Maj jest ważny dla giełdy, bo wskazuje perspektywę na kolejne miesiące - analiza z użyciem techniki DiNapolego | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Ewa
25 maj 2017, 07:05

Maj jest ważny dla giełdy, bo wskazuje perspektywę na kolejne miesiące - analiza z użyciem techniki DiNapolego

Sell in May and go away? Panuje powszechne przekonanie, że maj na giełdzie oznacza spadki i wielu z nas profilaktycznie pozbywa się akcji właśnie w tym miesiącu. Sprawdźmy więc, czy ta reguła znajduje potwierdzenie w analizie technicznej wykresów.

Maj na indeksach GPW

Wykres 1. WIG

Wykres 1. WIG

Wykres 2. WIG20

Wykres 2. WIG20

Wykres 3. WIGBanki

Wykres 3. WIGBanki

Rzeczywiście – przynajmniej od pięciu lat można zaobserwować przewagę spadkowych miesięcy majowych (na wcześniejszych wykresach - od zakończenia kryzysu w 2009, maj przebiegał w konsolidacji bez wyraźnego wpływu na dalszy przebieg wykresów).

Jedynie wzrostowy maj w 2013 rozpoczął impuls w górę na WIG i WIGBanki, natomiast w następnym roku przebiegał w konsolidacji. Warto przy tym zauważyć, że maj ma istotne znaczenie, bo wskazuje perspektywę na najbliższe miesiące.

I tak - w 2012 roku maj zakończył falę spadkową na wsparciu, co rokowało rozpoczęcie trendu wzrostowego – i tak rzeczywiście się stało. W maju 2015 - po dojściu do oporu rozpoczął się dynamiczny impuls spadkowy i w następnych miesiącach mieliśmy kontynuację spadków. Z kolei w zeszłym roku maj wpisał się w trwającą falę spadkową i kolejne miesiące przyniosły jej kontynuację. Aktualnie indeksy po dojściu do oporu kończą maj pod kreską.

Wykres 4. SWIG80

Wykres 4. SWIG80

Wykres 5. MWIG40

Wykres 5. MWIG40

Na indeksach małych i średnich spółek, stosunek majowych miesięcy wzrostowych do spadkowych jest podobny i ma analogiczne znaczenie. Wyjątkiem jest maj 2016 roku, który dla SWIG80 zakończył się neutralnie - w konsolidacji, ponieważ był on w tym okresie relatywnie najsilniejszy.

Wniosek: maj z reguły rzeczywiście przynosi spadki

Z powyższych analiz wynika, że maj z reguły rzeczywiście przynosi spadki. Co więcej, właśnie ten miesiąc należy traktować jako jeden z najważniejszych w roku, ponieważ wskazuje możliwy trend na następnych parę miesięcy.

Aktualna sytuacja na indeksach GPW - analiza techniką DiNapolego

Ponieważ maj zbliża się ku końcowi, czas na podsumowanie miesiąca i określenie dalszej perspektywy. W tym celu wykorzystam technikę DiNapolego.

WIG miesięczny

Wykres 6. WIG miesięczny

Wykres 6. WIG miesięczny

Indeks zbliża się do oporu na OP ( ekspansja 100%) i w tej chwili neguje wybicie górą z kanału. To negatywny sygnał, grożący powstaniem formacji Prania i Płukania (W&R wg techniki Dinapolego) i sugerujący możliwy spadek. Zanegowanie takiego scenariusza nastąpi wtedy, gdy indeks pokona majowy szczyt i OP.

WIG tygodniowy

Wykres 7. WIG tygodniowy

Wykres 7. WIG tygodniowy

Groźba spadków jest realna, ponieważ na tygodniach trzeba brać pod uwagę RePo ( podwójny powrót wg DiNapolego) - silny sygnał sprzedaży, który powstanie, gdy kurs wybije DMA3x3 w dół. W takim wypadku spadki mogą sięgnąć wsparcia na Zgęszczeniu (kumulacja zniesień) w okolicach dołków kwietniowych.

WIG20 tygodniowy

Wykres 8. WIG20 tygodniowy

Wykres 8. WIG20 tygodniowy

Na indeksie blue chipów mamy w tej chwili W&R, grożące spadkami ze wsparciem na bliższym zniesieniu. Szansą dla byków i powrót do wzrostów byłoby respektowanie tego wsparcia, w przeciwnym wypadku spadki mogą sięgnąć niższego Zgęszczenia w okolicach dołka z końca marca.

WIGBanki miesięczny

Wykres 9. WIGBanki miesięczny

Wykres 9. WIGBanki miesięczny

Tak silny opór atakowany od początku roku może w końcu sprowokować podaż wyzwalając falę spadkową. Dopiero ewentualne wybicie oporu zaneguje scenariusz spadkowy.

MWIG40 miesięczny

Wykres 10. MWIG40 miesięczny

Wykres 10. MWIG40 miesięczny

Mamy tu do czynienia z trwającą konsolidacją w strefie oporu na kumulacji ekspansji z różnych interwałów. Oczywiście, wybicie z niej wskaże nam tendencję na kolejny okres.

MWIG40 tygodniowy

Wykres 11. MWIG40 tygodniowy

Wykres 11. MWIG40 tygodniowy

Niestety, trzeba tu brać pod uwagę możliwość powstania sygnału RePo na spadki i w takim wypadku indeks może testować pierwsze wsparcie z możliwością zejścia nawet niżej - do niższego Zgęszczenia i DMA25x5.

SWIG80 kwartalny

Wykres 12. SWIG80 kwartalny

Wykres 12. SWIG80 kwartalny

Ten indeks jest w stosunkowo najkorzystniejszej sytuacji. W mniejszych interwalach ( miesięcznym i tygodniowym), dopóki utrzymywane jest wsparcie, nie widać istotnych zagrożeń. Na wykresie kwartalnym istnieje groźba powstania W&R ( na spadki), ale o tym przekonamy się dopiero na koniec czerwca.

Konsekwencje aktualnej sytuacji

W chwili pisania tego artykułu do zakończenia maja pozostało jeszcze kilka sesji, ale wszystko wskazuje na to, że będzie to miesiąc spadkowy.

Nasze indeksy zaliczają kolejne spadki zaczynające się w ważnych miejscach na wykresie. Pojawiają się sygnały sugerujące z dużym prawdopodobieństwem dalsze spadki, które – jeśli ten scenariusz się sprawdzi - mogą zapoczątkować silniejszy impuls spadkowy. Oczywiście nie można tu jeszcze mówić o tak dużej fali spadkowej, jaka była na WIG, WIG20 i WIGBanki w 2015 roku - o tym będziemy się mogli przekonać dopiero za kilka miesięcy, ale w tej chwili przeważają negatywne nastroje.

Jeśli jednak taki scenariusz zostanie zanegowany, a indeksy wykażą siłę i mimo wszystko pokonają wskazane opory, wtedy można będzie powiedzieć: Sell in May and Go Away But Remember to Come Back

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.