Dywidenda z Action: czy spółka ją wypłaci? | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
08 sie 2016, 06:40

Dywidenda z Action: czy spółka ją wypłaci?

Spółka Action, regularnie od 10 lat, wypłaca dywidendy. Ten rok nie jest wyjątkiem. Kupując akcje po aktualnym kursie otrzymalibyśmy aż 17% zwrotu z inwestycji w postaci wypłaconej dywidendy. Problem w tym, że nie wiadomo czy do samej wypłaty dojdzie. Spółka popadła w nie lada kłopoty.

Dobra dywidendowa spółka w poważnych kłopotach

Action działa w handlu, dystrybucji i produkcji urządzeń głównie z działów IT, RTV/AGD i GSM. Posiada jedno z najnowocześniejszych centrów logistycznych w Polsce.Przychody spółki są bardzo wysokie i wynoszą około 5 mld zł rocznie. Spółka płaci też regularnie od 10 lat dywidendy swoim akcjonariuszom. W tym roku, w czerwcu, walne zgromadzenie akcjonariuszy przegłosowało dywidendę w wysokości 1 zł na akcję. Czyli tyle, co w poprzednich dwóch latach. Na wypłatę zostało przeznaczone prawie 17 mln zł.

Tymczasem, pod koniec lipca, olsztyński urząd skarbowy uznał, że spółka odliczyła za dużo podatku VAT w 2011 roku i ma zwrócić 22 mln zł. Dwa dni później warszawski urząd skarbowy upomniał się także o podatek za rok 2013. W sumie mowa tu o kwocie 58 mln zł, która przekracza dwuletnie zyski spółki.

Wykres 1. Notowania spółki Action S.A., lata 2013 - 2016.
Wykres 1. Notowania spółki Action S.A., lata 2013 - 2016.

Kurs zanurkował. Od ogłoszenia negatywnych informacji akcje Action zostały przecenione o 57%, a od maksimum z 2015 roku aż 89%. Teraz spółka wdraża plan ratunkowy.

5 tygodni do dywidendy

By wziąć udział w dywidendzie należy posiadać akcje Action w dniu 16 września. Przy dzisiejszym kursie stopa dywidendy wynosi aż 17%. Kusząco dużo, ale czy kupno akcji jest bezpieczne i czy w ogóle dojdzie do wypłaty dywidendy?

Według zarządu, spółka posiada wystarczające zasoby majątkowe, pozwalające na pokrycie zobowiązań, lecz jest to majątek przeznaczony do zapewnienia jej funkcjonowania i rozwoju. Ostatecznie może się zdarzyć, że spółka stanie się niewypłacalna. Z drugiej strony DM BOŚ zakłada, że w tym roku Action zanotuje 28,9 mln zł straty ale już w następnym wróci do podobnego poziomu zysków co obecnie. Więc jest nadzieja, że biznes spółki przetrwa. To naprawdę interesujący przypadek rynkowy i przy splocie pozytywnych okoliczności może być ciekawą inwestycją.

Tylko Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie może wstrzymać dywidendę

Action musi utworzyć rezerwy na zaległości podatkowe, więc niewypłacenie dywidendy mogłoby znacząco jej pomóc. Prezes i główny akcjonariusz spółki, Piotr Bieliński, poinformował w zeszłym tygodniu, że wypłata dywidendy staje pod znakiem zapytania. Jednak sam zarząd, według prawa, nie może jej odwołać. Do tego potrzebna jest zgoda akcjonariuszy. Możemy się więc spodziewać ogłoszenia w najbliższym czasie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia. Czy jednak zostanie ono zwołane?

Prezes i dwóch niezależnych największych akcjonariuszy posiadają około 45% głosów. Fundusze inwestycyjne zaś około 42%. Do końca nie wiadomo więc, czy dywidenda jednak będzie, czy też nie. Będziemy śledzić komunikaty ze spółki, dotyczące dywidendy i informować o nich, gdyż jak widać obecna sytuacja jest bardzo ciekawa.

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.