9 spółek deweloperskich, które mogą zaskoczyć wysoką dywidendą w 2017 roku | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
20 lut 2017, 06:45

9 spółek deweloperskich, które mogą zaskoczyć wysoką dywidendą w 2017 roku

Zeszły rok obfitował w dobre informacje od spółek deweloperskich. Spośród 44 deweloperów notowanych na giełdzie, aż 18 podzieliło się dywidendą. Dużo z nich zwiększyło sprzedaż i poprawiło wyniki finansowe, a to może oznaczać także wzrost dywidendy wypłaconej w tym roku. Zebraliśmy informacje o spółkach z sektora nieruchomości i sprawdziliśmy, które z nich mają szansę na wypłacenie wyższej dywidendy niż w 2016 roku i to przy bardzo atrakcyjnym stosunku do aktualnej ceny akcji (wysokiej stopie dywidendy).

W tym roku wyższe dywidendy, a w 2018 jeszcze wyższe

Spośród 18 deweloperów dzielących się zyskami z akcjonariuszami, aż połowa ma szansę na wypłatę wyższej dywidendy w tym roku z zysku wypracowanego w 2016 r. Spółki nie podały jeszcze do publicznej wiadomości ostatecznej wysokości zysku na koniec roku, ale opublikowały statystyki przekazań lokali, których liczba pośrednio przekłada się na wysokość zysków. Pod tym względem poprzedni rok był o kilkanaście procent lepszy od 2015 r. Dlatego też możemy spodziewać się wyższych dywidend z tego sektora.

Ponadto, spółki podały też bardzo dobre wyniki sprzedaży mieszkań, a to jest dobrym sygnałem na następne lata. W branży deweloperskiej przychody z tytułu sprzedaży pojawiają się na rachunku spółki z kilku-kilkunasto miesięcznym opóźnieniem (przeważnie dopiero po przekazaniu lokalu). Zwiększone wolumeny sprzedaży są więc oznaką większych zysków w przyszłości. Jest więc duża szansa, że i w przyszłym roku spółki deweloperskie chętniej podzielą się wyższymi zyskami.

Spośród wszystkich spółek deweloperskich płacących dywidendy, bardzo obiecująco wygląda dziewięć z nich. Są to najwięksi gracze w tej branży ale pojawia się też kilka mniejszych spółek, z dużymi ambicjami.

Robyg S.A. (#ROB)

Robyg pod względem ilości sprzedanych lokali, jest jedną z największych spółek deweloperskich na GPW. Płaci dywidendy regularnie od 6 lat i zwiększa ich wartość.

Liczba przekazań lokali wzrosła w zeszłym roku o około 40%. Ponadto Robyg zakontraktował 2957 lokali, co oznacza wzrost o 27% w porównaniu z 2015 rokiem. Zarząd spółki liczy, że w 2017 roku przekroczy liczbę trzech tysięcy zakontraktowanych lokali - przy założeniu utrzymania dotychczasowych tendencji rynkowych.

Spółka wypłaciła w zeszłym roku 0,20 zł dywidendy na akcję. Trudno jest oszacować jakie Robyg zaraportuje zyski za cały 2016 rok. Lecz jeśli wypłaci w tym roku dywidendę przynajmniej na tym samym poziomie co ostatnio, to stopa dywidendy wyniesie minimum 6% z dużą szansą na więcej. Ponadto, wzrost sprzedaży może oznaczać dalszy wzrost zysków w tym roku więc i potencjalnie jeszcze wyższą dywidendę w 2018 r.

Dom Development S.A. (#DOM)

DOM Development to bardzo duży deweloper, który płaci regularnie dywidendy już od dziesięciu lat. Od kilku lat zwiększa regularnie przychody i zyski. W zeszłym roku przekazał o 20% więcej lokali, a sprzedał o 14% więcej niż w 2015 roku.

Jeśli weźmiemy pod uwagę stale rosnące zyski i wzrost przekazań, to możemy spodziewać się wyższej dywidendy niż rok temu. Szacujemy, że stopa dywidendy może wynieść co najmniej 6% przy obecnym poziomie cen akcji. Ponadto, ze względu na wzrost sprzedaży mieszkań, także przyszłoroczna dywidenda może być wyższa.

Echo Investment S.A. (#ECH)

Echo Investment to polski deweloper notowany na GPW od 1996. W zeszłym roku Echo Investment przekazało klientom klucze do 451 mieszkań, co przełoży się na wyniki spółki za 2016 rok. Jest to więcej o 13% niż w poprzednim roku.

Spółka w zeszłym roku wypłaciła po raz pierwszy dywidendę, a także wypłaciła już zaliczkę dywidendy na ten rok w wysokości 0,69 zł na akcję. Jednak według analityków Haitong Banku spółka może wypłacić 0,35 zł w 2017 r., co przekłada się na stopę dywidendy przy aktualnym kursie w wysokości 5,7%

Co więcej, liczba sprzedanych mieszkań także znacząco wzrosła (o 57%), co sprawia, że w przyszłym roku także jest szansa na wysoką dywidendę.

LC Corp S.A. (#LCC)

Jeden z największych deweloperów, LC Corp także zwiększył ilość przekazanych lokali w zeszłym roku – o 26% przy podobnej skali sprzedaży.Spółka zwiększyła też zyski w zaraportowanych trzech kwartałach 2016 r. i to o 20%. Sprzedaż natomiast jest na podobnym poziomie co w poprzednim roku.

W 2016 roku spółka wypłaciła pierwszą dywidendę w historii w wysokości 0,18 zł na akcję. Biorąc pod uwagę wzrost zysków i przekazań lokali, możemy spodziewać się także wyższej dywidendy o około 20%-26%. Przy obecnym kursie stopa dywidendy mogłaby więc być w okolicach 10%

Ronson Europe N.V. (#RON)

Ronson już podał wyniki za 2016 rok. Zysk wzrósł o 242%, a przychody o 72%. W zeszłym roku przekazał o 13,5% więcej mieszkań. Sprzedał natomiast o 9% mniej niż w rekordowym 2015 roku, ale pod względem wartości sprzedanych mieszkań, zanotował ośmioprocentowy wzrost.

W zeszłym roku spółka wypłaciła 8 groszy na akcję. W tym roku w marcu wypłaci już zapowiedzianą zaliczkę. Sama zaliczka w wysokości 9 groszy na akcję daje stopę dywidendy 5%, a to nie koniec wypłat. Zarząd zapowiedział, że chciałby wypłacić w następnych miesiącach dywidendę za 2016 r. ponad planowaną zaliczkę.

Lokum Deweloper S.A. (#LKD)

Lokum w zeszłym roku rozpoznał w wyniku finansowym o 52% więcej mieszkań, i zwiększył sprzedaż o 32% w porównaniu z 2015 r.

W zeszłym roku spółka wypłaciła dywidendę w wysokości 62 groszy na jedną akcję. Jednak według prognozy, zyski za 2016 wzrosły tylko o 3%. Możemy się więc spodziewać w tym roku dywidendy przynajmniej na podobnym poziomie, co i tak daje wysoką stopę dywidendy w wysokości 5%. Wzrost sprzedaży daje szansę na wyższą dywidendę w następnych latach.

Vantage Development S.A. (#VTG)

Vantage Development zaraportował ilości przekazanych mieszkań większą o 44%. Natomiast sprzedaż mieszkań wzrosła, w porównaniu do 2015 roku, o 32%.

Takie wzrosty oznaczać mogą wyższą dywidendę niż rok temu. Jednak aktualna polityka dywidendowa spółki ogranicza jej wysokość do 10 mln zł. Biorąc to pod uwagę możemy spodziewać się maksymalnej dywidendy w wysokości 16 groszy na akcję. Stopa dywidendy wyniesie więc 4,6%.

Archicom S.A. (#ARH)

Archicom zadebiutował na giełdzie w zeszłym roku i wypłacił od razu pierwszą dywidendę (50% zysku netto). Wiceprezes Rafał Jarodzki zapowiada, że i w tym roku zarząd będzie rekomendował wypłatę dywidendy, w wysokości co najmniej 50% zysku.

Na koniec trzeciego kwartału, spółka miała wyższe przychody (za 12 miesięcy) niż w 2015 roku, ale zyski spadły o około 30%. Z drugiej strony liczba wydanych lokali w zeszłym roku wzrosła aż o 91%, a sprzedanych o 54%. Nie wiadomo więc czy ten rok zakończy z wyższym zyskiem. Jeśli spółka wypłaci dywidendę podobnej wysokości, to stopa dywidendy przy obecnym kursie wyniesie około 6% z szansą na więcej.

Atal S.A. (#1AT)

Przychody i zyski spółki Atal wzrosły o ponad 100% za ostatnie zaraportowane cztery kwartały (do września 2016 r.). Sprzedaż mieszkań także wzrosła – o 44%. Spółka nie podała jednak ile przekazała mieszkań w zeszłym roku.

Jeśli rok zakończy się z zyskiem na podobnym poziomie, to i dywidenda może być nawet dwukrotnie wyższa. Przy obecnym kursie stopa dywidendy może więc wynieść około 4%.

Niedługo zarządy ogłoszą plany wypłat dywidend

Sezon dywidend się jeszcze nie zaczął. Jest duża szansa, że w tym i następnym roku spółki deweloperskie zaskoczą nas wyższymi dywidendami. Za miesiąc rozpocznie się sezon raportów rocznych i zarządy zaczną wydawać rekomendacje, co do wysokości dywidend. Ale już teraz możemy określić, które spółki mogą nas zaskoczyć wyższą dywidendą. Warto na nie zwrócić uwagę i śledzić komunikaty wynikowe.

Wykres 1: WIG-nieruchomości lata 2011 - 2017.
Wykres 1: WIG-nieruchomości lata 2011 - 2017.

W 2016 roku indeks WIG-nieruchomości zyskał na wartości 22,3%. Od stycznia dołożył jeszcze kilka procent. W tym momencie znajduje się na najwyższym poziomie od 2011 roku i nic nie wskazuje na to aby to miał być koniec. Rosnące przychody i rekordowa sprzedaż sugerują, że spółki deweloperskie będą się hojnie dzielić zyskami z inwestorami, zarówno w tym, jak w i przyszłym roku, dlatego warto je śledzić.

NazwaTickerProcentowy wzrost sprzedanych lokali w 2016 rProcentowy wzrost przekazanych lokali w 2016 rSzacowana stopa dywidendy przy aktualnym kursie
ROBYGROB27%40%Minimum 6%
DOMDEVDOM15%20%Co najmniej 6%
ECHOECH57%13%Około 5-6%
LCCORPLCC1%26%Około 10%
RONSONRON-9%14%Minimum 5%
LOKUMLKD33%53%Minimum 5%
VANTAGEVTG32%44%Około 4,6%
ARCHICOMARH54%91%Minimum 6%
ATAL1AT44% Około 4%

Tabela 1. Spółki deweloperskie z szansą na wyższą dywidendę w 2017 roku z zysków za 2016 rok.

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.