ING Bank Śląski na historycznych maksimach. Jak oni to zrobili? | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
01 wrz 2016, 12:22

ING Bank Śląski na historycznych maksimach. Jak oni to zrobili?

WIG-banki ostatnio zaczął rosnąć, ale wciąż daleko mu do szczytów z 2014 roku. Sytuacja na poszczególnych bankach też nie wygląda najlepiej. Część sektora, po wprowadzeniu podatku od aktywów, walczy o przetrwanie. Spodziewać się możemy jeszcze bankructw SKOK-ów i Banków Spółdzielczych. Jest jednak jeden bank w Polsce, którego kurs rośnie od początku roku i obecnie jest na najwyższych poziomach w historii. Oto, jak oni to zrobili.

Kurs akcji ING Bank Śląski na historycznych szczytach

Kurs banku jest w silnym trendzie wzrostowym i od początku roku wzrósł o 34%. Niedawno przebił szczyty z 2015 roku i kontynuuje drogę na północ.

Wykres 1. Kurs akcji ING Bank Śląski (góra) vs WIG-banki (dół), lata 2007 – 2016.
Wykres 1. Kurs akcji ING Bank Śląski (góra) vs WIG-banki (dół), lata 2007 – 2016.

Wycena giełdowa Banku ING zbliża się do 20 mld zł. W porównaniu do szczytu hossy z 2007 r. kurs akcji wzrósł ponad 60%. W tym czasie WIG-banki jest 31% niżej. Akcjom ING Banku Śląskiego udało się nawet zanegować negatywny wpływ nowo wprowadzonego podatku od aktywów. Kurs przebił szczyty z 2014 roku o ponad 6%, podczas gdy cały rynek jest 30% poniżej analogicznych poziomów. Warto w tym momencie zadać sobie pytanie, jak oni to zrobili. Jest co najmniej kilka powodów.

Powód 1: Bank, który rośnie szybciej niż rynek

ING Bank Śląski stale zwiększa bazę klientów. W ostatnim półroczu zwiększył sumę depozytów klientów o 12 mld zł, czyli o 15% więcej niż analogicznym okresie poprzedniego roku. Dzięki temu zwiększył wielkość udzielonych kredytów o 8,6 mld zł, czyli wzrosły one o 13% rok do roku. Co ważne, nie są to jednorazowe wzrosty (Wykresy 1 i 2).

Wykres 2. Udział ING w rynku depozytów i kredytów gospodarstw domowych. Depozyty i kredyty banku w mld zł (oś lewa) i rynek (oś prawa).
Wykres 2. Udział ING w rynku depozytów i kredytów gospodarstw domowych. Depozyty i kredyty banku w mld zł (oś lewa) i rynek (oś prawa).

W drugim kwartale 2016 r. ING miał ponad 9% udziału w rynku depozytów i prawie 5% udział w rynku kredytów gospodarstw domowych. Od końca 2014 roku bank wyprzedził tempem wzrostu sumy depozytów i kredytów wzrost całego rynku.

Wykres 3. Udział ING w rynku depozytów i kredytów korporacyjnych. Depozyty i kredyty banku w mld zł (oś lewa) i rynek (oś prawa).
Wykres 3. Udział ING w rynku depozytów i kredytów korporacyjnych. Depozyty i kredyty banku w mld zł (oś lewa) i rynek (oś prawa).

Podobnie ma się sytuacja z obsługą przedsiębiorstw. W drugim kwartale 2016 r. ING miał 8% udziału w rynku depozytów i ponad 10% udział w rynku kredytów korporacyjnych. Także w tym sektorze ING może pochwalić się wzrostem lepszym od rynku.

Powód 2: Poprawa jakości portfela kredytowego

Problem kredytów we franku szwajcarskim nie jest dotkliwy dla banku ING, można powiedzieć, że jest on nawet pomijalny, gdyż stanowią one około 2% wszystkich kredytów. Jest to jeden z najlepszych wyników wśród banków na GPW. Dla porównania, kredyty we franku to 17% kredytów w bank PKO BP, 25% w mBanku i 39% w Millennium. ING Bank Śląski wyróżnia się też jakością portfela kredytowego.  

Kredyty z utratą wartości (także w złotówkach) to w ING Banku Śląskim tylko 2,9% ogółu, podczas gdy średnia dla sektora bankowego jest dwukrotnie wyższa (6,4%).

Wykres 4. Udział kredytów z utratą wartości grupy ING w porównaniu do sektora bankowego.
Wykres 4. Udział kredytów z utratą wartości grupy ING w porównaniu do sektora bankowego.

Powód 3: Wzrost z tytułu odsetek i marża odsetkowa na poziomie średniej sektora

ING Bank Śląski notuje stały wzrost z tytułu odsetek. Utrzymuje też marżę odsetkową na poziomie 2,5%. Marża odsetkowa to jeden z najważniejszych parametrów każdego banku. Stanowi ona dobrą miarę efektywności dochodowej banku.

Wykres 5. Wynik z tytułu odsetek ING Banku Śląskiego i marża odsetkowa.
Wykres 5. Wynik z tytułu odsetek ING Banku Śląskiego i marża odsetkowa.

Marża odsetkowa banku ING jest na poziomie średniej w sektorze. Dla porównania marża odsetkowa mBanku jest mniejsza i wynosi 2,3%. Na podobnym poziome jest też marża Millennium Banku. Za to banki Pekao i PKO BP mają ją na poziomie wyższym: 2,8%, a rekordzistą jest Alior Bank z marżą 4,5%.

Powód 4: Dobre wyniki finansowe i niezagrożona dywidenda

Wszystko to przekłada się na dobre wyniki finansowe. Zysk netto banku wzrósł o 10% rok do roku, a nie licząc zdarzeń jednorazowych – o 21%. Jest więc on wyższy średnio o 8% od oczekiwań rynkowych. Rentowność (ROE) utrzymuje się od lat w okolicach 10%, podczas gdy średnia dla sektora wynosi 8%.

Zysk netto na akcję regularnie rośnie od 2008 roku. Bank chętnie dzieli się nim z akcjonariuszami. Połowa zysków jest wypłacana w postaci dywidendy, regularnie od wypłaty zysków za 2013 rok. We wcześniejszych latach także były wypłacane dywidendy, choć nieregularnie (w latach 2005, 2007, 2008 i 20011). W tym roku bank wypłacił 4,30 zł na akcję, co stanowiło stopę dywidendy w wysokości 3,44%.

ING Bank Śląski pokazuje, że się da

ING Bank Śląski udowadnia, że nawet w trudnych warunkach rynkowym - niskie stopy procentowe, podatek od aktywów bankowych, kryzys bankowy w Europie i kryzys SKOK-ów i Banków Spółdzielczych - w Polsce można kreować wartość dla akcjonariuszy. Warunek jest jeden. Trzeba, z żelazną konsekwencją, przez lata realizować przyjętą strategię.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.