5 banków, które zapowiedziały wypłatę dywidendy w 2016 roku | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
08 mar 2016, 15:04

5 banków, które zapowiedziały wypłatę dywidendy w 2016 roku

Pomimo problemów z kredytami we franku szwajcarskim, perspektywą nowego podatku od aktywów oraz zwiększonym ryzykiem finansowym, większość banków zakończyła 2015 rok na plusie. Nie wszystkie jednak podzielą się zyskiem ze swoimi akcjonariuszami. Jest już jednak pięć banków które, zadeklarowały, że zamierzają wypłacić dywidendę.

Kolejny trudny rok dla sektora bankowego

Jeszcze w połowie 2015 roku, analitycy spodziewali się, że w 2016 roku może uda się wypłacić zyski skumulowane przez banki za dwa poprzednie lata. W takim przypadku mielibyśmy w tym roku rekordowe dywidendy w sektorze bankowym. Niestety, wizja nowych podatków, oraz nałożenie ograniczeń przez KNF rozwiały te nadzieje.  

W tym roku część banków nie wypłaci dywidendy. Trzy już ogłosiły, że tego na pewno nie zrobią. Trzy banki, tak jak w zeszłym roku, zamierzają się hojnie podzielić zyskiem z akcjonariuszami, a dwa, chcą to zrobić, ale nie jest pewne, że im się to uda.

Zapowiedzi zarządów, dotyczące dywidend banków w 2016 roku z zysku za rok 2015

BankDywidenda na akcjęStopa dywidendyUwagiOpinie analityków
HANDLOWY (BHW)4,68 zł5,57%Prawie 100% zysku zostanie przeznaczone na dywidendęAnalitycy spodziewali się takiej dywidendy
PEKAO (PEO)8,70 zł5,56%Prawie 100% zysku zostanie przeznaczone na dywidendęAnalitycy spodziewali się takiej dywidendy
PKOBP (PKO)1,04 zł4,00%Zarząd ocenia, że może przeznaczyć 50% zysku na dywidendę. Nie wiadomo jednak czy zostanie ona wypłaconaWiększość analityków nie spodziewa się wypłaty dywidendy
INGBSK (ING)4,30 zł3,47%Prawie 50% zysku zostanie przeznaczone na dywidendęAnalitycy spodziewali się takiej dywidendy
BZWBK (BZW)10,03 zł3,38%Zarząd ocenia, że może przeznaczyć 50% zysku na dywidendę. Nie wiadomo jednak czy zostanie ona wypłaconaWiększość analityków nie spodziewa się wypłaty dywidendy
ALIOR (ALR)Nie wypłaci Zarząd ogłosił, że nie wypłaci dywidendyAnalitycy nie spodziewają się dywidendy
MBANK (MBK)Nie wypłaci Zarząd ogłosił, że nie wypłaci dywidendyAnalitycy nie spodziewają się dywidendy
MILLENNIUM (MIL)Nie wypłaci Zarząd ogłosił, że nie wypłaci dywidendyAnalitycy nie spodziewają się dywidendy

Tabela 1. Zapowiedzi zarządów banków, dotyczące wypłaty dywidendy w 2016 roku i opinie analityków.

3 marca zarząd Banku Handlowego #BHW zarekomendował wypłacenie niemal całego jednostkowego zysku netto w postaci dywidendy. W ten sposób bank kontynuuje kilkunastoletnią tradycję wypłat (z przerwą w 2008 roku).  

"Pomimo trudnych warunków rynkowych i rosnących obciążeń, podtrzymujemy realizację strategii bezpiecznego i stabilnego banku, który rośnie w kluczowych dla siebie obszarach" – prezes Banku Handlowego Sławomir Sikora.

Handlowy ma też największą stopę dywidendy spośród wszystkich banków, choć ze względu na znacząco mniejszy zysk i sama wypłata będzie niższa niż ta z zeszłego roku. By załapać się na dywidendę trzeba kupić akcje banku najpóźniej do 30 czerwca.

Bank Pekao #PEO także wypłaci dywidendę z niemal całego zysku za 2015 r. Tym samym kontynuuje wieloletnią tradycję wypłat dywidend. Wypłata będzie o 20% niższa niż w zeszłym roku z powodu spadku zysków. By załapać się na dywidendę trzeba kupić akcje banku najpóźniej do 20 czerwca.

Z banków, które z dużym prawdopodobieństwem wypłacą dywidendę pozostał już tylko ING Bank Śląski #ING. Zarząd zapowiedział wypłatę około połowy zysku za 2015 rok. Jest ona trochę wyższa niż w zeszłym roku. By załapać się na dywidendę trzeba kupić akcje banku najpóźniej do 18 kwietnia.

Są też dwa banki, które zapowiedziały wypłatę dywidendy, ale nie wiadomo czy faktycznie zostanie ona wypłacona. Pierwszym jest BZ WBK #BZW, którego zarząd ocenił, że powinien być w stanie przeznaczyć 50% zysku na dywidendę. Chodzi tu o zatrzymany zysk za 2014 rok. Pamiętajmy jednak, że i rok temu zarząd chciał wypłacić dywidendę, lecz ostatecznie tego nie zrobiono. Teraz także większość analityków nie spodziewa się wypłaty dywidendy.

Drugim bankiem, który zapowiedział dywidendę jest PKO Bank Polski #PKO. Pod koniec października 2015 r. prezes zarządu zapowiedział, że PKO jest bankiem, który chce płacić dywidendę. Natomiast 7 marca 2016 r. Zarząd ocenił, że bank spełnia wymogi kapitałowe:

"Spełniamy parametry do rozważenia wypłaty dywidendy za 2015 rok, ale decyzję podejmą akcjonariusze" – wiceprezes PKO BP Bartosz Drabikowski.

KNF zaleca, by dywidenda ta nie była wyższa od 50% zysku. W takim przypadku, stopa dywidendy PKO BP wyniosłaby 4%. Jednak w zeszłym roku analitycy ankietowani przez PAP, zakładali, że bank dywidendy raczej nie wypłaci.

Pięć banków, które nie wypłacą dywidendy w 2016 roku

Trzy banki już zapowiedziały, że nie wypłacą dywidendy. Są to Alior Bank #ALR, Millennium #MIL oraz mBank #MBK. Ciekawa sytuacja miała miejsce zwłaszcza w przypadku tego trzeciego. 4 lutego zarząd ogłosił, że planuje rekomendować wypłatę dywidendy z zysku za 2015 rok. Już cztery dni później KNF wysłał do mBanku pismo przypominające, że banki muszą spełnić nowe wymogi kapitałowe w 2016 roku i jeśli bank faktycznie chce wypłacić dywidendę, to musi się do nich dostosować. Pod koniec lutego zarząd zmienił zdanie. Dywidendy niestety i w tym roku zatem nie będzie.

Wypłat dywidend nie powinniśmy się też spodziewać w tym roku z Banku Ochrony Środowiska #BOS, który jest objęty programem naprawczym, oraz Getin Noble #GNB, który ma problem ze spełnieniem współczynników kapitałowych. 

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.