Jak inwestować długoterminowo, z myślą o emeryturze, za pomocą funduszy ETF - Michał Manin, Finax - Podcast 21% rocznie
Jak inwestować na emeryturę i dlaczego warto to robić poprzez fundusze inwestycyjne ETF również inwestujące zagranicą - o tym właśnie rozmawiamy w najnowszym odcinku podcastu "21% rocznie | Jak inwestować".
Ostatnie lata pokazują, że pasywne inwestowanie na polskiej giełdzie zupełnie się nie sprawa. Najstarszy polski indeks WIG jest dzisiaj dokładnie na tym samym poziomie na którym był 14 lat temu, czyli w 2006 roku. Są oczywiście na świecie indeksy giełdowe, które wypadają podobnie, a nawet gorzej. Jest jednak wiele takich, które wypadają pod tym względem dużo, dużo lepiej. Zapraszam do 39 odcinka podcastu "21% rocznie | Jak inwestować", w którym porozmawiam o tym jak inwestować długoterminowo, z myślą o emeryturze, za pomocą funduszy ETF. Moim gościem jest Michał Manin z fintechu Finax oferującego usługę robodoradztwa. Porozmawiamy o tym dlaczego warto dywersyfikować globalnie swoje inwestycje długoterminowe, w jaki sposób w tej kwestii mogą pomóc fundusze ETF i jak to wszystko w całość spina Finax, który jest partnerem tego odcinka podcastu.
Czym jest robodoradztwo Finax i jak ta usługa pomaga inwestować?
Finax to słowacki fintech licencjonowany przez tamtejszy bank centralny, który oferuje usługę robodoradztwa inwestycyjnego w Polsce, na Słowacji w Czechach oraz na Węgrzech. Posiada ponad 6000 klientów którym proponuje 11 strategii inwestycyjnych skonstruowanych z 6 renomowanych funduszy ETF inwestujących na rynku akcji i 4 z rynku obligacji. Strategia zakłada zdywersyfikowane inwestowanie globalne. Inwestując poprzez Finax kupujesz jednocześnie ponad 10 tys instrumentów finansowych, które pokrywają ponad 75% globalnego rynku akcji. Połączenie algorytmu ze zdywersyfikowanymi funduszami ETF i niskimi prowizjami ma za zadanie sprzyjać inwestowaniu długoterminowemu. Gość podcastu, Michał Manin, jest odpowiedzialny za rozwój Finax w Polsce.
Zobacz także: Robo-doradztwo jest już dostępne także w Polsce - dzięki słowackiej firmie Finax. Sprawdzamy, na czym to polega
Zniżka na usługi Finax dla czytelników Strefy Inwestorów i słuchaczy podcastu
Finax oferuje specjalną zniżkę czytelnikom Strefy Inwestorów i słuchaczom podcastu. Zniżka oznacza, że opłata manipulacyjna - czyli opłata za zaksięgowanie wpłaty nie będzie pobierana przez cały okresu umowy. Warunkiem jest stworzenie konta przez nowego klienta do 20 kwietnia 2020 r. i przelanie pierwszej wpłaty.
Normalnie Finax pobiera opłatę za zaksięgowanie wpłaty przy wpłatach poniżej 1000 euro (lub równowartości w Złotych). Jest to 1%+VAT (czyli 1,2%). Zniżka oznacza, że klient nie będzie uiszczać opłaty za zaksięgowanie wpłaty, nawet w przypadku przesłania na swoje konto/konta wpłat poniżej 1000 euro (lub równowartości w Złotych).
Żeby skorzystać ze zniżki, wystarczy zarejestrować się poprzez TEN LINK.
Zobacz także: Jak wyglądają usługi Finax? Zakładamy konto na pierwszej platformie robo-doradztwa w Polsce
Zapraszamy do słuchania i czekamy na wasze uwagi i komentarze. Możecie je zgłaszać bezpośrednio w komentarzach na Strefie Inwestorów, na Facebooku, Twitterze (Strefa Inwestorów: @strefainw, Paweł Biedrzycki: @PawelBiedrzycki, Rafał Irzyński @irzynski) oraz mailem: podcast@strefainwestorow.pl.
Pobierz podcast:
Podcast 21% rocznie 39.mp3 (kliknij prawym klawiszem myszy i wybierz "Zapisz element docelowy jako")
W tym podcaście
- 00:02:10 Kim jest i czym się zajmuje Michał Manin?
- 00:03:43 Czym jest, jak i gdzie powstał Finax?
- 00:08:01 Co oferuje Finax i dlaczego ponad 6000 osób korzysta z jego usług?
- 00:11:09 Czym się różni podejście Polaków do emerytury i inwestowania od podejścia Słowaków?
- 00:13:33 Dlaczego należy dywersyfikować swoje inwestycje emerytalne i długoterminowe geograficzne?
- 00:14:50 Na czym polega usługa robodoradztwa, którą oferuje Finax?
- 00:18:53 Jakie fundusze inwestycyjne ETF ma w swojej ofercie Finax?
- 00:20:38 W jaki sposób strategię inwestowania na emeryturę dobiera algorytm?
- 00:23:51 Czym jest rebalancing i dlaczego należy go stosować w inwestowaniu długoterminowym?
- 00:28:00 Na jakich rynkach i na jakiej zasadzie w Polsce funkcjonuje Finax?
- 00:32:44 Kto korzysta z usług Finax?
- 00:35:27 Podatki a Finax?
- 00:39:15 W czym fundusze ETF mają przewagę nad zwykłymi funduszami inwestycyjnymi?
- 00:41:11 Jakie długoterminowe plany ma Finax?
Paweł Biedrzycki i Rafał Irzyński - kim są prowadzący podcast "21% rocznie | Jak inwestować"
Rafał Irzyński i Paweł Biedrzycki
Paweł Biedrzycki
Aktywny inwestor giełdowy, przede wszystkim na rynku akcji polskich. Posiada 14-letnie doświadczenie, głównie z polskiego rynku kapitałowego. Magister inżynier zarządzania, ze specjalizacją w dziedzinie rynków kapitałowych. Były pracownik dealing roomu jednego z wiodących banków. Założyciel i redaktor naczelny serwisu StrefaInwestorow.pl, który prowadzi nieprzerwanie od 2007 roku. Współtwórca narzędzia dla inwestorów giełdowych – skanera rynku giełdowego Sindicator.net. Wykładowca na konferencjach Skuteczny Inwestor, Profesjonalny Inwestor, czy Wall Street.
Rafał Irzyński
Rafał Irzyński jest doświadczonym inwestorem indywidualnym, z 20-letnim doświadczeniem. Specjalizuje się w inwestycjach w akcje spółek z GPW o horyzoncie krótkoterminowym (do 12 miesięcy). Decyzje inwestycyjne opiera przede wszystkim o analizę fundamentalną. Przez ostatnie 6 lat był głównym analitykiem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Swoje umiejętności potwierdził jako zarządzający Portfelem SII, uzyskując stopę zwrotu w wysokości 90% w segmencie własnych inwestycji w okresie 2 lat. Prowadził także autorski program w internetowej telewizji „Inwestorzy.tv”, zatytułowany „Gość Rafała Irzyńskiego", w którym przeprowadzał wywiady z prezesami i przedstawicielami spółek z GPW. Pracował również jako wykładowca akademicki i był traderem walutowym w funduszu inwestycyjnym.
Czekamy na wasze komentarze i uwagi
Zapraszamy do słuchania i czekamy na wasze uwagi i komentarze. Dajcie znać, co jest dobrze, a co można Waszym zdaniem zrobić lepiej. Możecie je zgłaszać bezpośrednio w komentarzach na Strefie Inwestorów, na Facebooku, Twitterze (Strefa Inwestorów: @strefainw, Paweł Biedrzycki: @PawelBiedrzycki) oraz mailem: podcast@strefainwestorow.pl.
Ten odcinek podcastu jest częścią akcji partnerskiej prowadzonej wspólnie z Finax
Pobierz podcast
200413 Podcast 21% rocznie 39.mp3 |