6 spółek deweloperskich, które mogą zaskoczyć wysoką dywidendą w 2018 roku, dzięki rekordowej sprzedaży mieszkań | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
19 lut 2018, 06:34

6 spółek deweloperskich, które mogą zaskoczyć wysoką dywidendą w 2018 roku, dzięki rekordowej sprzedaży mieszkań

Od kilku lat trwa hossa w segmencie spółek deweloperskich Wzrastają zyski, a także dywidendy. Aż 17 spółek spośród 44 notowanych na giełdzie z segmentu deweloperskiego dzieli się regularnie zyskami z akcjonariuszami. Są silne przesłanki za tym, że także w 2018 roku możemy spodziewać się wyższych dywidend. Zebraliśmy dane płynące ze spółek i oszacowaliśmy, które z nich mają szansę na wypłatę wysokiej dywidendy w tym roku, przy bardzo atrakcyjnej stopie dywidendy.

Rekordowa sprzedaż mieszkań deweloperów w 2017 roku

Wciąż nie mamy oficjalnych danych dotyczących zysków spółek za pełny 2017 rok, ale deweloperzy podali już liczbę przekazanych mieszkań za poprzedni rok. Jest to dobry wskaźnik koniunktury w branży, gdyż wzrost przekazań przekłada się pośrednio na wzrost potencjalnej dywidendy. Okazuje się, że w 2017 roku liczba przekazywanych mieszkań wśród dywidendowych spółek deweloperskich wzrosła aż o 25%.

Co najmniej 6 spółek deweloperskich ma dużą szansę na zwiększenie wypłaty dywidendy w tym roku. Oto one.

Echo Investment (#ECH)

Echo jest jednym z najstarszych deweloperów notowanych na GPW. Od dwóch lat wypłaca dywidendy. Z podanych przez zarząd danych wynika, że liczba przekazanych mieszkań znacząco wzrosła, bo aż o 123% w 2017 r. Możemy się więc spodziewać, że także teraz dywidenda będzie znacząca. Jeśli byłaby tylko zbliżona do poziomu z poprzedniego roku, stopa dywidendy wyniosłaby aż 10% z szansą na więcej.

Ponadto spółka wykazała 54% wzrost sprzedaży mieszkań, co może przełożyć się korzystnie na dywidendę w przyszłym roku. Warto jednak zaznaczyć, że Echo buduje też przestrzeń komercyjną.

Dom Development (#DOM)

DOM Development to prawdziwy weteran dywidendowy. Dzieli się regularnie ze swoimi akcjonariuszami zyskami od ponad dekady. Co roku zwiększa wypłaty. Także w 2018 roku możemy spodziewać się większej dywidendy ze spółki. Liczba przekazanych mieszkań wzrosła o 18%. Także zyski za trzy pierwsze kwartały były wyższe o 20% i to mimo przejęcia dużej spółki deweloperskiej z Trójmiasta.

Przy obecnym kursie stopa oczekiwanej przez nas dywidendy może wynieść około 6-7%.

Ronson Europe (#RON)

Także Ronson zwiększał regularnie wypłacaną dywidendę co roku. Za 2017 rok spółka podała niewielki wzrost przekazanych mieszkań, o 5% więcej niż w poprzednim roku. Dlatego możemy spodziewać wysokiej, choć na podobnym poziomie wypłaty. Przy obecnym kursie spodziewana stopa dywidendy może wynieść około 7%.

Atal (#1AT)

Atal nie podaje ilości przekazywanych mieszkań, ale wzrost zysków spółki jest imponujący. W ostatnich czterech zaraportowanych kwartałach spółka zanotowała ponad 50% wzrost. Dla przypomnienia, w 2016 r. przychody i zyski Atal wzrosły o ponad 100%. Dlatego też możemy spodziewać się co najmniej tak wysokiej dywidendy, jak w poprzednim roku. Szacujemy ją na około 5-6% przy aktualnym kursie.

Lokum Deweloper (#LKD)

Lokum, wrocławski deweloper, ponownie zwiększył ilość przekazywanych lokali. Tym razem wykazał wzrost o 12% w stosunku do 2016 roku. Zaś sprzedaż zwiększyła się do ponad tysiąca sztuk, czyli była wyższa o 63%.

Spółka płaci regularnie dywidendy od początku notowań na GPW. Na podstawie podanych wyników możemy spodziewać się dywidendy na podobnym, bądź trochę wyższym poziomie, co w zeszłym roku. Stopa dywidendy może więc wynieść około 5%.

Inpro (#INP)

Deweloper z Trójmiasta płaci dywidendy od dwóch lat i zwiększa ich wartość. W 2017 roku liczba przekazywanych lokali była mniejsza o 9% w stosunku do poprzedniego okresu. Możemy spodziewać się, że dywidenda będzie podobnej wielkości do zeszłorocznej, co i tak daje wysoką stopę rzędu 4%.

Ponadto zaraportowana sprzedaż nieruchomości wzrosła aż o 90%, co daje nadzieję na wzrost zysków i dywidendy w przyszłym roku.

Zobacz także: Darmowy raport - Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową w 4 krokach

Przyszły rok wśród deweloperów także może być zyskowny

Spośród 17 spółek deweloperskich, płacących dywidendy, duże szanse na jej zwiększenie ma aż 6 z nich. W tabeli 1 przedstawiamy nasze prognozy wzrostu wypłat zysków na podstawie naszych analiz.

Co więcej, w przyszłym roku także możemy spodziewać się wzrostu wyników i wypłat dla akcjonariuszy. Oprócz dobrych danych dotyczących przekazań mieszkań, spółki podały także wysokie wzrosty sprzedaży lokali. Jest to dobry sygnał na następne lata, gdyż w tej branży wynik sprzedaży wpływa na przychody ale z kilkunastu-miesięcznym opóźnieniem (po przekazaniu lokalu). Tak więc w 2019 roku możemy spodziewać się wzrostu wypłacanych dywidend.

SpółkaTickerProcentowy wzrost przekazanych lokali w 2017 rProcentowy wzrost sprzedanych lokali w 2017 rSzacowana stopa dywidendy przy aktualnym kursie
ECHOECH123%54%Około 10%
DOMDEVDOM18%45%6% - 7%
RONSONRON5%-1%Około 7%
ATAL1ATbd.14%Około 6%
LOKUMLKD12%63%Około 5%
INPROINP-6%90%Około 4%

Tabela 1. Spółki z branży deweloperskiej z szansą na wyższą dywidendę w 2018 roku.

Deweloperzy jeszcze nie określili wysokości potencjalnych dywidend. Wysypu informacji na ten temat można się spodziewać za około miesiąc, jak spółki zaczną podawać dane finansowe za pełny 2017 rok. Dlatego już teraz warto zwrócić uwagę na spółki mogące zaskoczyć informacją o wyższej dywidendzie, zanim zostanie ona oficjalnie podana do wiadomości.

Zobacz także: Dywidendy z NewConnect: 15 spółek z małej giełdy, które regularnie dzielą się zyskami

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.