Zarabianie na giełdzie w 2022 roku nie będzie proste uważają analitycy NN Investment Partners
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
02 gru 2021, 08:00

Zarabianie na giełdzie w 2022 roku nie będzie proste. Oto trzy megatrendy w gospodarce i na rynkach, które zdominują przyszły rok

Trzy megatrendy zdominują rok 2022 na rynkach i sprawią, że zarabianie nie będzie proste – twierdzą analitycy NN Investment Partners.

W 2022 roku warto przeważać się w europejskich akcjach i obligacjach oraz w surowcach, szczególnie miedzi, inne aktywa zachowają się słabo albo neutralnie – uważają analitycy NN Investment Partners (NN IP). Zapoznaliśmy się z ich raportem „Outlook 2022. Get Ready for Change”.

Trzy mega-trendy i dwa kluczowe zagrożenia

Według analityków NN IP rok 2022 zdominują 3 megatrendy:

  1. normalizacja gospodarek po kryzysie koronawirusowym;
  2. ciągłe poszukiwania alternatywnych źródeł pomnażania kapitału;
  3. przyspieszenie przejścia na bardziej zrównoważoną gospodarkę, w kierunku Zielonego Ładu.

„Podczas gdy wychodzenie z kryzysu gospodarczego po pandemii będzie kształtować rynek w krótkim okresie, na perspektywę długoterminową znacznie większy wpływ będzie miał rosnący nacisk – zarówno w sferze rządowej, jak i korporacyjnej – na walkę ze zmianami klimatu. Inwestorzy i zarządzający aktywami mogą się dzięki temu obłowić. Gospodarcza polityka państwowa odgrywa coraz większą rolę w USA, strefie euro i w Chinach, rosną wydatki na opiekę społeczną, infrastrukturę i edukację” – wskazują analitycy NN IP. Rosnąca rola państwa będzie miała znaczący długoterminowy wpływ na rynki. Określi poziom inwestycji publicznych i prywatnych, ogólne oczekiwania inflacyjne, stopień swobody działania przedsiębiorstw oraz poziom zadłużenia i wysokość podatków” – dodają.

Według nich, w 2022 roku pojawią się dwa kluczowe zagrożenia:

  • Trwała i wysoka inflacja.
  • Przedwczesne i zbyt daleko idące zaostrzenie polityki pieniężnej.

„Zakłócenia łańcucha dostaw i wzrost cen energii pchnął odczyty inflacji w USA i strefie euro do najwyższych poziomów od ponad dziesięciu lat. Rezerwa Federalna i EBC są zdania, że ​​ten skok inflacji jest to… zjawisko tymczasowe. Problem w tym, że rosnąca liczba wąskich gardeł w dostawach, wzrost cen energii i niedobory siły roboczej będą się utrzymywać przez całą zimę. Jest oczywiście pewna szansa, że inflacja będzie się stopniowo normalizować, ale są też szanse na inny scenariusz. Pytanie, czy polityka pieniężna może zbyt szybko i gwałtownie stać się zbyt jastrzębia” – wskazują analitycy NN IP.

Zobacz także: Wielki Reset to teoria spiskowa, która zaczęła zyskiwać rozgłos rok temu. Co z niej zostało?

Trudno będzie zarabiać

Zdaniem analityków NN IP, puls polityki gospodarczej słabnie, umieszczając wszystkie klasy aktywów - z wyjątkiem towarów i surowców - pod presją. Ich zdaniem, generalnie w 2022 roku rating dla akcji musi zostać obniżony do „neutralnie” – na akcjach będzie trudno w przyszłym roku zarabiać.

„Wraz z jesienią 2021, ściana zmartwień, po której wspinają się indeksy, znacznie urosła. Inwestorzy zostali już skonfrontowani ze słabszymi danymi makro, wyższymi odczytami inflacji. Wąskie gardła w łańcuchu dostaw wpływają zarówno na popyt, jak i na podaż towarów, powodując brak równowagi. Banki centralne sygnalizują, że szczyt akomodacji polityki pieniężnej jest bliski i zaczynają ograniczać programy skupu aktywów (tzw. tapering). W USA pakiety inwestycji infrastrukturalnych nie mają takiej łatwej ścieżki legislacyjnej, jak zakładano. Chiny mają problem z rynkiem nieruchomości (Evergrande) oraz z łańcuchami dostaw. Z drugiej strony, pandemia się raczej cofa, rentowność korporacji wygląda bardzo dobrze, do tego firmy zbudowały solidne bufory finansowe. Widać dużą ostrożność inwestorów. Uważamy, że stopy procentowe będą nadal rosnąć” – podsumowują otoczenie rynkowe.

Analitycy NN IP są niedoważeni w obligacjach rządowych, bo spodziewają się m.in. wyostrzenia się krzywej rentowności oraz wzrostu rentowności amerykańskich 10-latek. Podkreślają, że jeśli już ktoś upiera się przy trzymaniu ekspozycji na dłużne papiery skarbowe, to raczej powinien wybierać europejskie, np. niemieckie.

Rating dla globalnych akcji analitycy NN IP obniżyli już we wrześniu do „neutralnie”. „Niepewność makro wzrosła. Spodziewamy się dalszych zakłóceń w łańcuchach dostaw. Firmy będą przerzucały wyższe koszty prowadzenia biznesu na klientów. W połączeniu z nieciekawą sytuacją makro, to nie wróży nic dobrego” – stwierdzają.

Prognozy NN IP dla wybranych indeksów

Prognozy NN IP

Źródło: NN IP

Również dla surowców rating jest „neutralnie”, ale jednak ze wskazaniem na miedź. „W krótkim terminie widzimy sporo przeszkód dla dalszego wzrostu ceny wielu surowców, dlatego zamknęliśmy nasze pozycje na aluminium czy ropie. Pojawiają się bowiem poważne zagrożenia dla gospodarki chińskiej. Jednak popyt na miedź nie powinien słabnąć, a wręcz przeciwnie” – podkreślają analitycy NN Investment Partners.

Mało tego, analitycy NN IP mają rating „neutralnie” również dla nieruchomości. „Firmy z segmentu zaczęły osiągać gorsze wyniki. Co prawda dostęp do kredytu w Europie czy USA wciąż jest na wysokim poziomie, ale pojawiły się w pandemii wąskie gardła (duży niedostatek siły roboczej, brak materiałów), rośnie również wskaźnik pustostanów w USA (biura). Można stwierdzić, że w krajach rozwiniętych rynek nieruchomości przechodzi zmiany strukturalne, które zostały wzmocnione przez Covid. Trend e-commerce zmniejsza popyt na nieruchomości handlowe, a zwiększa na nieruchomości magazynowe. Popularyzacja home office zmniejsza popyt na biura.To wszystko obciąża nieruchomości jako klasę aktywów” – ostrzegają analitycy NN IP.

Zobacz także: Omicron uderzył w wyceny spółek turystycznych, ale mimo to akcje Enter Air zaliczają solidne odreagowanie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.