Kim jest Tomasz Żarnecki, inwestor, który chce uratować Alma Markets | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
11 sty 2017, 11:02

Kim jest Tomasz Żarnecki, inwestor, który chce uratować Alma Markets

Tomasz Żarnecki, właściciel m.in. supermarketu E.Leclerc i domu handlowego Gorce, opłacił emisję nowych akcji spółki Alma Market o wartości 5,5 mln zł. Jest o krok od przejęcia kontroli nad siecią delikatesów. Kim jest przedsiębiorca z Nowego Targu, który wsławił się m.in. blokowaniem budowy ronda na „Zakopiance”?

Żarnecki zamierza pożyczyć spółce Alma 24 mln zł na pokrycie kosztów postępowania sanacyjnego. Pożyczka w przyszłości może zostać zamieniona na akcje.

Sytuacja sieci delikatesów Alma jest, delikatnie rzecz ujmując, niezbyt dobra. Ba, spółka tak naprawdę balansuje od wielu kwartałów na granicy bankructwa. Jej akcjonariusze zdecydowali, że emisja nowych akcji będzie skierowana do Tomasza Żarneckiego.

Żarnecki w rozmowie z serwisem Podhale24.pl potwierdził, że jest zainteresowany objęciem akcji nowej emisji, ale nie doszło jeszcze do sfinalizowania umowy. - Trwają rozmowy – powiedział serwisowi.

Żarnecki po zakupie akcji nowej emisji obejmie kontrolę nad spółką. Jerzy Mazgaj, dotychczasowy właściciel Almy, twierdzi, że Żarnecki ma pomysł na to jak uratować sieć delikatesów. Mazgaj nie wyklucza wycofania się z akcjonariatu Almy.

Kim jest Żarnecki i co ma w portfelu?

Biznesman z Podhala, jak mówią nasze źródła, zaczynał karierę od drobnego biznesu – piekarni i cukierni. Potem poszedł w handel i nieruchomości. Po raz pierwszy w KRS pojawia się w 2001 roku, gdy został udziałowcem firmy Apteka Centrum.

Obecnie Żarnecki działa w różnych branżach. Pozostaje aktywny w handlu, bo wciąż jest udziałowcem Apteki Centrum oraz spółki Galeria Handlowa Gorce. Poza tym rozpycha się na rynku nieruchomości, kupuje kamienice, wykańcza je i sprzedaje (za pośrednictwem spółki Chojar). Produkuje również instalacje LPG/CNG - jest udziałowcem białostockiej spółki Europegas. Ma swój sztab prawników i nie boi się ryzykownych transakcji.

W połowie listopada 2016 roku, jak możemy sprawdzić w KRS, Żarnecki był ponadto udziałowcem spółek Eco-Wind Factory, Ex-Press Holding, Nowy Targdis, Panorama Zakopane.

Potrafi zdobywać pieniądze

Z danych KRS wynika, że suma przychodów spółek powiązanych z Żarneckim wyniosła w ostatnich latach ponad 30 mln zł.

Ponadto Europegas wielokrotnie zdobywał dotacje na rozwój swojej biznesowej działalności. Żarnecki wycisnął z UE ponad 4,5 mln zł.

W kwietniu 2013 roku Żarnecki złożył ofertę na zakup spółki Polskie Koleje Linowe, ale PKP sprzedało ją Polskim Kolejom Górskim. Jest to o tyle istotne, że kwota zakupu wynosiła 215 mln zł. Żarnecki, składając ofertę, musiał być przekonany że będzie w stanie zdobyć finansowanie.

Kontrowersyjna postać

Tomasz Żarnecki jest kontrowersyjną postacią. Wystarczy przeszukać Internet, aby przekonać się, że bardzo często był bohaterem podhalańskich i krakowskich mediów.

W 2009 roku, jak informowała "Gazeta Krakowska", na skutek zaniedbań właścicielskich w płomieniach stanął nowotarski E.Leclerc, który wówczas należał do Żarneckiego. Wyglądało to naprawdę dramatycznie:

Odbudowa supermarektu ruszyła pełną parą, ale okazało się, że była prowadzona bez odpowiednich pozwoleń, za co Żarnecki został skazany – podaje „Gazeta Krakowska”. W końcu jednak udało mu się uporządkować kwestię rozbudowy centrum handlowego.

W ubiegłym roku Żarnecki blokował budowę ronda przy "Zakopiance". Nie chciał pogodzić się z decyzją wywłaszczającą go z dzierżawionej ziemi.

Come-back Almy? Niektórzy analitycy w niego nie wierzą

Pojawia się więc pytanie, czy Żarnecki to osoba, która rzeczywiście jest w stanie uratować Almę. Niektórzy analitycy, jak Konrad Ryczko z DM BOŚ, mają wątpliwości. Spójrzmy na tweeta, w którym Ryczko linkował do artykułu mówiącego o prawdopodobnym wejściu Żarneckiego do Almy:

Szkoda by było, gdyby sieć zniknęła z rynku. Gdzie my byśmy kupili luksusową wodę po 7 zł za 0,3 litra i czereśnie po 70 zł za 1 kilogram, świeżutkie serki po 30 zł za 30 gramów, czy krewetki królewskie po 80 zł za 1 kilogram? (Żartujemy, aż tak dobrze to jeszcze nie zarabiamy...)

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.