Gdy przychodzi odpływ widać kto pływał bez gaci. Upadek FTX, Lehman Brothers, Enron i Getin Noble Bank - Podcast 21% rocznie jak inwestować
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
19 lis 2022, 09:26

Gdy przychodzi odpływ widać kto pływał bez gaci, o FTX, Lehman Brothers, Enron i Getin Noble Bank - Podcast 21% rocznie jak inwestować

Każda hossa na giełdzie pompuje spekulacyjne balony, które w kryzysie wpadają w kłopoty. Przy okazji bankructwa FTX opowiadamy historie Lehman Brothers, Enron, a nawet Getin Noble Banku.

Warren Buffet kiedyś powiedział, że „gdy przychodzi odpływ widać kto pływał bez gaci”. Guru z Omaha określał w ten sposób, że dopiero kryzys i spowolnienie gospodarcze odsłania mankamenty i słabości firm. Właśnie w tych okresach często w poważne tarapaty wpadają gwiazdy wcześniejszej hossy.

O tym dlaczego historia na giełdzie wciąż się powtarza i dlaczego historia FTX niewiele się różni o historii Lehman Brothers oraz jak w ten kontekst wpisuje się historia Amber Gold czy Getin Noble Banku opowiadamy w 67 odcinku podcastu 21 procent rocznie wspólnie z Szymonem Machalicą ze Strefa Global Market.

Zobacz także: Giełdowe gwiazdy z Wall Street w tarapatach, czy czeka nas powtórka z Nifty Fifty? - Szymon Machalica, Podcast 21% rocznie jak inwestować

Zapraszamy do słuchania i czekamy na wasze uwagi i komentarze. Możecie je zgłaszać bezpośrednio w komentarzach na Strefie Inwestorów, na Facebooku, Twitterze (Strefa Inwestorów: @strefainw, Paweł Biedrzycki: @PawelBiedrzycki, Szymon Machalica @SzymonMachalic1) oraz mailem: podcast[at]strefainwestorow[dot]pl.
 


Pobierz podcast: 

Podcast 21% rocznie 67.mp3 (kliknij prawym klawiszem myszy i wybierz "Zapisz element docelowy jako")

Słuchaj podcastu w Soundcloud: 

Podcast 21% rocznie na Soundcloud

Słuchaj podcastu w iTunes:

W tym podcaście

 • 00.02.04 Bankructwo FTX
 • 00.05.10 Bankructw w świecie kryptowalut do tej pory było dużo, czym się wyróżnia FTX?
 • 00.07.10 Kim jest Sam Bankman-Fried?
 • 00.10.38 Jak zmieni się świat kryptowalut po bankructwie FTX?
 • 00.12.52 W czym FTX przypomina AmberGold?
 • 00.16.10 Jak Getin Noble Bank urósł i upadł?
 • 00.22.16 Kto może zyskać na bankructwie FTX?
 • 00.24.08 Historia upadku Lehman Brothers
 • 00.30.30 Historia upadku Enron i Worldcom
 • 00.34.54 Dlaczego w kryzysie gwiazdy wcześniejszej hossy często popadają w kłopoty
 • 00.36.34 Kryzys PIIGS i odebranie depozytów przez banki na Cyprze
 • 00.40.11 Dlaczego historia na rynkach finansowych lubi się powtarzać?

Artykuły o których wspominaliśmy w podcaście:

 1. Giełdą FTX rządził chaos - mówi jej nowy prezes. Jak wyglądało zarządzanie krypto-imperium

 2. Każda hossa hoduje spekulacyjne balony. Bankructwo FTX to kolejna karta historii finansów po Enron czy Lehman Brothers

 3. Cathie Wood z Ark Innovation wykorzystuje jatkę na krypto i kupuje akcje giełdy Coinbase

 4. Druga Luna". Paniczna wyprzedaż na tokenie FTX, przez niejasne finanse giełdy kryptowalutowej

Paweł Biedrzycki i Szymon Machalica - kim są prowadzący

pawel-biedrzycki-szymon-machalica

Szymon Machalica i Paweł Biedrzycki

Paweł Biedrzycki

Aktywny inwestor giełdowy, przede wszystkim na rynku akcji polskich. Posiada 14-letnie doświadczenie, głównie z polskiego rynku kapitałowego. Magister inżynier zarządzania, ze specjalizacją w dziedzinie rynków kapitałowych. Były pracownik dealing roomu jednego z wiodących banków. Założyciel i redaktor naczelny serwisu StrefaInwestorow.pl, który prowadzi nieprzerwanie od 2007 roku. Współtwórca narzędzia dla inwestorów giełdowych – skanera rynku giełdowego Sindicator.net. Wykładowca na konferencjach Skuteczny Inwestor, Profesjonalny Inwestor, czy Wall Street.

Szymon Machalica

Szymon Machalica specjalizuje się w inwestycjach na rynku amerykańskim. Pracował jako animator rynkowy, współtworzył Trading Jam Session, pracował przy organizacji debat na Giełdzie Papierów Wartościowych. Związany z mediami, tworzył reportaże o tematyce giełdowej oraz reżyserował reklamy. Sympatyk myśli Ayn Rand.

Czekamy na wasze komentarze i uwagi

Zapraszamy do słuchania i czekamy na wasze uwagi i komentarze. Dajcie znać, co jest dobrze, a co można Waszym zdaniem zrobić lepiej. Możecie je zgłaszać bezpośrednio w komentarzach na Strefie Inwestorów, na Facebooku, Twitterze (Strefa Inwestorów: @strefainw, Paweł Biedrzycki: @PawelBiedrzycki) oraz mailem: podcast[at]strefainwestorow[dot]pl.

#kryzys, #kryzysfinansowy, #podcast, #21procentrocznie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News