ML System: brak dopłat z „Mojego prądu” nie zatrzyma fotowoltaicznej hossy
ML System zachowuje optymizm w zakresie rozwoju krajowego rynku fotowoltaiki w najbliższych latach pomimo spodziewanej nawet w tym roku realizacji zakładanego budżetu programu „Mój prąd”. Jak wskazano w raporcie „Rynek fotowoltaiki w Polsce”, do podtrzymania obecnie obserwowanego, korzystnego trendu w branży konieczne będą jednak dodatkowe działania rządu.
- Przy zachowaniu aktualnego tempa składania wniosków do NFOŚiGW o dofinansowanie z programu „Mój prąd” jest bardzo prawdopodobne, że zakładany budżet 1 mld zł zostanie zrealizowany jeszcze w tym roku. Widzimy jednak ogromny potencjał do dalszego, dynamicznego wzrostu rynku prosumenckiego w Polsce. Zakładamy, że zapoczątkowana przez rządowy program „Mój prąd” hossa na rynku klasycznej fotowoltaiki będzie kontynuowana, biorąc pod uwagę rosnące ceny energii z jednej strony, a wyraźny spadek kosztów technologii i relatywnie szybki zwrot poniesionych nakładów na PV z drugiej1 - komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.
Program „Mój prąd” w połowie lipca osiągnął półmetek, kiedy złożono 100 tys. wniosków.
Moc zainstalowana w krajowych źródłach PV wyniosła na 1 sierpnia 2020 r. 2261,3 MW, co oznacza wzrost rok do roku o 156,2 proc. Zgodnie z tegoroczną prognozą przedstawioną w raporcie Instytutu Energetyki Odnawialnej, „Rynek fotowoltaiki w Polsce”, już w 2025 r. całkowita moc zainstalowana w fotowoltaice może wynieść 7,8 GW, osiągając poziom zakładany w Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) na 2030 r.
Także w raporcie „Rynek fotowoltaiki w Polsce” podkreślono, że do podtrzymania obecnie obserwowanego, korzystnego trendu w branży konieczne będą dodatkowe działania rządu, m.in. ukierunkowane na przyspieszenie wdrożenia dyrektyw i przygotowanie do szybkiej absorpcji nowych środków UE w obszarze fotowoltaiki. Pierwszym okresem próby mogą być lata 2023-2024, gdy aktualnie funkcjonujące systemy wsparcia - np. „Mój prąd”, ulga termomodernizacyjna, program „Czyste powietrze” - nie będą już działać lub ich budżety będą bliskie realizacji.
Jak wylicza portal wysokienapiecie.pl, na bazie danych NFOŚiGW, dziennie (w dni powszednie) w ramach programu „Mój prąd” składanych jest średnio 650 wniosków.
ML System, jako producent systemów fotowoltaicznych, oferuje szeroki asortyment, tj. nie tylko klasyczne moduły polikrystaliczne, monokrystaliczne, a także fotowoltaiczne zadaszenia tarasowe (pergole), carporty, zestawy dla instalatorów czy rozdzielnice. Dzięki otrzymanemu w maju bieżącego roku europejskiemu patentowi, spółka w niedalekiej przyszłości włączy do portfolio falownik własnej produkcji, który charakteryzuje się istotnymi przewagami technologicznymi w porównaniu z klasycznymi urządzeniami, aktualnie dostępnymi na rynku. Falownik od ML System będzie w pełni wydajny przy instalacjach fotowoltaicznych montowanych w niestandardowych miejscach czy płaszczyznach.
ML System proponuje asortyment wyprodukowany we własnej, zlokalizowanej w Polsce fabryce, zarówno odbiorcom B2B (hurtownie i dystrybutorzy), jak i klientom indywidualnym.
ML System dywersyfikuje źródła przychodów, a produkty z obszaru klasycznej fotowoltaiki stanowią jedynie ich część. W ramach przyjętej strategii na lata 2020 – 2024 spółka będzie dążyć do uzyskania pozycji globalnego dostawcy produktów bazujących na technologii kropek kwantowych dla szkła fotowoltaicznego, dedykowanych obiektom architektonicznym i sektorowi automotive. W wyniku realizacji przyjętych założeń ML System oczekuje osiągnięcia w 2024 r. przychodów ze sprzedaży na poziomie powyżej 400 mln zł.
O ML System:
ML System to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim. Co więcej, zgodnie z raportem Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2020-2027, firma należy do grona kluczowych producentów BIPV na świecie. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym spółki wynosi 14,4 tys. m kw. ML System na koniec 2019 r. zatrudniał 183 osoby. Spółka dysponuje 12 patentami, a pięć zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie.
Źródło: Spółka, #MLS