysznic.
Ponadto wprowadziliśmy też do oferty kolejne łagodne dla skóry surfaktanty. Dzięki nim produkty kosmetyczne mają mieć bardzo dobre właściwości pieniące. Można je znaleźć w łagodnych szamponach, żelach pod prysznic i do kąpieli, produktach dedykowanych pielęgnacji niemowląt oraz preparatach do mycia twarzy. Nasze portfolio poszerzyliśmy także o emolienty do produktów pielęgnacyjnych takich jak np. kremy, odżywki do włosów oraz dezodoranty.
Branża kosmetyczna jest dla EXOLA i wyzwaniem i szansą.
Dodane przez Gość: Piotr78 w odpowiedzi na Jak zapatrujecie się na…
Aktualnie nie mamy czynnego prospektu emisyjnego. Jeśli chodzi o przyszły rok, sprawa jest otwarta.
Dodane przez Gość: w odpowiedzi na Czy macie jakieś plany w…
Nie publikujemy prognoz, stąd dopiero dane w raporcie za rok 2024 będą odpowiedzią na tak zadane pytanie.
Dodane przez Gość: w odpowiedzi na Czy w ostatnim kwartale może…
Obecnie instalacja jest w fazie rozruchu technologicznego. Taki proces często trwa nawet kilka miesięcy. Równolegle kompletowana jest też dokumentacja w celu uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Finalizujemy tę inwestycję. Można powiedzieć, że już relatywnie niewiele trzeba, aby ruszyła pełną parą.
Dodane przez Gość: KP w odpowiedzi na Na jakim etapie jest…
Zależy, jak definiować ten hasłowy skrót. Z jednej strony PCC EXOL jest w tej grupie spółek, która nie musi jeszcze raportować danych niefinansowych wg nowych regulacji unijnych. Jednocześnie zrównoważony rozwój nie jest nowością w Exolu.
Co roku między innymi poddajemy się audytowi platformy EcoVadis. W ostatnich latach osiągamy tu złoty poziom. W wyniku innych weryfikacji otrzymujemy kolejne certyfikaty jak np. ISCC Plus, promujący m.in. wykorzystywanie w produkcji zrównoważonych surowców odnawialnych oraz redukcję emisji gazów.
Rozwijamy produkty o wysokiej biodegradowalności. Pracujemy na wykorzystaniem surowców naturalnych, zielonej energii, nad redukcją śladu węglowego produktów. Staramy się zwiększać w naszym portfolio produktowym udział jeszcze bardziej zrównoważonych środowiskowo surfaktantów.
Dodane przez Gość: w odpowiedzi na Czy Exol podlega pod ESG?
Jesteśmy konsekwentni w realizacji swojej strategii. Rozwijamy zarówno istniejące, jak i nowe aplikacje. Wzmacniamy obecność także na rynkach zagranicznych. Dywersyfikacja produktowa oraz geograficzna idą w parze, obie mają wspierać naszą konkurencyjność.
Nasze produkty znajdują się w bardzo różnych branżach. To potencjalnie może zwiększać odporność na cykle koniunkturalne. Dostarczamy z jednej strony do farmacji, czy branży kosmetycznej a z drugiej strony do tekstyliów i garbarstwa. Jednocześnie zaopatrujemy wiele innych branż takich jak czyszczenie przemysłowe i rolnictwo, budownictwo, obróbka metali, agrochemikalia, farby i lakiery czy pożarnictwo. Istotne jest również zorganizowanie wyspecjalizowanych zespołów handlowych. Mamy zespoły dedykowane poszczególnym branżom.
Mamy kilka wyróżniających nas atutów, choćby charakterystyczne dla nas relatywnie elastyczne linie produkcyjne. Konstrukcja naszych instalacji wspiera różnorodność zaopatrywanych branż. Jesteśmy w stanie produkować różne wielkości partii i dokonywać szybkich zmian z jednego produktu na drugi. Oprócz bardziej masowych produktów, możemy produkować bardzo specjalistyczne wyroby, zwykle o wyższej marżowości. Im poświęcamy wiele uwagi. Rozwój produktów specjalistycznych wpisany jest w naszą strategię. Jednocześnie, generalnie, zwiększamy nasze zdolności produkcyjne.
Podsumowując, chcemy się ciągle rozwijać.
Dodane przez Gość: w odpowiedzi na Sytuacja rynkowa nie jest…
Bardzo dziękuję Państwu za udział w czacie, a w przypadku dodatkowych pytań, zapraszam do kontaktu poprzez e-mail na adres ir.exol@pcc.eu bądź do lektury całego raportu za III kwartał 2024, który można znaleźć pod adresem: https://www.pccinwestor.pl/pcc-exol/raporty/raporty-okresowe/