Przed wejściem do giełdy w Mediolanie stoi gigantyczny środkowy palec. Jaka rzeźba powinna stanąć pod GPW? | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
21 lip 2017, 12:26

Przed wejściem do giełdy w Mediolanie stoi gigantyczny środkowy palec. Jaka rzeźba powinna stanąć pod GPW?

Na placu, tuż przed wejściem do Giełdy Papierów Wartościowych w Mediolanie stoi ogromna rzeźba środkowego palca. Dzieło kontrowersyjnego włoskiego artysty stanęło w tym miejscu jesienią 2010 roku, dosłownie w przededniu wybuchu kryzysu PIIGS. Mimo, że oficjalnie nie ma ono związku z budynkiem giełdy to jest jednym z najbardziej charakterystycznych dzieł kojarzonych z rynkiem kapitałowym zaraz po byku z Wall Street.

Już tak mam. Jeżeli istnieje taka możliwość to zawsze staram się odwiedzić giełdę w kraju, który odwiedzam. Będąc we Włoszech udało mi się zahaczyć o giełdę w Mediolanie. Piękny budynek, ewidentnie nawiązujący charakterem do siedziby New York Stock Exchenge. Prawdziwa niespodzianka stała jednak tuż przed giełdą, a była nią gigantyczna rzeźba środkowego palca.

Rzeźba L.O.V.E autorstwa Maurizio Cattelany

Kontrowersyjny włoski artysta Maurisio Cattelana zestawiając środkowy palec z giełdą trafił w dziesiątkę. Od samego początku figura budziła wielkie emocje. W pewnym momencie środowiska finansistów chciały ją nawet usunąć z tego miejsca, ale na skutego społecznych protestów ostatecznie do tego nie doszło.

Oficjalnie rzeźba nie ma bowiem żadnego związku z rynkiem kapitałowym. Jej nazwa to L.O.V.E (libertà, odio, vendetta, eternità ) co oznacza wolność, nienawiść, zemstę i wieczność. Jeżeli dokładnie się jej przyjrzymy to zobaczymy, że cztery palce są ucięte. Cattelana twierdzi, że jego dzieło ma charakter antyfaszystowski i symbolizuje ucięte palce faszystowskiego pozdrowienia otwartą ręką.

Ukryta symbolika rzeźby pod giełdą w Mediolanie

Zestawienie miejsca i kontrowersyjnej rzeźby sprawiło, że stała się ona jedną z atrakcji turystycznych Mediolanu. Mimo, że będąc tam nie widziałem specjalnie turystów, to bez trudu znalazłem wiele wzmianek na jej temat w światowych mediach.

Są dwie teorie tłumaczące czego w rzeczywistości jest ona symbolem. Jedna teoria jest optymistyczna, a druga pesymistyczna. Zacznijmy od tej pierwszej.

Giełdowi optymiści twierdzą, że posąg jest skierowany do zlokalizowanych naprzeciwko budynku giełdy banków. Dzieło jest symbolem tego, że rynek kapitałowy jest alternatywą i lepszym sposobem do finansowania gospodarki niż sektor bankowy. Pewnie nikogo to nie przekonuje, ale trzeba przyznać, że nieźle sobie to ludzie rynku wymyślili i wytłumaczyli.

Druga wersja jest bardziej pesymistyczna. Palec jest krytyką kapitalizmu, manipulacji i przekrętów jakie są realizowane na rynku kapitałowym. To symbol piętnujący całe środowisko finansistów, którzy przez swoją chciwość doprowadzili do kryzysu finansowego z 2008 roku. Rzeźba ma im przypominać o tym za każdym razem kiedy będą wychodzić z budynku giełdy i sprawić aby do tego powtórki kryzysu finansowego już nigdy nie doszło.

Symboliczny był też moment w którym dzieło stanęło w tym miejscu. Z tego co mi się udało ustalić nastąpiło to jesienią 2010 roku. Wiosną 2011 nastąpiła nieudana próba jego usunięcia, a już w lipcu tego samego roku rozpoczął się kryzys PIIGS. Od tamtego momentu nikt już nie próbował ruszyć rzeźby.

Jaka rzeźba powinna stanąć pod GPW?

Mało kto o tym wie, ale swojego czasu były próby postawienia rzeźby w okolicy GPW. Informował o tym na swoim twitterze były prezes GPW Adam Maciejewski.

Posąg miał być zlokalizowany na Placu Trzech Krzyży, tuż naprzeciwko stojącego tam kościoła. Ostatecznie duchownym udało się zablokować pomysł i myślę, że dobrze się stało. Inicjatywy powstania posągu powinna wywodzić się od dołu, najlepiej od samego artysty, a nie ze strony giełdy. Ani szarżujący byk na Wall Street, ani środkowy palec w Mediolanie nie powstały z inicjatywy giełdy. Właśnie dlatego są takie charakterystyczne, budzące emocje i „jakieś”. Myślę, że nas również stać na swoją charakterystyczną rzeźbą pod siedzibą giełdy w Warszawie. Prędzej czy później znajdzie się zdolny i pomysłowy artysta, który coś zaprezentuje. Na pewno ważny będzie sam moment kiedy dzieło zostanie ulokowane. Byk na Wall Street stanął po długoletniej hossie, a palec we Włoszech po wielkim kryzysie. Ciekawe w jakich okolicznościach u nas to nastąpi...

Jakieś pomysły, co by mogło stanąć pod naszą giełdą?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.