Teoria Fal Elliotta w praktyce: 5 wykresów do obserwacji w 2018 roku | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika tchoman
10 sty 2018, 07:02

Teoria Fal Elliotta w praktyce: 5 wykresów do obserwacji w 2018 roku

W tym artykule chciałbym przyjrzeć się indeksowi mWig40 i pokusić się o wytypowanie kilku spółek z tego indeksu, które mogą mieć potencjał do wzrostu w 2018 roku. Zeszły 2017 rok był całkiem dobry dla inwestorów, jednak nie wszystkie indeksy partycypowały we wzrostach. Jednym z nich jest właśnie mWig40.

Wykres 1: Potencjał w mWIG40

Jeśli spojrzymy na wykres w szerszej perspektywie, to bardzo łatwo zauważyć że od roku kurs porusza się w poziomym kanale. Pod koniec ubiegłego roku kurs kilka razy ocierał się o jego dolne ograniczenie, ale obecnie za sprawą kilku dobrych sesji odbił w górę, pokonał pęk średnich 50, 100 i 200 dniowych i dla odmiany znalazł się blisko górnego ograniczenia (wykres 1).

Wykres 1. mWig40 dzienny

mWig40_dzienny

Z doświadczenia wiemy, że takie boczne ruchy prędzej czy później skutkują dynamicznym wybiciem. Na chwilę obecną jeszcze oczywiście nie mamy takiego wybicia, jednak jeśli dobra koniunktura na GPW będzie trwała nadal, to z dużym prawdopodobieństwem należ założyć, że takie wybicie nastąpi górą, a co za tym idzie duża część spółek wchodzących w skład indeksu ma szansę na spore wzrosty. Dlatego spróbujmy znaleźć kilka potencjalnych typów.

Wykres 2: Medicalgorithmics

Pierwszą spółką jaka rzuciła mi się w oczy, jest MEDICALG (wykres 2), a to głównie za sprawą podobieństwa wykresu do indeksu mWig40. Tu również mamy boczny kanał, tyle że tworzący się od 4 lat. Spółka zaliczyła swoje maksima w marcu 2017 i od tamtego czasu jej kurs spadał, by w listopadzie zaliczyć okolice dolnej krawędzi potencjalnego kanału lub jak kto woli formacji bazy. Całość można oznaczyć jako dużą korektę ABC. Widać, że okolice 170,00 zł są ważnym poziomem i jeśli nie dojdzie do jego wyłamania, to wobec powyższego naturalnym teraz powinien być ruch w górę do górnego ograniczenia, a kto wie, może i jego wyłamania.

Wykres 2. MEDICALG dzienny

MEDICALG_dzienny

Wykres 3: Livechat

Drugim ciekawym przykładem jest spółka LIVECHAT (wykres 3). Walor praktycznie od swojego debiutu znajdował się w trendzie wzrostowym, by w marcu 2017 osiągnąć swój szczyt. Od tego czasu kurs korygował do lipca 2017, aż dotarł do ważnego wsparcia w okolicy 33,00 zł. Od tego momentu można na wykresie dostrzec pierwszy impuls wzrostowy i jego małą korektę (wykres 4), a dodatkowo na plus należy zaliczyć fakt, że udało się już pokonać średnie 50 dniowe. Jeśli cały ruch spadkowy od szczytu był korektą wyższego rzędu i udało się go zatrzymać na ważnym wsparciu, to można pokusić się o założenie, że najgorsze już za nami i jest duża szansa na rozpoczęcie nowego impulsu wzrostowego. Natomiast wyłamanie wsparcia znacząco pogorszy sytuację na spółce i raczej można będzie zapomnieć wtedy o wzrostach.

Wykres 3. LIVECHAT dzienny

Livechat_dzienny01

Wykres 4. LIVECHAT dzienny

Livechat_dzienny02

Wykres 4: LC Corp

Na chwilę obecną bardzo ładnie prezentuje się wykres LCC (wykres 5). We wrześniu ubiegłego roku kurs wybił się z prawie dwuletniego marazmu i wyłamał w końcu opór w okolicy 2,10 zł, po czym wygenerował zdecydowany impuls i doszedł do okolic 2,90 zł. Wydaje mi się, że walor robi teraz korektę tego impulsu. Jeśli to będzie prosta abc i teraz właśnie jest rysowana fala c, to jest duża szansa że kurs dotrze do okolic 2,50 zł i byłoby to bardzo ciekawe miejsce do kupna.

Wykres 5. LCC dzienny

LCC_dzienny

Wykres 5: Ciech

Jako ostatni przykład chciałbym pokazać wykres spółki CIECH (wykres 6). Papier do listopada 2015 był w pięknym kilkuletnim trendzie wzrostowym. Od tego momentu zaczęła się korekta całego tego impulsu. Można pokusić się o taką logiczną i czytelną rozpiskę tej korekty. Ostatnie dwa lata to ładne trójki i można je prosto rozpisać jako dużą ABC z mniejszymi abc na każdej fali. Obecnie bardzo prawdopodobne jest, że teraz na wykresie rysuje się ostatni element układanki, czyli fala c w C i w związku z tym zejście do okolic 50,00 zł (o ile nastąpi), może okazać się całkiem dobrym miejscem na kupno.

Wykres 6. CIECH tygodniowy

Ciech_tyg

BONUS: Forte - bez komentarza

Na zakończenie jako bonus, wykres jeszcze jednej spółki, mianowicie FORTE (wykres 7), ale już bez komentarza (chyba zbyteczny).

Wykres 7. FORTE tygodniowy

FORTE_tyg

Podsumowując, starałem się wybrać kilka najciekawszych moim zdaniem wykresów z dużym potencjałem wzrostowym, ale głównie pod warunkiem, że zostanie spełnione założenie z pierwszej części artykułu, dotyczące całego mWig40. Wykres średniaków jest drogowskazem i jeśli uda się wybić z konsolidacji górą, to mamy na indeksie mocny sygnał kupna, wtedy reszta powinna być już chyba łatwiejsza.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.